Za chwilę poznasz metodę wszystkich geniuszy.

Leonardo da Vinci, Einstein, Newton, Thomas Jefferson, Faraday i wielu, wielu innych. O co byś ich zapytał, gdybyś mógł się z nimi spotkać? Ja zapytałbym – jak zostać geniuszem? Istnieje przynajmniej jedna, wspólna czynność, którą poleciliby Ci oni wszyscy.

Istnieje cała masa badań, rozważań, artykułów na temat czynników, które kształtują genialne umysły. Jednym z nich, mającym prawdopodobnie przełożenie na inteligencję, jest prowadzenie dziennika, lub pamiętnika. Tak, to właśnie takie proste!

Badaczka Catherine Cox, po przestudiowaniu zapisków setek geniuszy, doszła do wniosku, że wszyscy oni obsesyjnie prowadzili dzienniki. Istnieją badania, mówiące, że około 1% ludzi prowadzi dzienniki, oraz że właśnie ten 1% posiada jakieś szczególne osiągnięcia.

Dla przykładu Thomas Edison napisał ponad 3 miliony stron notatek, listów i osobistych przemyśleń. Genialny kosmolog Stephen Hawking, mimo swojej choroby używa komputerów i innych mechanicznych pomocy, aby zapisywać swoje myśli oraz wewnętrzne odczucia. Do dziś przetrwało ponad siedem tysięcy stron notatników da Vinci, które zawierają rysunki, szkice, notatki.

Jak podają źródła, notatniki te nie zawsze są profesjonalnie, naukowo prowadzonymi dziennikami. Niektóre z nich to zbiór chaotycznych bazgrołów. Urwanych myśli i zdań. Okazuje się, że jedną z najlepszych metod prowadzenia takiego notatnika, jest zapisywanie przez cały dzień swoich odczuć, myśli, pomysłów. Niech nic nie ginie. Ogromnie ważne jest, żeby mieć taki notatnik przy sobie przez cały dzień, dwadzieścia cztery godziny na dobę. Zawsze musisz mieć możliwość zanotowania czegoś. Nigdy nie wiesz, kiedy coś ważnego przyjdzie Ci do głowy.

Dowiedziałem się o tym, gdy byłem licealistą. Nosiłem w plecaku swój specjalny notatnik i długopis przeznaczony do tego celu. Zapisałem trzy takie dzienniki. Oczywiście na początku, prowadziłem je dość kiepsko i nieudolnie. Dziś wiem, że jeśli chodzi o mnie, to nie wystarczy, że będę miał zapisaną datę i myśli danego dnia, czy z danej godziny. Potrzebuję mieć system kategorii. Pewną hierarchię, która pozwoli mi się odnaleźć w dzienniku.

Obecnie używam do tego celu, tabletu i aplikacji. Na początku było to Evernote, ale przerzuciłem się na Springpad. Można tam utworzyć swoje wirtualne notatniki, a w nich zawrzeć notatki. Taki system mi odpowiada. Obecnie mam około dziesięciu notatników. Niektóre są zapełnione, niektóre prawie wcale. Mam ogrom notatek, do których nie zawsze nadążam wracać. Z własnego, wieloletniego doświadczenia wiem, że prowadzenie regularnie dziennika i notatnika, jest jedną z najlepszych rzeczy w moim życiu.

Być może Ty będziesz potrzebował innego systemu i sposobu prowadzenia notatnika. Ważne, abyś podjął decyzję i zaczął. Być może warto zapoznać się z mapami myśli – jest to sposób notowania, którego nie uczą w szkole, a jak się okazuje, jest to jeden z najlepszych istniejących sposobów pisania notatek. Ma on przełożenie na ilość zapamiętywanych informacji, oraz wygodę wyszukiwania.

Mam nadzieję, że udało mi się Ciebie zainspirować i poruszyć. Wiem jak dobrze wpłynęło prowadzenie dziennika na mnie i moje życie, dlatego chcę się tym podzielić z Tobą w nadziei, że również odniesiesz korzyści. Dlatego też zachęcam Cię do podjęcia decyzji. W końcu regularne pisanie notatek, które są Twoje i tylko dla Ciebie, jest dość łatwe. A jakie korzyści ze sobą niesie!

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip