Krok 2: określ część wspólną sensu, predyspozycji i przyjemności.

Witam Cię w drugiej części artykułu, którego zadaniem jest pomóc Ci określić Twoją pasję oraz ukierunkować na nią Twoje finansowe filtry. W poprzedniej części, przy pomocy bardzo prostego narzędzia psychologicznego, dowiedziałeś się czym jest stan flow oraz kiedy Ty się w nim znajdujesz. Jeśli pominąłeś ten artykuł, to gorąco zachęcam Cię do nadrobienia zaległości, ponieważ te dwie części stanowią spójną oraz nierozłączną całość.

Zgodnie z teorią amerykańskiego wykładowcy i psychologa o imieniu Tal Ben-Shahar, satysfakcjonującym zajęciem, które wykonujemy efektywnie jest to, które stanowi część wspólną trzech sfer – sensu, predyspozycji przyjemności. To właśnie określenie oraz połączenie tych obszarów życia, pozwoli określić Twoją pasję.

Zanim zaczniemy chcę ostrzec Cię, abyś wszystko notował. Jeżeli naprawdę zależy Ci na odnalezieniu pasji, to musisz się naprawdę zaangażować w to ćwiczenie. Nie pozostawiaj więc odpowiedzi w sferze niewyraźnych domysłów, ale porządnie się zastanów i zapisz wszystko na kartce.

Sens
Co daje Ci poczucie sensu? Co ma dla Ciebie prawdziwe znaczenie i sprawia, że Twoje działania uznajesz za potrzebne? Dlaczego chcesz działać?

Predyspozycje
Co potrafisz? Na czym się znasz? W czym jesteś naprawdę dobry? Co uważasz za swoje talenty?

Przyjemność
Czym lubisz się zajmować? Co sprawia Ci przyjemność?

Teraz Twoim zadaniem będzie zastanowienie się, jakie zajęcie jest połączeniem każdej kombinacji dwóch sfer.

Sens i predyspozycje
Co daje Ci poczucie sensu, a jednocześnie jest zgodne z Twoimi predyspozycjami? Spójrz na swoje wcześniejsze odpowiedzi i pomyśl, co pasowałoby najbardziej do tych dwóch obszarów. Możesz wypisać oczywiście więcej niż jedną aktywność.

Sens i przyjemność
Teraz pomyśl o tym zajęciu, które mógłbyś uznać za przyjemne oraz mające dla Ciebie sens. Co jest połączeniem tych dwóch obszarów, które wcześniej opisałeś?

Predyspozycje i przyjemność
To powinno być najłatwiejsze, ponieważ bardzo często jeśli jesteśmy w czymś dobrzy, to sprawia nam to przyjemność. Zapisz więc część wspólną tych dwóch sfer życia.

Sens, predyspozycje, przyjemność
Teraz wielki finał. Czy istnieje chodź jedna aktywność, chodź jedno zajęcie, które znajduje się we wszystkich kombinacjach? Czy udało Ci się odnaleźć tę aktywność, która daje Ci poczucie sensu, jest zgodna z Twoimi predyspozycjami oraz sprawia Ci przyjemność? Jeśli tak, to właśnie odnalazłeś swoją prawdziwą pasję.

Jeśli połączenie trzech obszarów stanowi dla Ciebie problem, nie martw się. Daj sobie dzień, tydzień lub nawet miesiąc. Być może, w którymś momencie, znikąd wpadnie Ci do głowy właśnie ta wyjątkowa czynność, która będzie połączeniem sensu, predyspozycji i przyjemności.

Jeżeli teraz okazało się, że wybraną czynnością jest coś, na co nie wpadłeś podczas ćwiczenia z poprzedniego artykułu, to upewnij się, że jesteś w stanie flow kiedy się nią zajmujesz. Jeśli tak, to gratuluję, udało Ci się odnaleźć pasję.

Teraz Twoim zadaniem jest codziennie zastanawiać się – jak mógłbyś zacząć zarabiać na swojej pasji? Czym mogłaby się zajmować firma, której działalność oparta jest właśnie na Twojej pasji? Czy znasz firmy, które już się tym zajmują? Jak robią to inni, podobni do Ciebie ludzie?

Zbudowanie swojego źródła dochodu w oparciu o pasję jest niemal gwarancją tego, że nie poddasz się nawet w najtrudniejszych momentach, będziesz zdrowo zmotywowany do działania, a przede wszystkim będziesz robić to co kochasz.

Po raz kolejny zachęcam Cię do podzielenia się w komentarzu swoją pasją. Napisz proszę – co jest Twoim osobistym połączeniem, takich sfer jak sens, predyspozycje i przyjemność?

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip