Krok 1: określ swój stan FLOW.

Wybierz sobie zawód, który lubisz, a nigdy nie będziesz zmęczony.

Konfucjusz

Każdy chyba rozumie, że najlepszą decyzją jaką może podjąć człowiek w swoim życiu, to aktywne zajmowanie się swoją pasją. Uczynienie tego zajęcia głównym źródłem dochodu, jest nawet jeszcze lepszym pomysłem. Człowiek, który oddaje się pasji, traci poczucie czasu, nie męczy się oraz rozwija się automatycznie, bez wysiłku.

Z drugiej strony znalezienie prawdziwej pasji nie jest prostym zadaniem. Sam, całe życie miałem wrażenie, że istnieje grupa ludzi, którzy po prostu intuicyjnie wiedzą co kochają, czym się chcą zajmować i w czym są dobrzy. Trochę im zazdrościłem, bo zawsze wiedziałem, że jeśli wystarczająco dużo będę pracował to odniosę sukces w dowolnej dziedzinie, jednak nigdy nie mogłem zdecydować – co jest tą jedną, jedyną dziedziną, przeznaczoną właśnie dla mnie.

Jakiś czas temu natrafiłem na bardzo, ale to bardzo przydatne narzędzie psychologiczne, które stanowi doskonałą pomoc w poszukiwaniu własnej pasji. W gruncie rzeczy, aby tego dokonać, potrzeba dwóch kroków. Pierwszym z nich jest określenie swojego stanu flow, a drugim jest odnalezienie synergii pomiędzy poczuciem sensu, predyspozycjami oraz przyjemnością. W dzisiejszym artykule zajmiemy się krokiem pierwszym, natomiast w kolejnej części krokiem drugim. Zaczynamy.

Twórcą koncepcji flow jest Mihály Csíkszentmihályi. Wikipedia opisuje ten stan jako pojęcie z pogranicza psychologii pozytywnej i psychologii motywacji. Można go określić jako stan dużego zaangażowania w wykonywanie danej czynności, wolny od nudy oraz niepokoju. W zasadzie poniższy rysunek pozwala dokładnie określić czym charakteryzuje się flow:

flow
Źródło zdjęcia: http://www.wikipedia.org/

Ćwiczenie FLOW

Zastanów się nad trzema zajęciami, których wykonywanie sprawia Ci dużą przyjemność. Za chwilę wypełnisz tabelkę cyframi od 0 do 6, gdzie:
0 oznacza nie wiem,
1 oznacza nigdy,
2 oznacza rzadko,
3 czasem,
4 często,
5 bardzo często,
6 zawsze.

Pytanie Zajęcie 1 Zajęcie 2 Zajęcie 3
Czy przyjemność trwa przez cały czas kiedy działasz?
Czy w trakcie czas mija szybciej lub wolniej?
Czy możesz się tym zajmować bez znudzenia?
Czy dużo bardziej interesujące jest działanie samo w sobie, niż jego efekt?
Czy poziom trudności wzrasta proporcjonalnie do poziomu umiejętności?
Czy podczas działania dobrze się bawisz? Czy lubisz siebie bardziej?
Czy opinia osób trzecich jest Ci obojętna jeśli chodzi o tę czynność?
Czy możesz to zajęcie inicjować samemu?
Czy będziesz się tym zajmował nawet w podeszłym wieku?
Czy problemy, wyzwania, albo opór ludzi motywuje Cię jeszcze bardziej?
Suma:

Zsumuj punkty dla każdego działania. Maksymalna wartość sumy to 60. Jeżeli, dla którejś czynności wyszło Ci powyżej 35 oznacza to, że kiedy ją wykonujesz, jesteś w stanie flow. Zapewne domyślasz się, że to dość ważna wskazówka w poszukiwaniu pasji.

W moim przypadku były to 3 czynności: gra na gitarze, programowanie oraz blogowanie i wszystko co się z tym wiąże. Dla wszystkich trzech czynności suma przekroczyła 35. Drugie ćwiczenie, które omówię w kolejnym poście, stanowi dobre dopełnienie dzisiejszego, dlatego serdecznie zapraszam już niedługo.

Zachęcam do podzielenia się swoim wynikiem w komentarzu. Napisz daną czynność oraz wynik, który jej odpowiada.

część 2

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip