Czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego ćwiczenia psychologiczne polegają na zadawaniu sobie pytań?

Ty i ja nie jesteśmy obiektywnymi istotami, które potrafią dobrze ocenić rozgrywające się wydarzenia. Kiedy 7 osób widzi wypadek samochodowy, mamy 7 różnych relacji. Jedni skupią się na tym co słyszeli, inni na tym co widzieli, a jeszcze inni mają słabą pamięć i pomieszają fakty z wyobrażeniami.

Posiadamy niedoskonałą percepcję. Co więcej jesteśmy stworzeniami bardziej emocjonalnymi niż logicznymi. To prowadzi do bardzo wielu nieporozumień, w których ludzie interpretują dane wydarzenie jako coś co ich wzmocni lub coś co właśnie zakończyło na zawsze ich szczęście.

Siła skupienia

Tym samym wydarzeniom potrafimy nadać różne znaczenia. Nasza interpretacja oraz reakcja na daną sytuacje zależy od tego na czym się skupiamy.

Podam Ci świetny przykład z życia, który obserwuję bardzo często. Wyobraź sobie, że umówiłeś się na spotkanie z bliską Ci osobą. Ona się jednak spóźnia. Załóżmy, że są dwie możliwości:

  • zaczynasz się denerwować, ponieważ czujesz się zlekceważony przez tę osobę,
  • zaczynasz się denerwować, ponieważ martwisz się, że coś tej osobie mogło się stać.

W zależności od tego na czym się skupisz, inaczej potraktujesz osobę, na którą czekasz, kiedy już się pojawi. W pierwszym wypadku prawdopodobnie będziesz dla niej oschły i niemiły, tylko po to, aby pokazać, że jesteś niezadowolony z jej zachowania.

Jeśli natomiast martwiłeś się o nią, to jak się poczujesz kiedy już przyjdzie? Poczujesz ulgę i radość, że wszystko jest w najlepszym porządku. Osobę prawdopodobnie potraktujesz jak gdybyś nie widział jej przez ostatnie 10 lat.

Na co dzień bardzo często spotykam ludzi, którzy skupiają się właśnie na tak bardzo różnych rzeczach. Jeżeli zaczniesz obserwować, zobaczysz to samo.

Siła pytań

Widzisz więc, że to na czym się skupiasz jest wszystkim. W trudnych czasach (w dobrych także) jedni radzą sobie doskonale, a inni wcale. To dlatego, że koncentrują się na różnych rzeczach.

Przedmiot skupienia możesz kontrolować poprzez zadawanie sobie odpowiednich pytań. Kiedy jest ciężko możesz zapytać siebie:

  • Czy to się kiedyś skończy?
  • Jak to przetrwać?
  • Jak pomimo tego wygrać?

Każde z tych pytań sprawi, że poczujesz się inaczej oraz zachowasz się inaczej. Jeżeli interesujesz się rozwojem osobistym, psychologią lub coachingiem, to prawdopodobnie zauważyłeś, że bardzo wiele ćwiczeń polega na zadawaniu sobie pytań. Dlaczego? Ponieważ tym sposobem, zaczynasz skupiać się na odpowiednich rzeczach. To prowadzi do tego, że zaczynasz myśleć, czuć się i działać inaczej.

Jeżeli miałbym streścić cały ten artykuł w jednym zdaniu, napisałbym: kiedy jest źle, zadaj sobie dobre pytania, abyś mógł dostrzec to czego jeszcze nie widzisz.

To na czym się skupiasz determinuje jakość twojego wewnętrznego i zewnętrznego życia. W kolejnym artykule napiszę jak nie zadawać sobie pytań oraz jak zamienić te kiepskie na lepsze odpowiedniki.

część 2

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip