Może masz nawyki, które Ci przeszkadzają. Być może chciałbyś zmienić nawyki swoich współpracowników, znajomych lub klientów. Podobno nawyki trudno zmienić, a cały proces wymaga dużo pracy. Jednak tym gościom udało się to od razu. Jak tego dokonali?

Może widziałeś już poniższy film. Jest on doskonałym przykładem tego jak zmienić ludzkie nawyki od razu. Bez wielu godzin terapii. Bez nieprzyjemności. Zobacz sam.

Patrząc powierzchownie, film nie przedstawia nic rewolucyjnego. Ot po prostu, grupa ludzi postanowiła uczynić chodzenie po schodach pełne frajdy. Jeśli jednak się trochę zastanowimy, to możemy dojść do wniosku, że Twórcom filmu udało się osiągnąć coś niezwykłego – przy pomocy trzech czynników natychmiastowo i automatycznie zmienili nawyk ludzi. Jakie to czynniki?

Czynnik 1: frajda

Ludzie to wbrew pozorom istoty pozytywne. To znaczy, że łatwiej im coś osiągnąć kiedy myślą i działają pozytywnie. Aby zmienić nawyk na nowy, potrzeba frajdy. Nowy nawyk lub proces zmiany musi zawierać dużą dawkę dobrej zabawy.

Jest to szczególnie ważne w pierwszych kilku tygodniach zmiany, kiedy najtrudniej jest się oprzeć staremu nawykowi. Nowy nawyk musi być tak samo lub nawet bardziej przyjemny w porównaniu do starego.

Czynnik 2: niespodzianka

Ludzie lubią pozytywne niespodzianki. Te negatywne nazywają problemami. Niespodzianka przykuwa naszą uwagę i wzbudza zainteresowanie. Element zaskoczenia jest szczególnie ważny jeśli próbujemy zmienić nawyk kogoś innego.

Jeśli mamy niespodziankę oraz wygląda ona na coś pozytywnego, ludzie będą oczekiwać jakiejś nagrody, chociażby tej emocjonalnej.

Czynnik 3: psychologia tłumu

Wyobraź sobie, że Twórcy powyższego filmu nie wykorzystali schodów, ale stworzyli oddzielną drogę, np. drabinę lub jakiś tunel. Czy sądzisz, że zainteresowanie byłoby takie same? Prawdopodobnie nie. Ludzie zmienili swój nawyk, ale ciągle korzystają ze schodów. Chodzenie po schodach jest społecznie akceptowalne i nie jest dziwne. Gdyby mieli zrobić coś bardzo nietypowego, np. wejść po drabinie, prawdopodobnie nikt by tego nie zrobił.

Zwłaszcza kiedy chcemy zmienić nawyk grupy ludzi, musimy to zrobić w sposób społecznie akceptowalny i nie wydający się zbyt dziwny, ponieważ nikt nie będzie chciał się aż tak wybić.

Oczywiście niektóre nawyki wymagają więcej pracy i samozaparcia. Najważniejsza zmiana musi zajść w umyśle, dlatego też frajda, niespodzianka i psychologia tłumu stanowią kluczowe elementy procesu zmiany.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip