Być może spotkałeś się już z osobą Mateusza Grzesiaka oraz jego sposobem na ogarnięcie swojego życia. Formalna nazwa tego sposobu to Ego Management System. Czym jest? Jak działa? Jak to robić? Na te pytania uzyskasz odpowiedzi właśnie w tym artykule.

O co więc chodzi?

Nietrudno domyślić się, że w systemie zarządzania ego, chodzi właśnie o nasze ego. Wydaje się, że wszyscy wiemy czym jest i że nie ma w nim nic wyjątkowego. No cóż. To niestety nieprawda, ale zacznijmy od podstaw. W życiu mamy różne role. Jesteśmy:

  • dziećmi,
  • pracownikami,
  • partnerami,
  • rodzicami.

Oczywiście to tylko kilka banalnych przykładów, ale na potrzeby artykułu wystarczą. Są to nasze role, które odgrywamy w określonym miejscu i czasie. Dla każdego sprawą oczywistą jest, że pracownikiem jesteśmy w pracy. Mamy tam odpowiedni strój i robimy określone czynności.

Kiedy jesteśmy w domu i zajmujemy się dziećmi jesteśmy rodzicami. Wyglądamy wtedy inaczej niż w pracy i skupieni jesteśmy na całkowicie innym świecie. Teraz ważne są nasze dzieci, a naszym zadaniem jest je wychowywać. Kiedy jesteśmy sam na sam z naszą drugą połówką, jesteśmy partnerami. Wtedy również mamy swoją rolę do odegrania. W pewnym sensie jesteśmy aktorami i to jest ok.

Jaką rolę odgrywa kontekst?

Wyobraź sobie, że jesteś aktorem, który powinien zagrać szefa. Kiedy swoją rolę odgrywasz na dobrej scenie – w pracy, wszystko idzie dobrze. Ludzie słuchają Cię, a Ty czujesz się zrealizowany. Dzieje się gorzej, kiedy mylisz sceny i odgrywasz rolę szefa będąc ze swoimi dziećmi. Zaczynają się problemy i z jakiegoś powodu zastanawiasz się, czemu zachowania, które działają na ludzi w pracy, nie działają również na Twoje pociechy?

Rola została ta sama, ale zmienił się kontekst. To spowodowało katastrofę. Teraz pomyśl o swojej roli matki. Kiedy odgrywasz ją przy swoich dzieciach, wszystko dzieje się jak powinno. Kiedy jednak zaczynasz być matką tam gdzie powinnaś być żoną, wszystko się sypie, a Ty znów nie do końca wiesz czemu.

Co uczynił Grzesiak?

Grzesiak, w ostatnim czasie, dosyć mocno promuje Ego Management System. Jest to ćwiczenie, które trzeba powtarzać regularnie. Pomaga ono uświadomić swoje życiowe role oraz sceny, w których powinny być odgrywane. Ćwiczenie jest dosyć proste i brzmi łatwo, ale pod spodem naładowane jest całą masą psychologicznych mechanizmów, które ułatwić nam mają ogarnięcie życia.

System zarządzania ego ma na celu poukładanie sobie w głowie jak powinniśmy się zachowywać w określonych okolicznościach. Po to, aby nie szefować dzieciom, nie ojcować pracownikom, nie synować żonie i nie matkować mężowi.

Człowiek, który ma młotek wszędzie będzie szukał gwoździ. Jeśli więc jest potrzeba złożyć szafę lub stół, to młotek z pewnością się przyda. Jeśli jednak zajdzie potrzeba okazania czułości drugiej osobie, to wykonanie tego młotkiem skończy się niewesoło.

Zaczynamy

Pierwszym krokiem ćwiczenia jest oczywiście określenie swoich życiowych ról. Kogo grasz? Męża? Pracownika? Studenta? Ucznia? Wypisz wszystkie role.

Teraz dla każdej wypisanej roli odpowiedz na poniższe pytania.

  1. Dlaczego chcesz odgrywać tę rolę? Jakie jest jej cel?
  2. Jaka jest scena, a więc czas i miejsce, w którym powinna istnieć ta rola?
  3. Co robisz odgrywając tę rolę? Jakie zadania i aktywności posiada?
  4. Jak wyglądasz w tej roli? Czym się wtedy różnisz od pozostałych swoich ról?
  5. Z kim posiadasz i pielęgnujesz relacje w tej roli? Kto jest wtedy ważny?
  6. Stop! Co przestajesz robić kiedy jesteś w tej roli? Co nie powinno mieć miejsca w momencie gdy ją odgrywasz?

Udzielając odpowiedzi dobrze jest używać konkretów. Lepiej powiedzieć w pracy staram się zdobywać klientów, poprzez wysyłanie e-maili i telefonowanie niż po prostu w pracy pracuję. Zrezygnuj więc z ogólników i pisz szczegółowo.

A za 2-3 miesiące…

A za 2-3 miesiące powtarzamy ćwiczenie. Dlaczego? Ponieważ nie da się najeść na najbliższy tydzień i naoddychać na jutro. Nie da się także umyć na zapas. Pewne rzeczy należy robić regularnie. Inaczej będziemy chodzić głodni i źle pachnący :).

Ludzki umysł lubi się przyzwyczaić, aby przestać myśleć. Co pewien czas trzeba zrobić takie sprawdzenie samego siebie, bo to co było kiedyś mogło się już przedawnić.

Uważam, że system i ćwiczenie są bardzo ciekawe oraz przydatne. Pozwala uświadomić sobie podstawowe błędy, które robimy. A robimy je ponieważ nie zastanawiamy się nad swoimi działaniami. Ego Management System stanowi okazję, aby to robić w sposób uporządkowany.

Moim gorącym marzeniem jest, abyś z tego posta wyniósł nie tylko wiedzę, ale faktyczne efekty. Proszę Cię więc o sumienne wykonanie powyższego ćwiczenia. Naprawdę warto. Jeśli dojdziesz do ciekawych wniosków na swój temat, proszę o komentarz pod artykułem :).

Jak zwykle, proszę o wsparcie bloga i lajkowanie go na FB.

Jeśli chcesz dokładniej zgłębić temat, poniżej zamieszczam dwa filmiki, które powinny rozwiać wszelkie wątpliwości.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip