Lepiej podążać ściśle wyznaczonym schematem czy zostawić ludziom wolną rękę? Czym jest kult cargo i jaki ma związek ze współczesnym zarządzaniem? Z tego artykułu dowiesz się jak poprawnie tworzyć strategie dla swojego zespołu oraz jak skutecznie poprowadzić go w wyznaczonym kierunku.

Najlepiej zastąpić ludzi nieomylnymi maszynami

Rozwój technologii pokazał, że komputery nadają się idealnie do przewidywalnych i deterministycznych zadań. Są w stanie wykonywać je bez przerwy, niestrudzenie i nieomylnie. Komputery nie są jednak kreatywne i nie radzą sobie z sytuacjami wyjątkowymi. Dlatego też, przynajmniej przez bardzo długi czas, nie będą w stanie zastąpić ludzi. Będą co najwyżej świetną pomocą i niczym więcej.

Dlaczego o tym piszę? Ponieważ tematem tego artykułu jest automatyzacja zespołu, czyli określenie zasad, które muszą być przestrzegane, aby osiągnąć upragnione rezultaty. Być może gdyby życie działało podobnie jak maszyny, to istniałby jakiś przepis na sukces. Niestety tak nie jest i świetnym tego dowodem są prymitywne ludy Fidżi.

Kult cargo

Wyobraź sobie, że mieszkasz na Fidżi. Nie jesteś wykształcony, nie masz zbytniego pojęcia o tym co dzieje się na świecie. Nagle przybywają biali ludzie. Budują bazy, pasy startowe, codziennie rano mają musztrę. Co jakiś czas przylatują samoloty lub przypływają statki z pożywieniem i zapasami. Jako mieszkaniec wyspy dostajesz swoją część. Jesteś zdumiony, ale zadowolony.

Nagle biały człowiek znika, a wraz z nim pożywienie. Co robisz?

Mieszkańcy Fidżi, żyjący w czasach II wojny światowej, uwierzyli że żywność dostarczana była przez bogów, a budowanie pasów startowych, lądowisk, przeprowadzanie musztry, to rytuały, które sprowadzają pożywienie. Po powrocie wojsk, mieszkańcy próbowali odtworzyć rytuał. Zamiast musztry z bronią, robili musztrę z bambusowymi pałkami. Lądowiska i pasy startowe budowali z dostępnych, drewnianych materiałów. Kult trwa do dziś.

Robili to wierząc, że pewnego dnia bogowie, znów się pojawią. Jak się to ma do zarządzania? Załóżmy, że słyszałeś o jakimś zespole, który postępując w określony sposób osiągnął niesamowity sukces. Jeśli jesteś inteligentny to wybadasz sprawę i dowiesz się jak tego dokonali. Jakich strategii używali, jakich metodologii. Następnie spróbujesz to wprowadzić w swoim zespole. Są możliwe dwa sposoby, na które to zrobisz:

  • będziesz próbował wymusić dokładnie takie same zachowania w swoim zespole,
  • przemyślisz sprawę i dostosujesz strategie do swoich warunków.

Nie wszystko działa wszędzie. Nie ma dwóch takich samych ludzi, organizacji, szefów, projektów. W pierwszym przypadku zachowasz się jak tubylcy, którzy bezmyślnie odtwarzali zachowania w nadziei, że osiągną swój cel. W drugim przypadku postąpisz tak jak należy – spróbujesz nie kopiować, ale inteligentnie zaadaptować sposoby na sukces swojego zespołu.

Zasady przez małe z

Zasady przez duże z oznaczają brak wyjątków oraz postępowanie dokładnie według schematów. Zasady przez małe z oznaczają miejsce na błędy, wypadki oraz realizowanie ich na swój własny sposób. Co jest lepsze?

Po pierwsze jeśli ludzie nie są na tyle sprytni, aby samemu opracować jakieś zasady i strategie, to praca będzie byle jaka i żadne odgórnie narzucone reguły nie pomogą.

Zakładamy więc, wystarczająco kompetentnych członków zespołu. To oni znają najdokładniej specyfikę swojej pracy. Jeśli więc jakieś zasady i metodologie nie mają dla nich sensu, to znaczy, że nie mają w ogóle sensu.

Po drugie zasady przez małe z nie są umieszczone w grubych książkach, ale w głowach ludzi. Poprawnie stworzona metodologia postępowania zakłada ogólny plan działania oraz umiejętności, które są potrzebne do jego wykonania. Zasady przez duże z nie zostawiają miejsca na wypadki, błędy i sytuacje nieprzewidziane. Jeżeli takie nastąpią, to Zasady zablokują jakąkolwiek możliwość samouleczenia się zespołu.

Wiele osób sądzi jednak, że określony zestaw Zasad oraz sztywna metodologia sprawi, iż mając pod ręką niekompetentnych ludzi, będzie w stanie realizować porządną pracę. Mam nadzieję, iż ten artykuł oraz pozostałe części z tej serii pokazały Ci, że takie podejście jest błędne i krzywdzące.

część 8

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip