Jak oddzielić książki i artykuły, które przyprawiają o niechęć do nauki, od tych, które wszystko rozjaśniają? Jak zacząć się uczyć w sposób łatwy i przyjemny?

A więc chcesz zgłębić jakiś temat. Szukasz odpowiedniego źródła wiedzy i rozpoczynasz naukę. Na początku niewiele rozumiesz i dużo informacji jest niejasnych. Kontynuujesz jednak w nadziei, że po jakimś czasie wszystko nabierze sensu. Niestety ten moment nie następuje, a Ty uświadamiasz sobie, że właśnie zmarnowałeś kilka/kilkadziesiąt godzin swojego życia. Co więcej, straciłeś również siły i motywację do dalszego zgłębiania tematu.

Postanawiasz dać sobie drugą szansę. Bierzesz w swoje ręce kolejną książkę lub artykuł i zaczynasz czytać. Rozumiesz co nieco, ale narasta w Tobie zdenerwowanie, ponieważ czujesz, że mimo wszystko umyka Ci coś ważnego.

Jeżeli kiedykolwiek przeżyłeś powyższy scenariusz, to dziś masz okazję zmienić swój sposób nauki raz na zawsze. Poznasz odpowiedź na pytanie: Jak zacząć się uczyć?. Kiepskie źródło wiedzy potrafi wyrządzić więcej szkód, niż przynieść korzyści. Źle wybrana książka lub inny materiał daje poczucie, że temat jest trudny, a Ty spędzisz bardzo dużo czasu, zanim go opanujesz. Za chwilę poznasz prosty sposób na szukanie materiałów motywujących do nauki. Dzięki niemu, proces nauki stanie się przyjemnym i produktywnym doświadczeniem.

Jak zacząć się uczyć

Don’t judge a book by its cover.

idiom angielski

Jak na ironię, powyższe powiedzenie być może dotyczy ludzi, ale na pewno nie książek. Nie chodzi mi wprawdzie o okładkę, a o kilka pierwszych stron. Po przeczytaniu ogromnej ilości artykułów, notatek, książek, ściągawek i po obejrzeniu wielu godzin filmów, doszedłem do bardzo prostego wniosku: jeśli materiał nie będzie dobry od razu, to nie będzie dobry wcale.

Ani razu nie zdarzyło mi się, żeby pod koniec wyjaśniło się wszystko to, czego nie zrozumiałem na początku. Być może dane źródło wiedzy było napisane niezrozumiałym lub nieciekawym językiem. Może moje podłoże teoretyczne było zbyt małe. Tak czy inaczej, wniosek jest następujący: jeśli przeczytasz do końca książkę, z którą masz problem już na samym początku, to zmarnujesz swój czas.

Co zrobić, żeby zacząć się uczyć? Odpowiedź jest prosta: szukaj przystępnego źródła wiedzy do skutku. Poświęć maksymalnie 20 minut (przeważnie wystarcza już kilka) na zapoznanie się z wybranym materiałem. Jeśli po tym czasie nie zrozumiesz wszystkiego, co przeczytałeś, porzuć go i szukaj dalej. W którymś momencie znajdziesz coś, co Cię usatysfakcjonuje.

Co ciekawe, jeśli już natrafisz na odpowiednią książkę, artykuł lub film, to po ukończeniu nauki, te niezrozumiałe niegdyś materiały, nagle staną się zrozumiałe. Stwierdzisz, że zawarte tam były podobne informacje do tych, które właśnie poznałeś. Po prostu sposób ich przekazu nie przemawiał do Ciebie.

Dlaczego sposób przekazu informacji jest tak ważny? No cóż, najszybciej uczymy się, jeśli jesteśmy w stanie porównać nową wiedzę do tego, co już znamy. Dużo szybciej zrozumiemy o co chodzi, jeśli autor użyje przystępnego języka, zamieści rysunki i schematy albo nawet zaproponuje jakieś ćwiczenia.

Jeśli nie masz więc motywacji i nie wiesz, jak zacząć się uczyć – poświęć czas na znalezienie źródła wiedzy, które zachęci Cię do nauki. Gdy to uczynisz, proces pozyskiwania wiedzy będzie łatwiejszy i przyjemniejszy. Nie warto marnować czasu na czytanie czegoś, co już na początku daje w kość.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip