Chcesz wiedzieć, jak szybko czytać książki? Zrezygnuj ze zbędnych treści i dotrzyj do sedna. Słynny YouTuber – Tai Lopez – twierdzi, że najlepszym sposobem na szybkie czytanie jest umiejętne omijanie zbędnych informacji. Jak to robić?

Szybkie czytanie według Taia Lopeza

Tai Lopez – sławny przedsiębiorca, inwestor i autor. Szczyci się tym, że czyta średnio jedną książkę dziennie. Dla większości ludzi jest to coś niemożliwego. Z tego artykułu nie nauczysz się speed readingu. Nie przedstawię Ci magicznych sztuczek. Pokażę Ci za to jeden, konkretny sposób na to, jak szybko czytać książki, dzięki któremu będziesz mógł czytać więcej, w krótszym czasie.

Jaką więc tajemnicę ma Tai? Jak sam twierdzi, kursy szybkiego czytania są dobre. Wystarczy jednak stosować się do prostej filozofii, żeby znacząco zwiększyć szybkość pochłaniania treści. Zanim zaczniemy, muszę najpierw dokonać podziału książek na dwie grupy.

Książki czytamy dla rozrywki lub wiedzy

Książki, które decydujemy się przeczytać, można podzielić na dwie grupy:

  1. Książki rozrywkowe – do tej grupy zalicza się wszelkie dramaty, komedie i tym podobne. Są to wszystkie książki, z których dowiadujemy się czegoś ciekawego i które mają jakiś przekaz.
  2. Książki specjalistyczne – w tej grupie znajdują się wszystkie książki dotyczące konkretnych dziedzin, między innymi: informatyki, psychologii, marketingu, rozwoju osobistego.

Jak myślisz – czy jest sens czytać obydwie grupy równie szybko? Oczywiście, że nie. Jeśli przeczytasz książkę specjalistyczną w kilka godzin, to nic z niej nie zapamiętasz. Zmarnujesz jedynie swój czas.

Ja przeważnie czytam trzy rodzaje książek – rozwojowe, finansowe i informatyczne. Jeśli chodzi o książki informatyczne, to nie ma szans nauczyć się czegoś bez dokładnego skonsumowania każdego słowa, przykładu i ćwiczenia. Jeżeli chodzi o książki rozwojowe i finansowe, to w niektórych przypadkach można znacznie skrócić czas ich czytania.

Jak szybko czytać książki

Po prostu – nie czytaj wszystkiego. To właśnie tajna reguła, którą kieruje się Tai Lopez. Nie czytać wszystkiego? Może lepiej nie czytać wcale? Szybkie czytanie polega na skanowaniu akapitów w celu ogólnego pojęcia ich sensu. Nie należy skupiać się na każdym słowie i zdaniu. Widzę to tak: przyłóż palec do strony i szybko przesuwaj go od lewej do prawej, czytając zgodnie z jego ruchem. Jeśli coś pominiesz, nie wracaj. Jesteś w stanie zrozumieć akapit, bez takich szczegółów. O to właśnie chodzi.

Dlaczego warto pomijać treści

Jeżeli pierwszy raz stykasz się z jakąś tematyką, warto czytać wszystko i dokładnie. Mam tu na myśli przykładowo książki psychologiczne, popularnonaukowe lub rozwojowe. Jeżeli natomiast kojarzysz już jakąś tematykę, to po co tracić czas na dowiadywanie się czegoś, co już wiesz? Szybko przejrzyj tekst wzrokiem, skanując w poszukiwaniu czegoś wyjątkowego. Reszta jest zbędna.

Pomyśl o tym w ten sposób – jeżeli byłbyś autorem i chciałbyś przekazać swoim czytelnikom jakąś bardzo ważną informację, to prawdopodobnie mógłbyś zmieścić ją na kilku stronach. Jednak żadne wydawnictwo nie wydałoby Twojej książki.

Dlatego też autorzy rozwlekają, podają przykłady z życia lub przytaczają szerszą wiedzę związaną z tematem ich książki. Twoim zadaniem jest dotrzeć do tego, co najcenniejsze – czystej myśli autora, która pozbawiona jest całej otoczki. Szybkie skanowanie tekstu to zapewni. Wcale nie musisz kończyć kursów, dzięki którym opanujesz szybkie czytanie. Po prostu zacznij przeglądać akapity zamiast je czytać.

Kiedy warto dokładnie czytać

Jak już wspomniałem – warto być dokładnym, gdy chcesz nauczyć się jakiejś konkretnej umiejętności lub wykonać zestaw ćwiczeń zawarty w książce. Jeżeli czytanie traktujesz jako rozrywkę, to zapewne chcesz delektować się każdym słowem. Być może, czytając horrory, chcesz czuć dreszczyk emocji jak najdłużej. A może preferujesz ogólnie pochłonąć sens i piorunującą historię. W zależności od tego, jaki masz cel, taką strategię czytania powinieneś obrać. Nikt uczciwy nie powie Ci, jak szybko czytać książki, bez rozróżnienia na treści, które można pominąć i treści, nad którymi należy spędzić więcej czasu.

Sam Tai Lopez mówi wprost, że są książki, które czyta w dzień, a są książki, które czyta w miesiąc. Ta rozbieżność wynika właśnie z efektu, który chce uzyskać: zdobyć umiejętność lub pojąć tematykę.

Szybkie czytanie oraz umiejętność wybierania informacji, na których warto się skupić, jest kwestią praktyki. Im więcej ćwiczysz, tym lepszy jesteś. Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu, zaoszczędzisz wiele czasu i energii.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip