Czy pracowałeś nad czymś przez wiele długich godzin, a po pewnym czasie okazało się, że mogłeś osiągnąć nawet lepszy efekt znacznie szybciej i łatwiej? Jeśli tak, to doskonale wiesz, że zawsze chciałbyś znać ten złoty środek od razu. Jak to osiągnąć?

Głównym powodem tego, że nie widzimy doskonałego, wydajnego i najbardziej poprawnego rozwiązania jest to, że zbyt wiele godzin spędzamy pracując, a zbyt mało godzin spędzamy na uczeniu się.

Ile czasu poświęcasz na rozwój?

Rozwój to nie praca. Praca polega na osiągnięciu konkretnego efektu. Rozwój polega na poprawieniu jakości naszej pracy. Jego cel nie zawsze jest konkretny, bo nie zawsze wiemy czego nie wiemy. Niezależnie od tego w jakiej dziedzinie pracujesz, zastanów się nad następującymi sprawami:

  • czy znasz swoją konkurencję,
  • czy jesteś na bieżąco z nowościami,
  • co się zmieniło w Twojej dziedzinie w ostatnich tygodniach,
  • czy istnieją nowe sposoby wykonywania Twojej pracy,
  • w jakim kierunku zmierza Twoja dziedzina,
  • jak będzie wyglądać w przyszłości.

Każdy wie, że kilka godzin poświęconych na planowanie i szukanie nowych informacji może znacznie skrócić pracę, ale mało kto regularnie to robi.

Jak się do tego zabrać?

Aby efekty były wymierne, badania i rozwój muszą być prowadzone regularnie. Domyślam się, że większość cierpi na brak czasu. Z tego powodu zachęcam Cię, abyś wybrał jedną dziedzinę swojego życia, którą obecnie uważasz za najważniejszą. Zrób to w tym momencie.

Co wybrałeś? Rodzinę? Pracę zawodową? Hobby? Wyznacz sobie które dni w tygodniu przeznaczysz na jej badanie oraz rozwój. Wyznacz konkretne godziny. Zaplanuj to.

Każdego tygodnia, w wyznaczonych godzinach czytaj książki, artykuły. Surfuj po sieci. Myśl. Rysuj. Planuj. Jeśli nie wiesz co robić to poświęć ten czas na to, aby się dowiedzieć. Rób wszystko co konieczne, abyś poprawić jakość, szybkość i efektywność tego czym się zajmujesz.

Nie wolno Ci wtedy robić tylko jednej rzeczy – pracować. Jak mówi słynne powiedzenie:

Pracuj nad biznesem, a nie w biznesie.

Oczywiście to tylko jedna strona medalu. Drugą stroną jest implementacja, czyli zastosowanie w praktyce zdobytej wiedzy. Od samego czytania nic się nie zrobi, chociaż ciągle istnieje szansa, że wpadniesz na tak dobry pomysł, że mu się nie oprzesz.

Jak ludzie zrywali owoce?

Kiedyś ludzie musieli wspiąć się na drzewo, aby zerwać owoce i zapewnić sobie pożywienie. Ktoś potem wpadł na genialny pomysł, żeby wziąć ze sobą jakiegoś rodzaju pojemnik, aby za jednym razem zebrać więcej owoców. Z czasem wymyślono drabinę i wiadra, które przyspieszyły i ułatwiły cały proces. Ci najbardziej przedsiębiorczy nie zrywali wyłącznie dla siebie, ale także na sprzedaż. W końcu zaczęli wysługiwać się innymi (zatrudniać), aby zrywali za nich.

Świat poszedł do przodu, bo ludzie zrezygnowali z dotychczasowego sposobu robienia rzeczy. Wynaleźli coś nowego, a potem stosowali w praktyce.

Zawsze jest coś co można ulepszyć. Zawsze da się robić lepiej, szybciej, łatwiej, taniej. Celem tego artykułu jest zachęcić i zainspirować Cię do podjęcia jakichś konkretnych działań, które sprawią, że Twoje życie będzie łatwiejsze i przyjemniejsze. :)

Jak zwykle proszę o wparcie bloga i zalajkowanie go na FB.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip