Oto kolejny wpis gościnny Pawła Nazaruka. Tym razem przeczytasz o kulisach przeprowadzonej ostatnio kampanii crowdfundingowej – 5 Pieces of Advice. Paweł opowie o błędach, które popełnił oraz o problemach, z którymi się zmierzył.

Czego nauczyła mnie kampania i czego Ty się możesz nauczyć z moich lekcji…

1. Nie bać się prosić

Było to dla mnie olbrzymie wyzwanie, żeby napisać, zadzwonić i poprosić ludzi o wsparcie. Za każdym razem do głosu dochodziło moje ego które mówiło mi że to wstyd, że nie mogę, że nie powinienem. Wymagało to ode mnie zrozumienia, że To nie jest wstyd prosić o pomoc i iść po swoje.

I iść po marzenia robiąc przy tym dużo dobrego. Wymaga to dużo odwagi samo-zaparcia i wiary w to co się robi. I jest w tym więcej siły niż jak myślałem słabości!

Nie bój się prosić. Dużo ludzi chce żeby Ci się udało, i jest dla Ciebie życzliwa. Chcą Twojego sukcesu, ludzie często chcą pomóc, to leży w naszej naturze. Daj im szansę być wsparciem dla Ciebie.

2. Być odpornym na krytykę

Otrzymałem trochę krytyki, od ludzi którzy mówili, że żebrzę o pieniądze, albo że robię to tylko dla kasy, albo że to nic specjalnego, to się nie uda, itp.

Wymagało to ode mnie zrozumienia, że część ludzi potrafi tylko gadać. Nic w swoim życiu nie stworzyli, nawet nie próbowali. Całe życie spędzają na krytyce innych i na krytyce samych siebie i generalnie niczym innym się nie zajmują niż krytykowaniem. Musiałem zrozumieć żeby się tym kompletnie nie przejmować, bo Ci ludzie zostaną tu gdzie są, nic w swoim życiu nie zmienią, a ja i tak pójdę dalej!

Olej krytykantów! Część ludzi całe życie plując na siebie i na innych! Ty idź dalej udaj, że to nie ślina, a ciepły letni deszcz. Nie zwracaj uwagi! Oni zostaną tam gdzie są. Wybieraj tych pozytywnych którzy chcą wspierać!

3. Musiałem nauczyć się sprzedawać

Kochani umówmy się – sprzedajmy zawsze, w każdej sytuacji i prawie w każdej interakcji z drugim człowiekiem. Jak byłem w świecie finansów, nie musiałem tego robić, to Inwestorzy znajdowali mnie a nie ja inwestorów. Tu było inaczej, musiałem załatwić sponsorów, i sprzedać im ideę, sprzedać siebie, pozyskać partnerów. ( Bardzo bardzo dawno tego nie robiłem) Wiele telefonów po prostu spaliłem.

Nauczyło mnie to, że jeśli ktoś nie odpowiada na 1 emaila, to nie znaczy, że nie jest zainteresowany. A oznacza to że mógł być np zajęty. Czasami musiałem tych emaili wysłać 5 aby ktoś mi w końcu odpisał, zwrócił uwagę na to co robię, mówiąc że jest świetne. Nie poddawajcie się po 1 emailu, on nic nie znaczy, jeśli nie odpiszą Wam na 10 emaila, to znaczy, że faktycznie nie są zainteresowani a do tej pory ciśnijcie i czekajcie na odpowiedź

Co ciekawe, kilka dni temu napisałem do mojego bardzo dobrego znajomego, który jest jednym z najlepszych sprzedawców jakich znam. I zapytałem czy mogę przyjechać do niego na tydzień i uczyć się w jaki sposób sprzedaje. Więc zrozumiałem jak ważne to jest jak wiele mi brakuje, i czas podszkolić moje umiejętności.

Ucz się sprzedaży! Nigdy nie wiesz kiedy swoją życiową szansę spotkasz w windzie i będziesz miał / miała 3 minuty żeby przedstawić swój pomysł albo siebie.

4. Nauczyłem się, że nie za wiele wiem na temat marketingu internetowego.

Czy wiedzieliście, że 80% ludzi nie obejrzy do końca video dłuższego niż 4 minuty? Nawet jeśli będzie świetne!

A najbardziej optymalny czas dla video do poniżej dwóch minut.

Ucz się na temat marketingu, cokolwiek będziecie robić, zawsze Wam się to przyda.

5. Nauczyłem się nie polegać na założeniach

Wysyłając emaile zakładałem – ta osoba na pewno mnie wesprze, a ta osoba na pewno nie…. Jak różne było to co się stało od tego co zakładałem.

Okazało się że ludzie na których bardzo liczyłem nie wsparli w ogóle, a niektóre osoby po których w ogóle bym się wsparcia nie spodziewał, nie tylko wsparło, ale i bardzo pomogło, służyło dobrą radą i dobrym słowem.

Nie polegaj na swoich przewidywaniach, to Twoja projekcja, kontaktuj się ze wszystkimi – zobaczysz jak zaskoczony / zaskoczona będziesz.

6. Nauczyłem się doceniać siebie

Good Job Paweł – kiedyś oczekiwałem takiego tekstu od innych, teraz oczekuje go tylko od siebie.

Naucz się doceniać siebie. Świetnie Ci idzie. Zobacz to. Posuwasz się na przód. Uczysz się i rozwijasz! To Ty masz siebie wspierać jako numer 1.

Daj sobie więcej akceptacji! Daj sobie więcej miłości. Zauważ to jak świetnie sobie radzisz! Przestać idealizować. Postęp nie perfekcja! Zobacz jak olbrzymi robisz postęp!

Poniżej obiecany film video! Po edycji Arka.Jesteście wymienieni tam wszyscy!

Dziękuje!

Oto link do kampanii i oryginalnego wpisu: https://wspieram.to/projekt/5162/5-pieces-of-advice.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip