Poznaj najważniejsze zasady szybkiej nauki.

W tym artykule poznasz kilka bardzo konkretnych i wyraźnych zasad, które przyspieszą proces Twojej nauki i zapamiętywania. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to polecam przeczytanie poprzedniego artykułu, który znajdziesz tutaj.

Pij dużo wody. Odwodnienie może mieć miejsce nawet zanim poczujesz pragnienie, znacznie obniża Twoje funkcje poznawcze. Mózg pracuje najlepiej, kiedy jest dobrze nawodniony.

Im więcej rozumiesz, tym mniej musisz zapamiętać. Warto zwolnić i zastanowić się. Nie tylko czytać. Wyobraź sobie, że ktoś zadaje Ci pytanie na temat, który się uczysz. Zastanawianie się i rozmyślanie znacznie zwiększa szanse na zrozumienie i zapamiętanie.

Ćwicz i rób notatki. Jeśli chcesz nauczyć się pływać nie możesz o tym tylko czytać! Musisz w końcu wejść do wody i zamoczyć się! Ćwicz to czego się uczysz. Równie ważne jest robienie notatek, zwłaszcza przy użyciu ołówka. Jest mnóstwo badań mówiących, że aktywność fizyczna podczas nauki, przyspiesza proces uczenia się i zapamiętywania. Często wspomina o tym Bryan Tracy, który wszystkim, którzy chcą napisać własną książkę, gorąco poleca zrobienie tego przy użyciu długopisu! Okazuje się, że wpływa to stymulująco na umysł.

Mów głośno! Chyba milion razy zdarzyło mi się, że ktoś zadawał mi pytanie i w momencie mówienia, uświadamiał sobie jaka jest odpowiedź. To dlatego, że mówienie pobudza wiele, różnych części mózgu. Formułujesz problem nie tylko w myślach, ale w słowach, co znacznie przyspiesza naukę. Jeśli mówisz głośno i wyraźnie, tak jak gdybyś próbował komuś wytłumaczyć (albo faktycznie komuś tłumaczył), zwiększasz szanse na zrozumienie i zapamiętanie tego. Uczenie kogoś (nawet wyimaginowanej osoby) sprawia, że sam się uczysz!

Czuj. Postaraj się zaangażować w to czego się uczyć. Sam musiałem uczyć się dużo przedmiotów ścisłych. Znacznie łatwiej mi to przychodziło, jeśli poznawałem historię i biografię człowieka, który jest odpowiedzialny za wiedzę, którą poznaję. Zawsze byłem zafascynowany ludźmi nauki. Dlatego poznawanie ich historii i geniuszu sprawiało, że uczenie się, było przyjemnym i ciekawym zajęciem. To mój sposób, Ty znajdź własny! Jeśli czujesz emocje, Twój umysł zaczyna traktować ich powód jako ważny. Wyobraź sobie w jakiś zabawny sposób to, czego się uczysz. Wymyśl żart o tym (nawet kiepski).

Miej głupie i durne pytania. Jeśli nie do końca rozumiesz czegoś, co niebezpośrednio wiąże się z tematem, poszukaj informacji o tym na sieci. Nie zostawiaj dziur w swojej głowie, nawet jeśli odpowiedzi na Twoje pytania są dla innych oczywiste.

Zwracaj uwagę na umysł. Ważne jest, żebyś nie przeholował z nauką. Jeśli nakryjesz się, na odbieganiu myślami od nauki, albo zorientujesz się, że nie możesz się skupić i nic nie zapamiętujesz, zrób sobie przerwę. Istnieje granica, po przekroczeniu, której nie będziesz mógł już nic zapamiętać, nawet na siłę, a tylko możesz sobie zaszkodzić.

Pobrudź sobie rączki, zwłaszcza jeśli uczysz się jakiejś umiejętności. Praktyka i ćwiczenia są ważniejsze od wkuwania suchej teorii. Jeśli pojawią się wątpliwości i pytania, rusz głową zanim poszukasz odpowiedzi.

Ucz się i powtarzaj przed snem. Kiedy odkładasz książkę i przestajesz się uczyć, ma miejsce bardzo ważny proces. Mózg pracuje dalej i dokonuje się transfer wiedzy do pamięci długoterminowej. Należy dać swojemu mózgowi czas, żeby cała wiedza mogła zostać przetworzona i zapamiętana. Jeśli zaburzysz ten proces, poprzez dorzucenie kolejnych porcji wiedzy, część tego co umiesz zostanie zapomniana!

Na dziś to wszystko. Poznałeś kilka najważniejszych zasad jeśli chodzi o uczenie samego siebie. A co z uczeniem innych? W następnym artykule dowiesz się, jak uczyć i przedstawiać wiedzę w sposób ciekawy, i zrozumiały!

cz. 3

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip