Dlaczego dla Twojego mózgu ważniejszy jest wilk niż wiedza?

Sposoby szybkiej nauki zawsze mnie interesowały. Sam dużo się uczyłem, toteż często zastanawiałem się jak przyspieszyć i ułatwić ten proces. Zdarzyło mi się przeczytać porady Tony’ego Buzan’a czy Bryana Tracy i dowiedzieć się, że kluczem do szybkiej i efektywnej nauki jest wiedza o tym, jak przyswaja informacje nasz mózg. Pierwsza część tej serii artykułów o szybkiej nauce, będzie poświęcona właśnie temu zagadnieniu.

Twój mózg uwielbia wszystko co nowe i ciekawe. W każdym momencie szuka, czeka na coś niezwykłego i niecodziennego. Dlaczego? Dzięki temu, pomaga Ci przetrwać i pomagał przetrwać naszym przodkom.

Mózg zrobi wszystko żeby zwykłe, normalne sprawy nie przeszkadzały w jego ważnej pracy, jaką jest zapamiętywanie rzeczy, które mają znaczenie. Nie marnuje energii na zajmowanie się nudami, które uznaje za nieważne. Jak więc Twój umysł decyduje, co jest, a co nie jest ważne? Wyobraź sobie sytuację, że spacerujesz sobie lasem, aż nagle wyskakuje na Ciebie ogromny wilczur… Neurony w Twojej głowie zaczynają szaleć, a fala emocji zalewa Ciebie i Twój umysł. Twój mózg wtedy krzyczy – to ważne i nie wolno Ci tego zapomnieć!

Nasze normalne życie nie jest aż tak dramatyczne. Gdy uczysz się, siedzisz w ciepłym, bezpiecznym mieszkaniu. Jest tylko jedno ale. Podczas gdy Ty wkuwasz, Twój umysł dba, żeby nudy i rzeczy oczywiste nie zabierały w Twojej głowie znaczącego miejsca. To miejsce jest przeznaczone na wilczury i inne zagrożenia. Niestety nie istnieje prosty sposób, aby przekonać go, że rzeczy, które wbijasz do głowy są ważne i mają ogromne znaczenie. Dlatego właśnie, żeby czegoś się nauczyć, potrzeba więcej niż tekstu na papierze.

W szkołach nauczyciele wymagają od nas, żebyśmy umieli rozwiązywać schematyczne zadania, zapamiętywali fakty i to w dużych ilościach. Nie wspominając w jakich ilościach muszą uczyć się studenci niektórych kierunków :). Niestety nikt nie nauczył nas jak się uczyć, a to przecież kluczowa umiejętność!

Żeby zapamiętać i wynieść jak najwięcej z książek i kursów, należy wziąć odpowiedzialność za swój mózg. Cała sztuczka polega więc na tym, jak sprawić, żeby Twój mózg postrzegał tę wiedzę, jako niezwykle ważną. Tak jak ważne są wilki i głód. Istnieje wolny, żmudny proces, ale także szybki i przyjemny. Ten pierwszy zna każdy, to powtarzanie, powtarzanie, powtarzanie… do znudzenia… Jeśli bardzo często coś powtarzasz, Twój umysł stwierdzi, że skoro tak często pojawia się ta informacja i skoro tak często jest powtarzana, to musi być znacząca

Szybki i przyjemny sposób, na osiągnięcie tych samych efektów, polega na zrobieniu wszystkiego, co zwiększy aktywność mózgu. Przykładowo, jak pokazują badania, napis umieszczony wewnątrz rysunku, do którego się odnosi (w przeciwieństwie do umieszczenia go jako zwykły podpis, lub tytuł) sprawia, że mózg chcąc zrozumieć jaka jest zależność pomiędzy napisem a rysunkiem odpala więcej neuronów. To z kolei znacznie zwiększa szanse, że zapamiętasz tę informację.

W tym artykule to wszystko co chciałem napisać. Podstawowe informacje i zrozumienie na temat tego co robi mózg, gdy chcemy (lub nie chcemy) się czegoś nauczyć. Zapraszam do kolejnych części, gdzie znajdą się konkretne zasady postępowania, dzięki którym proces nauki stanie się szybszy i przyjemniejszy.

cz. 2

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip