W dobie internetu, łatwo wpaść w pułapkę informacyjnego przytłoczenia. W którymś momencie trzeba się zatrzymać i zadać sobie pytanie, ile tak naprawdę zyskało się dzięki konsumowaniu nowej wiedzy. Jeżeli odpowiedź brzmi niewiele, to czas, aby pomyśleć nad tym, jak się ogarnąć i poradzić sobie z nadmiarem informacji. Jak zacząć działać i zamiast konsumentem, stać się producentem?

Bardzo często jest tak, że chcemy nauczyć się czegoś, co nas ciekawi. Chcemy rozpocząć coś nowego w życiu. Siadamy więc przed komputerem lub książką, zaczynamy przeglądać materiały i… dajemy sobie spokój. Dostępnej wiedzy jest tyle, że nie wiemy jak zacząć oraz jesteśmy pewni, że zaczniemy źle i zmarnujemy czas. Ta sytuacja ma miejsce częściej, niż byśmy chcieli. Ilość różnej wiedzy i opinii na temat, który chcemy poznać, przeważnie jest przytłaczająca. W takim wypadku od razu tracimy motywację oraz zapał.

Jeżeli już jakimś cudem, uda nam się nie zrezygnować i podtrzymać motywację, to nasza przygoda kończy się próbą kompleksowego poznania tematu. Staramy się ogarnąć wszystko tak, aby dobrze przygotować się do działania, kiedy nadejdzie pora. Pora nie nadchodzi nigdy, a nowej wiedzy ciągle przybywa.

Jak się ogarnąć

Po pierwsze, nie wymagaj od siebie wiele i działaj powoli. Wbrew pozorom, zrobisz wtedy najszybsze postępy. Weź pierwszą lepszą rzecz, która jest zawarta w ogromie informacji i opanuj ją. Nie szukaj idealnej książki. Po prostu naucz się czegokolwiek. Przytoczę metaforę jabłka. Załóżmy, że postanawiasz od dziś odżywiać się zdrowo. Idź do sklepu i kup jedno jabłko. Kolejnego dnia również zjedz jabłko. Rób tak codziennie. Postanów sobie, że już zawsze będziesz jeść jedno jabłko dziennie.

Jak to? Przecież jedno jabłko dziennie nie oznacza, że odżywiam się zdrowo. Owszem, ale nie o to chodzi. Skoro wprowadziłeś jedną, małą zmianę do swojego życia, to bardzo łatwo wprowadzisz kolejną. Po kilku dniach zerkniesz na pierwszy lepszy plan żywieniowy i dowiesz się, że warto jeść grejpfruty. Co zrobisz? Postanowisz sobie, że już zawsze będziesz jadł przynajmniej pięć grejpfrutów tygodniowo. Po tygodniu czy dwóch, znajdziesz fajny przepis na zdrową zupę, który wprowadzisz na stałe do swojego jadłospisu. Po pół roku będziesz miał sporo wiedzy i pomysłów na zdrowe odżywianie, a co najważniejsze, będziesz żył tak, jak zaplanowałeś sobie na początku. Po roku zechcesz chodzić na spacery dla zdrowia. Później zainteresujesz się ćwiczeniami fizycznymi. Stopniowa i mała, ale regularna zmiana, to odpowiedź na pytanie Jak się ogarnąć?.

Gdybyś postanowił zmienić wszystko jednego dnia, najprawdopodobniej poległbyś dosyć szybko. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Porażka to kilka małych, ale kiepskich decyzji powtarzanych codziennie. Natomiast sukces to kilka drobnych i prawidłowych decyzji.

Jak zacząć działać

Jeden z moich ulubionych autorów – Jim Rohn – mawiał, że jeśli nie wiadomo, jak zacząć działać, to trzeba znaleźć kamień, rzucić go przed siebie i zacząć tam, gdzie upadnie. Każde miejsce jest dobre. Zmień coś teraz, działaj teraz. Najgorsze, co możesz zrobić, to próbować dowiedzieć się wszystkiego na dany temat. Wiedzy będzie przybywać, a Ty ciągle będziesz w punkcie wyjścia. Bez żadnych rezultatów.

Dowiedz się minimum, a następnie wprowadź tę wiedzę w życie. Eksperymentuj i testuj ją. Bierne przyswajanie wiedzy jest jedną z najmniej efektywnych metod nauki. Ludzie stworzeni są do działania, najlepiej poprzez kopiowanie innych. Tak uczą się dzieci i tak samo powinni uczyć się dorośli. Idź na skróty i znajdź mentora – kogoś, kto jest dobry w tym, co chcesz robić. Obecność i pomoc takiej osoby sprawi, że proces nauki będzie łatwiejszy oraz przyjemniejszy, a Ty wyciągniesz z niego jeszcze więcej.

Reasumując

Jak się ogarnąć? Zrezygnuj z szukania idealnego źródła wiedzy. Jeśli masz możliwość, pogadaj z kimś, kto jest dobry w dziedzinie, która Cię interesuje i zapytaj go, jak zacząć działać. Skup się na robieniu małych, ale regularnych postępów. Zrezygnuj z chomikowania wiedzy i skup się na praktycznych działaniach oraz pozyskiwaniu doświadczenia. Nie martw się, że popełnisz błędy, bo stanowią one drogę do rozwoju. Wiedza sama w sobie zabierze Twój czas, ale nic nie zmieni. Efekty uzyskasz wyłącznie poprzez praktykę.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip