Ta jedna rzeczy Ci to umożliwi.

Czytasz mojego bloga, interesują Cię moje artykuły, chcesz się rozwijać. Dlatego właśnie mogę wyjść z założenia, że jesteś człowiekiem, który chce czegoś więcej od swojego życia. Bardzo często, aby mieć więcej lub lepiej, zaczynamy ciężej i dłużej pracować. Zetknąłem się z tym problemem we własnym życiu. W którymś momencie mój dzień składał się z wielu różnych zajęć, które trudno było ogarnąć, a ja czułem się wyczerpany psychicznie i fizycznie.

Jeżeli zaczynasz widzieć, że Twoje życie zaczyna tak wyglądać, albo chcesz temu zapobiec pracując sprytniej, to zachęcam do dalszego czytania. Czy jest możliwy większy sukces i postęp, przy mniejszym nakładzie pracy? Oczywiście, że tak. Przecież własnie o tym mówi słynna reguła Pareto.

Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Większość z nas świadomie chce więcej i lepiej, przy jednoczesnym zachowaniu zbalansowanego życia. Chcemy więcej pieniędzy, lepszej produktywności, ciekawszego lifestyle’u, ale potrzebujemy także czasu dla siebie, rodziny i znajomych. Dzisiejszy artykuł uświadomi Ci jak tego dokonać.

Ta jedna, jedyna rzecz

Nie chodzi o to, aby robić wszystkie rzeczy we właściwy sposób. Chodzi przede wszystkim o to, aby robić właściwe rzeczy.

Peter Drucker

Dlaczego przy takiej samej ilości czasu jedni osiągają ogromny sukces, a inni nie? Zwłaszcza jeśli pozornie pracują równie ciężko? Odpowiedź tkwi w rodzaju ich pracy. Jedni wykonują pracę, która zajmuje im czas. Inni pracę, która przynosi pożądane efekty.

Przede wszystkim powinieneś wiedzieć czego chcesz. Niech wskazówką jak wyznaczyć swój cel i zdecydować czego chcesz, będzie artykuł: Kiedy ostatnio marzyłeś?. Przerwij czytanie w tym momencie i zastanów się, czy jest coś do czego mógłbyś odnieść dzisiejszy artykuł? Czy znasz swoje pragnienia?

Kolejnym krokiem jest zrozumienie, że prawdopodobnie istnieje jedna najważniejsza rzecz, którą mógłbyś zrobić dzisiaj, a jej realizacja przybliżyłaby Cię najbardziej do Twojego marzenia. To właśnie na tej jednej rzeczy powinieneś się skupić, a wszystkie inne zminimalizować do zera. Dlaczego? Ponieważ zajmą Ci dużo czasu, a przyniosą niewielkie korzyści. W związku z tym nie potrzebujesz marnować chwil swojego życia na bycie zajętym i rozproszonym człowiekiem. Potrzebujesz robić tylko to, co przyniesie największe efekty i nic ponadto.

Perspektywa czasu

Przygotuj kartkę papieru i długopis. Zaraz wykonasz ćwiczenie, które pomoże Ci zidentyfikować tę jedną rzecz, którą powinieneś się zająć. To ćwiczenie znacznie ułatwi Twoje życie. Bardzo ważne jest, abyś wykonał je w całości, krok po kroku. Nie omijaj żadnego z poniższych pytań i odpowiedz na wszystkie kolejno.

Uwaga. To nie jest ćwiczenie na 20-30 min. Nie spiesz się i daj sobie czas na zastanowienie. Zrób to dobrze, a Twoje życie prawdopodobnie stanie się prostsze. Warto więc przeczytać posta do końca, zaparzyć sobie kawy i zacząć…

 1. Jaką jedną rzecz mogę zrobić, aby osiągnąć swój cel pewnego dnia? Rzecz, dzięki której wszystko inne stanie się prostsze lub zbędne?
 2. Jaką jedną rzecz mogę zrobić w ciągu najbliższych 10 lat, aby osiągnąć swój cel?
 3. Jaką jedną rzecz mogę zrobić w ciągu najbliższych 5 lat, aby osiągnąć swój cel?
 4. Jaką jedną rzecz mogę zrobić w ciągu najbliższego roku, aby osiągnąć swój cel?
 5. Jaką jedną rzecz mogę zrobić w ciągu najbliższych 6 miesięcy, aby osiągnąć swój cel?
 6. Jaką jedną rzecz mogę zrobić w ciągu tego miesiąca, aby osiągnąć swój cel?
 7. Jaką jedną rzecz mogę zrobić w ciągu tego tygodnia, aby osiągnąć swój cel?
 8. Jaką jedną rzecz mogę zrobić dzisiaj, aby osiągnąć swój cel?
 9. Jaką jedną rzecz mogę zrobić teraz, aby osiągnąć swój cel?

Jeśli, w którymś momencie najdzie Cię myśl, aby pominąć pytania i przejść do końcowego, to nie pozwól sobie na to i wykonaj ćwiczenie krok po kroku, tak jak prosiłem. Dlaczego? Ponieważ świadome zastanawianie się nad ogólnymi i bardziej odległymi krokami pozwoli Ci zrozumieć, jakie jakie działania powinieneś podjąć w bliższej perspektywie, w myśl zasady od ogółu do szczegółu. Nie wiesz jaki krok powinieneś zrobić, dopóki nie wiesz dokąd zmierzasz.

Jeśli myślisz nad tym co powinieneś zrobić w tej chwili, bez dokładniejszego zastanowienia co chcesz osiągnąć w dłuższej perspektywie, może się okazać, że Twój pomysł w niewielkim stopniu wpłynie na osiągnięcie celu. Często tak właśnie bywa.

Oto kilka porad, które powinieneś wziąć pod uwagę przy myśleniu o swoim codziennym rytuale:

 • Zapomnij o wielozadaniowości. Wpływa ona negatywnie na inteligencję i u znaczniej większości ludzi pomimo pozytywnego uczucia w trakcie działania, pogarsza wyniki pracy. Rób jedną rzecz naraz. Więcej informacji w artykule: Wielozadaniowość pomaga robić więcej i szybciej.
 • Jeśli tworzysz swoją listę rzeczy do zrobienia, postaraj się wyrzucić z niej wszystko co nie wpływa na realizację Twojego celu. Unikaj rzeczy rozpraszających i upewnij się, że przede wszystkim robisz postęp w wyznaczonym kierunk.
 • Jeśli ktoś Cię o coś prosi, a Twoją odpowiedzią jest tak, to w rzeczywistości mówisz nie swoim planom i zajęciom. Każdy z nas chce zadowolić innych, aby być pozytywnie postrzeganym, ale to jeden z największych złodziei czasu i energii. Ci, którzy osiągają najwięcej są zazdrośni o swój czas. Naucz się odmawiać ludziom jeśli trzeba.
 • Pamiętaj, że są rzeczy, których nie można odzyskać. Jeśli planujesz poświęcić się czemuś bez reszty przez jakiś czas, to być może nie będziesz miał okazji nadrobić straconych i popsutych relacji z bliskimi. Warto zastanowić się czy zbalansowany tryb życia nie wyjdzie Ci na lepsze.
 • Wykonanie czegoś na wielką skalę jest często tak samo trudne lub łatwe, jak osiągnięcie czegoś na małą skalę. Jedyna różnica tkwi w Twoim podejściu i umiejętnościach planowania. Przeważnie nasz umysł lubi wyolbrzymiać rzeczy na podstawie przesłanek, które są zupełnie nielogiczne. To udowodniony efekt psychologiczny, o którym pisałem w artykule: Psychologiczne ciekawostki (cz. 2). Ludzie ograniczają swoje działania własnym myśleniem. Warto więc puścić wodze fantazji. Dlaczego? A dlaczego nie?

Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie inspiracją oraz pomocą. Niewątpliwie dzisiejsze ćwiczenie ma w sobie ogromny potencjał. Pozwoli Ci osiągnąć więcej robiąc wyłącznie to, co najważniejsze oraz wyeliminować wszystko inne. Zachęcam do zalajkowania tego posta na Facebooku oraz podzielenie się nim ze znajomymi.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip