Czyli jak nie zmarnować odpoczynku.

Czas relaksu. Pozwala się odprężyć, oderwać od pracy. Nasz umysł i ciało odpoczywają, regenerują siły. Czy zawsze tak jest? Być może doświadczyłeś momentów, kiedy chciałeś się zrelaksować. Oderwać od czegoś. Na końcu okazało się jednak, że nie czujesz się wypoczęty. Czas poświęcony na relaks nic nie zmienił. Nie wpłynął na Twoje samopoczucie. Można nawet powiedzieć, że został zmarnowany. Co jest tego przyczyną?

Prawdopodobnie czynności, które wykonywałeś były nieodpowiednie. Istnieją dwa rodzaje relaksu: aktywny i pasywny. To właśnie tego drugiego chcesz unikać. Relaks pasywny to nic innego, jak robienie czegoś, co zabija Twój mózg. Przykładowo może to być jedzenie czegoś, oglądanie telewizji, czytanie bezmyślnych tabloidów. Twój umysł, po prostu jest martwy w trakcie tych czynności.

Drugim rodzajem jest relaks aktywny. Einstein przykładowo, grał na skrzypcach gdy chciał zaznać relaksu. Churchill do tego celu wykorzystywał malowanie. Widzisz różnicę? Część mózgu odpowiedzialna za logiczne myślenie odpoczywała, podczas gdy część odpowiadająca za emocje i abstrakcyjne myślenie, była ciągle stymulowana. Właśnie o to chodzi. Po takim odpoczynku poczujesz, że Twoje życiowe baterie zostały naładowane. Będziesz miał wypoczęty umysł i świeże spojrzenie na pracę, którą przerwałeś. To bardzo zdrowy rodzaj relaksu.

Osobiście używam tego rodzaju odpoczynku kiedy tylko mogę. Przykładowo, gdy wracam zmęczony, po zajęciach do domu, uwielbiam grać na gitarze. Czynność ta, pozwala mi się odprężyć. Totalnie odpocząć.

Właśnie teraz zastanów się, co możesz spróbować robić podczas relaksu? Czy będzie to rysowanie? Może gra na instrumencie? Być może inne manualne zajęcie. Najważniejsze jest, aby stymulować jedną półkulę, gdy druga odpoczywa. Możesz być pewien, że jakość Twojego odpoczynku, a tym samym jakość Twojej pracy i życia, znacznie się polepszy. Powodzenia!

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip