Zainspiruję Cię dziś do spojrzenia na swoje myśli i życie, w sposób całkowicie odmienny niż robisz to na co dzień. W ten sposób pokażę Ci, że rzeczy, które uznajesz za oczywiste, wcale takie nie są. Twoja sytuacja nie jest ani tak zła, ani tak dobra, jak Ci się wydaje. Zajrzyj do posta i dowiedz się, jak pozbyć się lęków i natrętnych myśli.

Co kryje się po drugiej stronie lustra?

Wyobraź sobie, że idziesz ulicą. Nagle na Twój bark spadła gałąź. Boli Cię, ale nie obwiniasz się za to wydarzenie, ponieważ nie miałeś nad nim kontroli. Podobnie jest z przeziębieniem. Starasz się dbać o siebie, ale mimo wszystko od czasu do czasu przytrafia Ci się przeziębienie. Czy jesteś na siebie zły? Czy obwiniasz się o to? Nie. Po prostu czekasz, aż Ci przejdzie, wspierając się ewentualnie jakimiś lekarstwami lub zwiększoną troską o swoje zdrowie.

Dlaczego więc kiedy czujesz się bezsilny, zdemotywowany, w depresji, jesteś na siebie zły? Czemu sądzisz, że emocje, które aktualnie posiadasz, definiują Twoje życie, a nie są podobna do przeziębienia, które przyszło i które nie jest Twoją winą? Ponieważ myślisz, że negatywne emocje wynikają z rzeczywistości, wynikają z Twojego życia. Otóż nic bardziej mylnego. (Po co istnieją negatywne emocje?)

Dlaczego czujesz się źle?

Czujesz się źle, ponieważ uwierzyłeś w swoje myśli. Twoje myśli przychodzą do Twojej głowy w sposób losowy. Oczywiście na ich treść ma wpływ Twoja obecna sytuacja, to jak zostałeś wychowany, to jacy ludzie Cię otaczają, to co właśnie robisz. Ty jednak nie wybierasz tych myśli. Nie wysilasz się, aby włożyć daną myśl do swojej głowy. One się po prostu pojawiają. Gdyby było inaczej, to wiedziałbyś, co pomyślisz za 5 sekund.

Skoro nie jesteś odpowiedzialny za myśli, które myślisz, to nie jesteś do końca odpowiedzialny za to, że w nie uwierzyłeś. A właśnie to – wiara w swoje myśli czyni Cię nieszczęśliwym lub szczęśliwym. Myśli są źródłem cierpienia.

Skąd wiesz, że biały jest biały, a czarny – czarny?

Skąd wiesz, że to, co chcesz zdobyć, jest tym czego chcesz? Wiem, że chcesz być szczęśliwy. Wiem, że chcesz czuć spokój i radość. Przez całe swoje życie słyszałeś różne teorie na temat tego, jak to zdobyć. Niektórzy twierdzą, że dużo pieniędzy zapewni Ci spokój. Inni twierdzą, że w określonym wieku powinieneś założyć rodzinę. Jeszcze inni, że powinieneś odżywiać się zdrowo i ćwiczyć po to, aby wyglądać zgrabnie. Kto ma rację? Nikt.

Ludzie są przekonani, że zdobycie tych wszystkich rzeczy zabierze cierpienie. Zabierze wszystkie negatywne myśli, strach, niepewność, niskie poczucie wartości. Prawda jest jednak inna, nic w świecie zewnętrznym nie jest w stanie zmienić Twoich myśli, a tym samym sprawić, że przestaniesz czuć się źle lub zaczniesz czuć się dobrze. (7 najczęstszych przekonań, które przeceniamy)

Niestety w Twojej głowie zakodowane wzorce wzbudzają w Tobie depresję i poczucie porażki. Nie spełniłeś wszystkich oczekiwań swojego otoczenia, więc nie jesteś w żadnym stopniu szczęśliwy. Nikt Ci nie powiedział, że na świecie są ludzie, którzy mają zupełnie inne standardy. Ludzie, którzy uważają, że pieniądze to zło, a bycie okrągłym jest seksi. Wniosek z tego taki, że nikt nie ma przepisu na szczęście. Wszyscy mają pomysły, ale to tylko pomysły i nic poza tym. Nie są to żadne reguły ani wymagania, które powinieneś spełnić i które cokolwiek gwarantują.

Skąd więc wiesz, że brak pieniędzy jest zły? Skąd wiesz, że słabe zdrowie jest złe? Skąd wiesz, że bycie samemu jest złe? Skąd wiesz, że bycie otyłym jest złe? Wiesz to od innych. A dokładniej od tych, których spotkałeś, bo gdybyś spotkał ludzi z całego świata i miał szerszą perspektywę, to stwierdziłbyś, że tak naprawdę to nikt nic nie wie, a jedynie myśli, że wie.

Skąd więc wiesz, że czarny jest czarny? Ponieważ tak wymyślili sobie ludzie i teraz za każdym razem, kiedy widzisz coś czarnego, krzyczysz – czarny! Nie patrzysz zaś na to, jakie jest faktycznie. Może jest ciemnobrązowe? Może w tym oświetleniu wygląda na czarne? A może tylko ta strona jest czarna, a druga posiada więcej kolorów?

Jak pozbyć się lęków i natrętnych myśli

Co jest złe? Twoja sytuacja? A może coś w Tobie jest złe i chciałbyś, żeby tego nie było? Zrób teraz listę wszystkich rzeczy, które uważasz za złe w swoim życiu. Może będzie to złe zdrowie lub zły współmałżonek? Może będzie to utrata pracy lub zły szef? Może będzie to depresja?

Zrób listę. Teraz.

Zastanów się teraz nad swoją złą sytuacją życiową. Nad wszystkimi rzeczami i sytuacjami, które uważasz za złe. Czy jest możliwe, że na świecie istnieje cała masa ludzi, która Twoją sytuację będzie uważać za całkiem dobrą? Oczywiście, że tak. Ja to wiem i Ty to wiesz.

A czy jest możliwe, że z Twojej złej sytuacji wyniknie kiedyś coś dobrego? Czy utrata pracy może doprowadzić Cię to lepszej pracy? Czy depresja może doprowadzić Cię do poszukiwania prawdziwego szczęścia i próby zerwania z powierzchownym światem, który powinien nas uszczęśliwiać (ale w rzeczywistości tego nie robi)?

To wszystko jest możliwe. Ty nie znasz swojej przyszłości i dlatego nie możesz mówić, że coś jest złe. Mógłbyś, gdybyś znał wszystkie możliwe konsekwencje Twojego obecnego stanu, ale nie znasz. Zło nie istnieje, a raczej istnieje tylko w Twoich myślach. Pomyśl, czym jest rzeczywistość. To coś materialnego. Potrafisz określić, gdzie siedzisz, a czy potrafisz określić, gdzie jest zło? W jakim konkretnym miejscu? Oczywiście, że nie, ponieważ dobry i zły to przymiotniki bardzo abstrakcyjne, które istnieją jedynie w Twojej głowie.

Rzeczywistość mówi: Lis zjada młode pisklęta. Twoja głowa mówi: To źle!. Rzeczywistość mówi: No ale dzięki temu lis zadba o swoje młode. Twoja głowa mówi: To dobrze!. Dobrze i źle wymyśliłeś. Tych określeń używasz kiedy chcesz i jak chcesz, nie do końca świadomie. Rzeczywistość nie dba o to, co Ty uważasz. Po prostu jest. Po prostu dzieje się właśnie teraz.

Co z Tobą nie tak? Jakie cechy posiadasz, które uważasz za złe? Zdefiniuj je bardzo konkretnie, jeśli zależy Ci na poznaniu prawdy. Gotowe? Teraz wymyśl po 2-3 przykłady, które przeczą Twojej liście. Może uważasz, że złe jest bycie samemu? Może byłeś kiedyś sam i czułeś się dobrze? Może istnieją ludzie, którzy uwielbiają być sami? Oczywiście, że tak. Warto dokonać takiej analizy każdej rzeczy, którą uważasz za złą w sobie.

Może warto podważyć wszystkie historie na swój temat, w które uwierzyłeś? Pamiętaj, że to nie Twoja wina, iż tak się stało. Twoje myśli nie są Twoim wyborem. Masz teraz możliwość zmiany. Masz okazję zmienić coś w swoim życiu, zadbać o siebie i wyleczyć z tej grypy emocjonalnej, która Cię dopadła. Czy zrobisz to teraz? Czy przyjrzysz się wszystkiemu, w co uwierzyłeś i co wpędziło Cię w negatywne uczucia? (W jaką historię na swój temat wierzysz?)

Mam nadzieję, że zrobisz to. Mam nadzieję, że udało mi się choć trochę zainspirować Cię do działania. Jeśli tak, proszę, wesprzyj ten blog i polub go na FB.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip