Oto kilka prostych wskazówek.

Dziś kontynuujemy poznawanie najważniejszych zasad, które sprawiają, że osiąganie celów staje się łatwe. Tak naprawdę chodzi o Twoją psychikę. Żeby efektywnie działać, musisz być w odpowiednim stanie, w którym będzie to naturalne. Tak jak gdy jesteś zakochany. Czy wtedy zastanawiasz się co możesz zrobić i jak możesz się zachować, żeby okazać drugiej osobie miłość? Nie! Przychodzi Ci to bajecznie łatwo i naturalnie. Dlaczego? Bo jesteś w stanie zakochania. W podobny sposób należy patrzeć na osiąganie wyznaczonych celów.

Jeśli nie przeczytałeś jeszcze części pierwszej to polecam, znajdziesz ją tutaj.

Kolejna zasada jest powiązana z poprzednim artykułem. Pisałem o tym, że należy stworzyć plan działania i oś czasu. Posiadanie jednego dużego celu na najbliższy rok jest trudne, dlatego warto podzielić go na mniejsze fragmenty. Przykładowo jeśli zaplanowałeś sobie, że w tym roku zarobisz 50 000 zł to wynika z tego, że każdego miesiąca musisz zarobić mniej więcej 4 166 zł. Łatwiej jest ogarnąć bliższy i mniejszy cel, niż bardzo odległy i duży.

Podobnie z utratą kilogramów. Jeśli w ciągu roku chcesz schudnąć 12 kg, to wystarczy przyłożyć się i dbać o to, żeby każdego miesiąca tracić 1 kg.

Ten punkt jest zależny od celu jaki masz, bo czasem nie da się czegoś podzielić. Jest takie powiedzenie: Wieloma małymi kroczkami przepaści nie przeskoczysz, ale tam gdzie to możliwe należy dzielić duże postanowienia na zbiór małych.

Kolejną zasadą, która służy ułatwieniu osiągania Twoich marzeń, jest formułowanie ich w odpowiedni sposób. Tutaj przydaje się reguła S.M.A.R.T:

Specific – określ cele szczegółowo, stwierdzenie chcę być bogaty tak naprawdę nic konkretnego nie mówi,
Measurable – muszą dać się zmierzyć. Musisz wiedzieć, jak blisko lub daleko jesteś i jak wiele z siebie dajesz,
Attainable – cele, które dla siebie określasz muszą być wykonalne! Nie możesz próbować osiągnąć czegoś, co czasem jest niemożliwe!
Realistic– bądź rozsądny i realistyczny. Jeśli aktualnie zarabiasz 2 000 zł miesięcznie, a Twoim celem jest zarabianie 20 000 miesięcznie, to może trzeba dać sobie więcej czasu niż 1-4 miesiące. Cel musi być zdefiniowany tak, żebyś był w stanie uwierzyć, że to jest dla Ciebie możliwe,
Timeline – jak już wspomniałem, należy poszatkować sobie cel na kilka drobniejszych, nad którymi łatwiej zapanować. Trzeba również określić czas, do kiedy chcesz osiągnąć główny cel i do kiedy chcesz zrealizować poszczególne drobne cele.

Ostatnią zasadą, z którą chce się podzielić jest zobowiązanie się przed innymi. Mam na myśli to, że warto określić swój cel i umówić się z kimś, kto będzie Cię rozliczał z postępów. Może to być dobry kumpel, dziewczyna, żona, mąż itp. Chodzi o to, że każdego tygodnia zobowiązujesz się do zrobienia czegoś, a 7 dni później ta osoba Cię z tego rozlicza. Jeśli nie dotrzymałeś słowa, płacisz przykładowo 20 zł.

Chodzi o to, żeby wykorzystać każdą możliwą przewagę nad tą częścią Twojej osobowości, która nie chce osiągać sukcesów, która jest leniwa i boi się. Chcesz czuć się zobowiązany, chcesz mieć termin realizacji, mieć poczucie pilności, powagi sytuacji. Jeśli masz wymówkę żeby dziś czegoś nie zrobić, to dlaczego sądzisz, że jutro ta wymówka się nie pojawi? Dlatego poddanie się jednego dnia, prawdopodobnie będzie oznaczać całkowitą porażkę. Nie daj więc za wygraną swoim słabościom, bo osiąganie celów to tak naprawdę codzienna walka z nimi.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip