W ciągu ostatnich kilku miesięcy na uczelni AGH odbyły się spotkania studentów z prezesami potężnych polskich firm. Jak myślą milionerzy działający w polskich realiach? Co mówią o sukcesie i pieniądzach?

W ramach projektu Z najlepszymi w przyszłość studenci AGH spotkali się z takimi osobami jak:

  • prof. Tadeusz Uhl, prezes EC Grupy (link),
  • dr inż. Krzysztof Pawiński, prezes Maspex Wadowice (link),
  • Zbigniew Stopa, Prezes Zarządu LW BOGDANKA S.A. (link),
  • dr hab. inż. Herbert Wirth, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.(link).

Powyższe osoby odniosły niesamowity sukces finansowy. Jako, że miałem okazję uczestniczyć w cyklu spotkań, posłuchać ich wypowiedzi oraz zadać szereg pytań, na własne oczy i uszy przekonałem się, że jest pewien zestaw cech wspólnych, który łączy powyższych panów.

Dodatkową ciekawostką jest fakt, iż każdy z nich zaczynał od zera. Nie odziedziczyli wielkiego majątku, nie wygrali w loterii, nie ukradli pierwszego miliona. Zarobili go ciężką pracą, która z pewnością kosztowała ich wiele poświęceń.

6 podobieństw polskich milionerów

1. Dobry humor, dobrze gadane

Dobry humor był cechą każdego prelegenta. Na każdym spotkaniu było dużo śmiechu i panowała przyjazna atmosfera. Każdy prelegent miał dużo do powiedzenia na każdy temat i to często w zabawny sposób. Wszyscy zachowywali się w swobodny sposób i żaden z nich się nie krępował. To ich wspólna cecha, która najbardziej rzucała się w oczy.

2. Jak wygląda przepis na sukces?

Przepis taki nie istnieje. Żaden z prelegentów nie planował swojego sukcesu. Żaden z nich nie wyznaczał sobie konkretnych celów i jak sami przyznają: mieli dużo szczęścia. Skupiali się na pracy. Ciągle chcieli robić więcej i lepiej niż wszyscy.

Nawet największe i najlepiej przygotowane inwestycje, mogą zawieźć. Żadne, nawet najdokładniejsze badania rynku nie gwarantują powodzenia. Prezesi przy podejmowaniu decyzji kierują się głównie swoim nosem. Badania i zapewnienia innych schodzą na drugi plan. Nigdy nie ulegają trendom i podejmują trudne decyzje, za które ponoszą odpowiedzialność.

3. Praca do oporu

Każdy z prelegentów pracuje bardzo dużo. Na tym poziomie praca przysłania pozostałe dziedziny życia. Trzeba być ciągle dyspozycyjnym. Sukces nie jest więc łatwy i opiera się na ciężkiej pracy. 8 godzinny dzień pracy to dla nich abstrakcja.

Na ich barkach spoczywa los tysięcy pracowników. Każda dobra i zła decyzja ma wpływ na całą organizację. Nie dziw, że za tak wielką odpowiedzialność są dobrze nagradzani.

4. Zbuduj sukces na solidnym fundamencie

Żaden z zaproszonych gości nie wierzy w szybkie i łatwe okazje. Darowane pieniądze są najgorsze, bo uczą lenistwa. Nie zawracają sobie głowy podejrzanymi sprawami. Powiedzenie łatwo przyszło, łatwo poszło jest jak najbardziej prawdziwe.

Każdy z prezesów zna swój biznes od podszewki. Swoje sukcesy i biznesy budowali latami, wspinając się po kolejnych szczeblach kariery. Panowie stwierdzili, że gdyby zbyt wcześnie znaleźli się na wysokich stanowiskach, nie poradziliby sobie. Zbyt szybki sukces jest destrukcyjny.

5. Podstawową umiejętnością jest współpraca z ludźmi

Każdy z prezesów jest przekonany, że podstawowym czynnikiem, który wpłynął na ich sukces jest praca z innymi ludźmi. Często trzeba radzić sobie z osobami nierozważnymi oraz iść na kompromisy. W artykule Perswazja (3) – 14 strategii przekonujących osób napisałem, że jedną z najważniejszych cech ludzi sukcesu jest: wolą osiągać efekty niż mieć rację.

Nie kłócą się, nie unoszą. Zależy im na efektach, nie na racji i dumie. Na tak wysokim poziomie, stawka jest zbyt wysoka, żeby stawiać swoje emocje ponad interes organizacji. Podstawowa porada prezesów brzmi: otaczaj się ludźmi zaufanymi i kompetentnymi.

6. Dbaj o aktualne myślenie

Zaproszeni panowie często mówili o tym, jak wiele osób w ich otoczeniu kieruje się nieaktualnymi zasadami, które odziedziczyli po dziadach, pradziadach. Z takimi ludźmi również należy umieć współpracować.

Prelegenci uwielbiają młode osoby, które mają świeże rozsądne myślenie. Każdy z nich podkreślał jak szybko się uczą i jak dobrze sobie radzą. W trakcie spotkań przytoczyli wiele przykładów młodych osób zajmujących wysokie stanowiska, które mają mało wspólnego z ich wykształceniem.

Co radzą młodym?

Największe wady świeżo upieczonych studentów to:

  • braki w umiejętnościach miękkich,
  • problem z asertywnością,
  • brak znajomości ekonomii i umiejętności szacowania kosztów.

Bardzo często jest tak, że nie wygrywa ten z najlepszym pomysłem, ale ten z najtańszym, wystarczającym pomysłem. Świadomość faktu, że firma musi generować zyski przy jednoczesnym oszczędzaniu jest niezbędna, jeśli ktoś myśli o poważnej karierze.

Z drugiej ręki dowiedziałeś się, że finansowy sukces jest trudny i wymaga wielu poświęceń. Milioner – tylko pięknie brzmi. Za tym słowem kryje się wiele pracy, stresu i trudności, ale także pasji i perfekcji zawodu.

Mam nadzieję, że cały cykl artykułów był ciekawy i merytoryczny. Po wakacjach odbędzie się jeszcze jedno spotkanie, tym razem z panią prezes, ale jako że zakończyłem swoją edukację, nie będę mógł w nim uczestniczyć.

Jeśli artykuł Ci się podobał, pamiętaj go zalajkować :).

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip