Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci zgromadzić więcej pieniędzy.

Zanim zaczniemy warto dobrze zdefiniować pojęcie wartości netto. Z czym się to je? Często słyszymy w radiu czy telewizji ile wynosi majątek jakiejś gwiazdy. W serwisie www.forbes.pl można dowiedzieć się ile posiadają najbogatsi Polacy. Ta informacja, to podana publicznie wartość netto danego człowieka. To znaczy całość majątku, minus całość długów. Czasem zostaje sporo, czasem wychodzi mniej niż zero.

Przykładowo, majątek Michaela Jacksona oszacowano na $130 000 000. Sporo prawda? Tak, tyle że jego długi wynosiły $415 000 000. Daje to ujemną wartość netto (dług), wysokości $285 000 000. Często sytuacja jest odwrotna. Na przykład, dany biznesmen posiada majątek o wartości $100 000 000, ale także trochę zobowiązań wysokości $10 000 000. Tak czy inaczej jest on sporo na plusie, bo $90 000 000. To właśnie jego wartość netto.

T. Harv Eker w swoich książkach i na swoich seminariach bardzo często powtarza, że zamożni skupiają się na powiększaniu wartości netto, podczas gdy nieco mniej bogaci żyją w świecie dochodu z pracy. Kiedy spotykają się milionerzy, rozmawiają o swoich majątkach w kontekście wartości netto. Przeciętni ludzie porównują wyłącznie swoje pensje.

Z czego składa się wartość netto?

Z tego ile aktualnie warte jest to co posiadasz. Kupiłeś kilka lat temu auto za 100 000 zł? Jeśli dziś warte jest połowę mniej, to tyle należy dodać do swojej wartości netto. Ludzie mają tendencję do zawyżania wartości swoich rzeczy ze względu na emocjonalne podejście. Rzeczywistość jednak jest zimna, twarda i niezbyt przyjemna. Liczy się jak jest faktycznie, a nie jak sądzisz, że jest lub powinno być.

Jak zwiększyć swoją wartość netto?

Przede wszystkim musisz zmniejszyć swoje zobowiązania finansowe czyli długi. To jedna z pierwszych rzeczy, które powinieneś zrobić. Dzięki temu zwiększy się Twoja zdolność kredytowa, zwiększy się Twój miesięczny przepływ gotówki. Pojawią się także większe możliwości regularnego inwestowania.

Kolejnym krokiem jest zmniejszenie kosztów utrzymania. Pisałem o tym w artykule Równanie bogactwa. Jednym z czynników, który może uczynić Cię bogatszym, jest wyrobienie w sobie nawyku skromnego życia, nie ponad stan. Zalety tego zabiegu są podobne do tych z powyższego akapitu.

Następnym sposobem na zwiększenie swojej wartości netto jest wzrost zarobków. Łatwo powiedzieć prawda? Czasem tak czasem nie. Niektórzy ludzie czekają, aż łaskawie dostąpi ich łaska szefa i otrzymają podwyżkę. Są też tacy co kombinują jak zaświecić, aby w odpowiednim momencie iść i samemu zgłosić się po to, co im się należy.

Ostatnim sposobem, który dziś poznasz, jest wzrost wartości majątku. Chodzi o sytuację, w której elementy składowe Twojego majątku podnoszą swoją wartość rynkową. Przykład? Proszę bardzo:

  • Twoje akcje lub fundusze poszły w górę.
  • Wartość Twoich nieruchomości wzrosła z powodu wzrostu cen.
  • Zmieniło się oprocentowanie Twoich lokat lub obligacji

Mam nadzieję, że dzisiejszy artykuł zwiększył Twoją wiedzę i orientację w dziedzinie finansów. Zachęcam do zalajkowania go na Facebooku i podzielenia się nim ze znajomymi.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip