Dowiedz się czym jest modelowanie i jak może Ci pomóc.

 • Jeżeli zadajesz się z pięcioma pewnymi siebie ludźmi, Ty będziesz szóstym.
 • Jeżeli zadajesz się z pięcioma inteligentnymi ludźmi, Ty będziesz szóstym.
 • Jeżeli zadajesz się z pięcioma milionerami, Ty będziesz szóstym.
 • Jeżeli zadajesz się z pięcioma idiotami, Ty będziesz szóstym.
 • Jeżeli zadajesz się z pięcioma spłukanymi ludźmi, Ty będziesz szóstym.
 • To nieuniknione.

Za chwilę poznasz jedną rzecz, która pozwoli Ci zaoszczędzić czas, pieniądze i energię – modelowanie. Być może słyszałeś coś na ten temat. Na pewno kiedy zaczniesz czytać dalej, uświadomisz sobie, że wiedziałeś o co chodzi, tylko nie miałeś pojęcia, że to takie ważne, ani jak robić to prawidłowo.

Modelowanie to kopiowanie innych ludzi na różnych poziomach. Modelować można także siebie samego. Może być świadome lub nieświadome, ale przeważnie robimy to nawet o tym nie wiedząc. Właśnie stąd stwierdzenia na początku artykułu. Kilka najbliższych Ci osób ma kluczowy wpływ na to kim jesteś, co masz i jak się czujesz.

Podświadomie przyswajamy sposób bycia ludzi, z którymi najczęściej się zadajemy. Kopiujemy ich pojedyncze słowa, frazy, sposób myślenia i rozumowania, przekonania, wyraz twarzy oraz zachowania. Oczywiście w różnym stopniu. Niektórzy ludzie są bardziej podatni na sugestie i naśladowanie innych, a inni mniej. Mówi się także, że nasz mózg najchętniej i najszybciej kopiuje zachowania ludzi, w stosunku do których żywimy pozytywne i silne emocje, np. miłość.

Jakie jest Twoje otoczenie?

Skoro ludzie, z którymi zadajemy się najczęściej mają na nas tak ogromny wpływ, to pomyśl co może się z Tobą stać jeżeli przebywasz ciągle z narzekaczami, smutasami, gburami, ludźmi bez perspektyw, cwaniakami? A co może się stać jeśli obracasz się wśród optymistów, ludzi z pasją, kochających żyć i rozwijać się, podróżujących, ćwiczących?

Przynależąc do danej grupy ludzi masz dwa wyjścia:

 • będziesz mieć ich dosyć i wasza relacja osłabnie,
 • będziecie do siebie pasować i wasza relacja będzie kwitnąć.

Jeżeli jednak za wszelką cenę ktoś chce zostać w grupie, do której nie pasuje, to także są dwa wyjścia:

 • Twój poziom spadnie do poziomu grupy,
 • poziom grupy wzrośnie, aby pasować do Ciebie.

Jeśli więc zaczynasz zauważać poważne różnice w światopoglądzie Twoim i Twojego towarzystwa to musisz zdecydować, czy ważniejsi są oni, czy Ty. Ktoś musi się dopasować, albo czas się rozstać. Zmienianie innych, tak żeby pasowali do Ciebie rzadko jest dobrym pomysłem i prawie zawsze kończy się źle.

Jak wykorzystać modelowanie?

Skoro wiesz jak ogromny wpływ na Ciebie i jakość Twojego życia mają ludzie, z którymi się zadajesz, to warto zadać sobie pytanie – jak z tego skorzystać? Oczywiście odpowiedź brzmi: przestać zadawać się z ludźmi, którzy Cię niszczą i zacząć się zadawać z tymi, którzy Cię ulepszą.

Ale z tego psychologicznego zjawiska możesz korzystać również w bardziej dojrzały i świadomy sposób – kopiując sukcesy wybranych jednostek. Co przez to rozumiem? Bierzesz na warsztat człowieka, który osiągnął to co ty chcesz osiągnąć i żyje podobnie jak Ty chcesz żyć. Następnie analizujesz go i we własne życie wprowadzasz jego sposoby. To własnie modelowanie.

No dobrze, ale przecież większość z nas nie ma okazji zadawać się z ludźmi sukcesu, którzy nas interesują. To nie ma znaczenia! Jeżeli umiesz odpowiednio modelować, to świadomie oraz nieświadomie również zaczniesz kopiować tę osobę. Dla Twojego umysłu nie ma aż takiej różnicy czy coś robisz, czy tylko o tym myślisz. W tym momencie otwiera się przed Tobą świat nieograniczonych możliwości. Przy odrobinie wysiłku możesz wejść w buty Bila Gatesa, Stephena Kinga, Einsteina i kogokolwiek chcesz. Kim jest Twój idol?

A co z metodą prób i błędów?

Nie zrozum mnie źle. Metoda prób i błędów jest potężnym narzędziem. Wygląda mniej więcej tak, że próbujesz, męczysz się, jest Ci źle, kombinujesz i po wielu wielu latach wynajdujesz koło. Gratuluję, ale koło już istnieje i ten sam efekt mógłbyś osiągnąć w kilka minut. Wystarczyło odrobić pracę domową i trochę poszukać.

Jako programista spędziłem nieraz kilkadziesiąt godzin nad czymś, co dało się zrobić w kilkadziesiąt minut! Nie jest to zawód dla ludzi o słabym sercu… Niestety metoda prób i błędów jest wolna oraz bolesna. Jednocześnie, kiedy wszystko inne zawodzi, stanowi ostatnią deskę ratunku.

Zanim zaczniesz modelować

Sam proces modelowania nie jest skomplikowany, ale należy się do niego odpowiednio przygotować. Im lepiej znasz i rozumiesz siebie tym dokładniej będziesz umiał skopiować psychologię danej osoby. Dlaczego? Ponieważ będziesz wiedział jak funkcjonują mechanizmy, które stoją za tym wszystkim.

Success is actually 80% psychology and 20% mechanics. – Tony Robbins

Na ile znasz siebie? Jeśli czujesz, że chciałbyś poznać siebie bardziej, to niezłą pomocą będzie dla Ciebie test inteligencji wielorakiej, który znajdziesz tutaj. Dowiesz się jakie są Twoje mocne strony oraz będziesz miał okazję odpowiedzieć sobie na pytania, które uświadomią Ci jakiego rodzaju osoba jesteś.

Kolejnym krokiem, który należy podjąć przed rozpoczęciem modelowania jest określenie celu. Po co w ogóle chcesz to zrobić? Zastanów się jakie są Twoje cele i aspiracje. Analiza ludzi, których sukces chcesz naśladować, pozwoli Ci:

 • poznać przepis krok po kroku, a tym samym zaoszczędzić wiele pracy i porażek,
 • spojrzeć na świat z ich perspektywy, tam gdzie jeden widzi problem, tam inny zobaczy biznes.

Zostaje jeszcze jedna sprawa. Musisz wiedzieć kogo chcesz zmodelować. Powinna być to osoba, która jak wspomniałem, jest wzorem do naśladowania w Twojej dziedzinie, którą cenisz i podziwiasz, od której chcesz się uczyć, z którą chciałbyś spędzać czas.

Pozostaje jeszcze kwestia tego skąd będziesz brać informacje o tej osobie. Zastanów się czy internet, książki i biografie wystarczą Ci, aby zapoznać się dobrze z danym człowiekiem. Nie warto spekulować i wymyślać własne teorie. Jeżeli masz się czegoś nauczyć, to musisz trochę poszperać.

Sedno sprawy – jak modelować ludzi sukcesu?

Analiza ludzi i czynników, które miały wpływ na ich sukces, sprowadza się do trzech etapów:

 • analizy społecznej,
 • analizy zewnętrznej,
 • analizy wewnętrznej.

Każdy z powyższych etapów jest coraz trudniejszy, ale i coraz ważniejszy. Zaczynamy od powierzchownej oceny człowieka, aby przejść do głębszego zrozumienia jego postępowania i osiągnięć.

Analiza społeczna

Na początku powinieneś zastanowić się nad sprawami dotyczącymi kontaktów z innymi ludźmi, otoczenia w jakim obraca się dana osoba itd. Należy zwrócić uwagę na środowisko w jakim dana osoba lubi się znajdować. Gdzie najczęściej spędza swój czas. A w jaki sposób pozyskuje wiedzę. Czyta książki? Ogląda TV?

Na tym etapie należy przeanalizować bardzo ważną sprawę – kontakty. Z jakimi ludźmi przebywa? Gdzie poznaje nowe osoby? Jakiego typu relacje sobie ceni? Zawodowe? Rodzinne? Przyjacielskie?

Analiza zewnętrzna

Kolejny etap to wzięcie pod lupę zewnętrznych cech. Sukces jest wynikiem jakichś decyzji, a więc pomyśl nad decyzjami jakie ta osoba podejmuje. Czy te decyzje łączy coś wspólnego? Co powoduje, że są to takie, a nie inne decyzje?

Pomyśl nad cechami danej osoby. Czy jest pracowita? Rozmarzona? Czym się charakteryzuje? Przeanalizuj jej nawyki. Przykładowo Stephen King mawia: I like to get ten pages a day, which amounts to 2000 words. To jego nawyk i dzienny rytuał. Czy sądzisz, że kopiując to zachowanie, możesz być lepszym pisarzem?

Czas na charakterystykę zewnętrzną. Jak porusza się ta osoba? Jak mówi? Głośno? Szybko? Jakich słów używa, a jakich nigdy nie wymawia? Jakie umiejętności posiada? Co potrafi? Gdzie się tego nauczył? Jak siedzi? Jak stoi?

Na koniec warto przemyśleć co motywuje danego człowieka. Czy kieruje nim chęć władzy i pieniądza? A może szczera chęć niesienia pomocy na dużą skalę? Ryzyko? Chęć bezpieczeństwa?

Analiza wewnętrzna

To najtrudniejszy rodzaj analizy. Psychologię musisz zanalizować samemu na podstawie różnych źródeł i nierzadko jest to wymagające. Warto jednak poświęcić trochę czasu i zrozumieć daną osobą dogłębnie. Po co? Bo samo działanie to za mało. Jeśli masz na dłużą metę coś osiągnąć, to musisz mieć wyjątkową psychikę. Inaczej poddasz się szybciej niż myślisz.

Analiza zewnętrzna to wejście w buty danego człowieka. Analiza wewnętrzna to wejście do jego głowy. Jak sądzisz, o czym najczęściej myśl? Jakie pytania krążą po jego głowie? Na czym się skupia? Na obecnej sytuacji? A może ciągle jest myślami w przyszłości?

Czego nie lubi i chce uniknąć swoim działaniem? Co uwielbia i chce to osiągnąć poprzez decyzje, które podejmuje? W co wierzy? Jakie są jego wartości? Odpowiedź na dwa ostatnie pytania może być Twoją motywacją na długie lata.

Pomyśl o przekonaniach dotyczących różnych płaszczyzna życia – co sądzi o innych ludziach, co sądzi o pieniądzach, co sądzi o szkolnictwie i edukacji itp.

Zdefiniuj kodeks zasad, którymi kieruje się ta osoba. Czy rządzi nią spontaniczność, czy może zawsze zaplanowane działanie? Według jakich reguł gra?

I jedno z najważniejszych pytań: jakimi schematami kieruje się ten człowiek?

Na koniec zastanów się jak to czego się dowiedziałeś może pomóc Tobie? Jak mógłbyś to zaadoptować do swojego życia?

3 najważniejsze rzeczy

Analiza człowieka nie jest łatwa, ale to co wartościowe nigdy nie jest łatwe. Gdybym miał określić 3 najważniejsze rzeczy, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę to byłyby to:

 • przekonania i wartości,
 • strategie (jak robi to co robi) i ich syntaktyka,
 • emocje i myśli, które mu towarzyszą kiedy robi to co robi.

Słowo wyjaśnienia dotyczące strategii i ich syntaktyki. O co w ogóle chodzi? Chodzi o to, żeby odkryć jak dany człowiek osiągnął sukces, jak radził sobie z problemami, jak postępował krok po kroku. A co z syntaktyką? Jak – jest ważne, ale równie ważne jest zaadaptowanie strategii dokładnie takich jakimi są, bez żadnych zmian.

Ciekawy przykład, który często podają źródła, dotyczy pieczenia ciasta. Strategia to przepis – wbij dwa jajka w mąkę, dolej 1/2 szklanki mleka, włóż do piekarnika na 30 minut. Syntaktyka to relacje, które występują, a więc kolejność: najpierw mąka, potem jaja, potem mleko, potem piekarnik, a także ilości, które występują: 1/2 szklanki, 30 minut.

Wyobraź sobie dwie osoby, które dostają przepis na najlepsze ciasto na świecie. Jedna postępuje dokładnie tak jak napisano. Druga robi to mniej więcej, a więc tutaj dosypie trochę więcej, tam doleje trochę mniej, część składników pominie. Obydwie mają tę samą strategię, ale w różny sposób sobie z nią radzą. Jak myślisz, która uzyska najlepsze na świecie ciasto? Odpowiedź: ta, która robiła dokładnie tak jak mówi przepis, a więc zwracała uwagę na syntaktykę.

Jeśli poznałeś sposób na sukces od swojego idola, to postępuj tak jak on. Jeśli zaczniesz kombinować, robić wymówki, że to jest dobre, ale tamto już nie dla Ciebie itp., to nie bądź zdziwiony, że Twoje ciasto się nie udało.

Na koniec chcę jeszcze podkreślić, że modelowanie to efektywne uczenie się od innych, a nie zrezygnowanie z siebie i życie czyimś życiem.

Reasumując, w artykule pokazałem Ci:

 • jak ogromny wpływ mają na nas inni,
 • czym jest modelowanie,
 • na co zwrócić uwagę podczas modelowania,
 • jak wynieść z tego procesu jak najwięcej.

Jeżeli ten artykuł wniósł wartość do Twojego życia, to proszę o zalajkowanie i podzielenie się nim ze znajomymi.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip