Statystyczny Polak nie ma najmniejszego pojęcia, dlaczego warto czytać książki. Nie czyta wcale, bo prawdopodobnie zniechęciła go do tego szkoła. Nikt mu nie wytłumaczył, co dzięki nim zyskuje oraz jak czytać książki, aby zapamiętać i zrozumieć z nich jak najwięcej.

Dla wielu, czytanie książek jest nudnym i zbędnym zajęciem. Świadczą o tym statystyki, z których wynika, że większość Polaków nie czyta w ogóle. Wbrew pozorom, większość ludzi z wyższym wykształceniem, w ciągu ostatnich 12 miesięcy, również nie tknęło żadnej książki. Cóż się dziwić, skoro czytanie lektur w szkole kojarzy się ze wszystkim, co najgorsze. Po pierwsze, każą Ci – nikt tego nie lubi. Po drugie, narzucają Ci interpretację oraz ramy czasowe. Po trzecie, stresują Cię oceniając Twoje wypowiedzi. Owszem, jest to potrzebne, aby zdać maturę, ale takie podejście zniechęca do jakichkolwiek kontaktów z książkami.

Wydaje się, że szkoła powinna uczyć w pierwszej kolejności, dlaczego warto czytać książki. Niestety, ten element jest traktowany po macoszemu, mimo iż to wiedza fundamentalna. Ja sam pokochałem czytanie dopiero po zakończeniu tego niedorzecznego etapu w moim życiu – etapu czytania lektur szkolnych. Owszem, zdarzało mi się przeczytać coś od czasu do czasu, ale dopiero od kilku lat doceniam prawdziwą potęgę, która kryje się w tej niepozornej czynności.

Co gorsza, właśnie rosną nowe pokolenia, dla których internet jest podstawowym źródłem wszelkich informacji. W sieci wszystko opisane jest powierzchownie, krótko i treściwie. Buszowanie w internecie zwiększa umiejętność wyszukiwania najważniejszych informacji, ale utrudnia możliwość dokładnego zapoznania się z tematem. Mało kto zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji i rozumie, jak na nasz umysł, a tym samym na życie i umiejętności, wpływa regularne czytanie książek.

Dlaczego warto czytać książki

 • Czytanie rozwija słownictwo i język. Pomaga lepiej wyrażać własne myśli, a także rozumieć innych. Istnieje zależność między zasobem słów a zachowaniem człowieka. Ludzie, którzy znają więcej słów, którymi potrafią opisać świat, są mniej agresywni i bardziej inteligentni.
 • Książki rozwijają wyobraźnię. Wyobraźnia? Na co komu wyobraźnia?, pytają. Otóż jest ona niczym innym jak umiejętnością rozwiązywania codziennych problemów, w niecodzienny sposób. Jeśli chcesz radzić sobie lepiej niż reszta, musisz myśleć inaczej niż reszta. Wyobraźnia jest tutaj podstawową umiejętnością.
 • Czytanie pozwala lepiej zrozumieć rzeczywistość oraz występujące w niej zależności.
 • Czytanie sprawia, że dowiadujemy się więcej. Poznajemy świat, w którym istnieje mnóstwo opcji radzenia sobie z danym problemem. Nie musimy ograniczać się wyłącznie do krzyku i agresji, które promuje telewizja. Książki powiedzą nam, jak działać skuteczniej.
 • Czytanie daje więcej punktów odniesienia, dzięki którym możesz spojrzeć na tę samą sytuację z kilku różnych perspektyw.
 • Czytanie zwiększa koncentrację oraz poprawia pamięć. Jak? Przyswajamy wtedy wiadomości, z którymi w przyszłości będą kojarzyć się nam kolejne informacje. Występuje tutaj efekt śnieżnej kuli. Im więcej pamiętamy, tym więcej jesteśmy w stanie zapamiętać.

Podstawowe informacje

Zanim dowiesz się, jak czytać książki, aby zapamiętać z nich jak najwięcej, powinieneś zrozumieć podstawowy fakt: ludzie stworzeni są do naśladowania innych i jest to najlepszy sposób uczenia się. Obszar mózgu, który przetwarza język, jest relatywnie mały, a więc nie możemy oczekiwać, że bierne słuchanie lub czytanie, przyniesie nam świetne rezultaty. Jeśli naprawdę chcesz coś zrozumieć i zapamiętać, powinieneś zrobić to w praktyce.

Wniosek nasuwa się sam – czytanie jest jedną z najmniej efektywnych metod przyswajania informacji. Oczywiście, mam tu na myśli tradycyjne czytanie, gdy otwierasz książkę, czytasz i zamykasz.

W tym artykule dowiesz się, jak czytać książki, aby je lepiej zapamiętać i zrozumieć. Jest to szczególnie ważne, jeżeli chcesz rozwijać się w dowolnej dziedzinie. W książkach znajdziesz ogrom wiedzy na dany temat, poznasz opinie i porady specjalistów, dzięki czemu zaoszczędzisz czas. Jak? Poznasz drogę na skróty, nie będziesz skazany na popełnianie błędów, które ktoś inny już popełnił. Nie będziesz musiał wymyślać sposobów, które ktoś już opracował.

Jak czytać książki – metoda SQ3R

Jej nazwa pochodzi od kolejnych kroków, które należy podjąć podczas czytania:

 • survey (przejrzyj),
 • question (zapytaj),
 • read (przeczytaj),
 • recite (zrelacjonuj),
 • review (zrewiduj).

Metoda sama w sobie jest bardzo skuteczna i opiszę ją w kolejnych akapitach. Dodam również kilka własnych wskazówek, które wypracowałem na podstawie swojego doświadczenia. Zaczynamy.

Krok 1 – poglądowo przejrzyj książkę i zorganizuj sobie notatnik

Wbrew pozorom, to ważny etap. Zanim zabierzesz się do lektury, powinieneś poświęcić kilka minut na przejrzenie całej książki. Przeczytaj sobie spis treści, a następnie przekartkuj ją. Niech losowe słowa i zdania wpadną do Twojej głowy. Zwróć uwagę na ilość ilustracji, ich wydźwięk. Poczuj i oceń książkę powierzchownie.

Dzięki temu, zdobędziesz ogólną wiedzę na temat książki oraz tego, czego się z niej dowiesz. Przygotujesz swój umysł na to, z czym będzie miał do czynienia oraz czego może się spodziewać. Lepiej połączysz wszystkie zagadnienia w spójną całość.

Niezbędnym elementem czytania jest notowanie. Oczywiście, dokładnie opiszę, jak powinieneś się za to zabrać. Abyś mógł robić notatki, powinieneś naszykować sobie jakiś zeszyt lub kartkę papieru. Możesz także prowadzić dziennik przeczytanych książek i wszystko w nim zapisywać.

Jeżeli preferujesz czytanie książek elektronicznych, to masz ułatwione zadanie. Wiele programów pozwala na dodawanie własnych notatek i zakreślanie tekstu. Jeśli preferujesz audiobooki, to będzie Ci trudniej ze względu na warunki, w których prawdopodobnie będziesz je odsłuchiwał (auto, spacer). W takim wypadku, powinieneś mieć jakąś aplikację na telefonie, dzięki której będziesz mógł notować.

Krok 2 – zadaj sobie kluczowe pytania

Na kartce lub w notatniku, który sobie przygotowałeś, zapisz najważniejsze pytania, które nasunęły Ci się po przejrzeniu książki. Jeśli zaciekawił Cię tytuł jakiegoś rozdziału, zapisz: Ciekawe, co to jest XYZ.

Powiedz wprost swojemu umysłowi, na co powinien zwrócić szczególną uwagę. Mało tego, nastaw go na konkretne informacje – zapisz sobie, czego oczekujesz dowiedzieć się z tej książki. Takie przygotowanie zajmie tylko chwilę, a zmieni wiele.

Niech czytanie nie będzie spontaniczne, ale dobrze zaplanowane. Twój umysł będzie miał ogólny pogląd na książkę i wypełni luki szczegółami, gdy zaczniesz już czytać. Będziesz miał również punkt odniesienia. Zastanów się – lepiej zacząć wędrówkę po lesie w losowym miejscu, czy w punkcie, który znasz i do którego potrafisz się odnieść? Czytanie jest jak wędrówka po lesie – z kompasem łatwiej się odnajdziesz.

Kroki 3 i 4 – czytaj książkę i rób notatki

W trakcie czytania warto mieć pod ręką kolorowy marker, którym zakreślisz najważniejsze akapity i zdania, aby w przyszłości rzucały się w oczy. Jeżeli czytasz książki elektroniczne, to bez problemu zakolorujesz w programie wybrane fragmenty tekstu. Ja preferuję audiobooki i mam taki sposób, że po przesłuchaniu każdego rozdziału lub jego części, zapisuję sobie w telefonie czas (daną minutę książki) oraz podsumowanie najważniejszych informacji.

Proponuję robić to samo – po kilku stronach lub rozdziale, zapisz w zeszycie podsumowanie, najlepiej swoimi słowami. Zanotuj stronę lub dany zakres przeczytanych stron oraz najważniejsze informacje, których się z nich dowiedziałeś. Jeśli znalazłeś odpowiedź, na któreś z zadanych wcześniej pytań, także ją zapisz.

Gdy w przyszłości zechcesz odświeżyć swoją wiedzę lub znaleźć coś konkretnego w książce, to:

 • najważniejsze i najciekawsze fragmenty będą zakreślone markerem, a więc szybko rzucą się w oczy;
 • będziesz miał własne notatki wraz ze stroną, na której znajdują się szczegóły, w razie gdybyś ich potrzebował.

Rób regularne przerwy w trakcie czytania. Zdolność umysłu do zapamiętywania spada z upływem czasu. Jeśli chcesz tego uniknąć, rób 5-10 minutowe przerwy co około pół godziny. Możesz w międzyczasie zanotować sobie podsumowanie tego, co przeczytałeś. Pamiętaj, że Twoje myśli rozwiną Cię najbardziej. Poświęć więc czas na rozważanie zdobytej wiedzy. Wyciągnij własne wnioski i odnieś je do swojego życia.

Krok 5 – zrewiduj i przejrzyj notatki

Teraz, kiedy zakończyłeś czytanie i masz własne notatki, po prostu przejrzyj je oraz uzupełnij. Często będziesz chciał dopisać coś do początkowych zapisków, ponieważ wtedy nie wiedziałeś zbyt wiele, a teraz masz pełen obraz sytuacji. Spróbuj połączyć fakty. Które informacje w jakiś sposób się łączą? Są podobne? Dotyczą tego samego? Czy kojarzą Ci się z czymś innym, co już znasz? Warto stworzyć jak najwięcej skojarzeń, dzięki temu lepiej zrozumiesz, zapamiętasz i przyswoisz dany temat.

Jeśli masz możliwość, omów treść książki z drugą osobą. Oczywiście, powinna być zainteresowana tym, co masz do powiedzenia. Często zaskoczy Cię to, jak inni interpretują niektóre fragmenty.

Miej swoją książkę zawsze i wszędzie. Może akurat będziesz miał sporo czasu, czekając na kogoś lub coś. Wtedy wyciągniesz książkę wraz z notatkami i rozpoczniesz lekturę. Ja zawsze, kiedy jadę autobusem albo idę pieszo, mam słuchawki na uszach. Co pewien czas robię notatki w telefonie, do których wracam od czasu do czasu.

Być może, sposób na to, jak czytać książki, który dziś poznałeś, wydaje się czasochłonny. Nie jest. Wszystkie czynności zajmują kilka minut, a przynoszą niewspółmiernie dużo korzyści. W końcu, jeśli zabierasz się za daną książkę, to chcesz pozyskać wiedzę, prawda? Aby uniknąć zmarnowania kilku, a nawet kilkunastu godzin czytania, poważnie powinieneś rozważyć stosowanie techniki, którą dziś poznałeś.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip