Co się dzieje, gdy sposób w jaki żyjesz, jest totalnie niezgodny z tym czego potrzebujesz? W artykule proponuję ćwiczenie, które pomoże Ci dokonać analizy samego siebie pod kątem wewnętrznych sprzeczności. Brak spójności to brak radości.

Ten artykuł jest kontynuacją większego tematu, który poruszam na blogu – 6 potrzeb ludzkich. To jak żyjesz, jakich wyborów dokonujesz każdego dnia i jak się z tym czujesz, zależy od najważniejszych dla Ciebie potrzeb. Przypominam, że są to:

 • potrzeba komfortu i stabilizacji,
 • potrzeba niepewności i różnorodności,
 • potrzeba bycia ważnym,
 • potrzeba miłości i więzi,
 • potrzeba rozwoju,
 • potrzeba udziału/dawania.

Przykładowo jeśli ważniejszy jest dla Ciebie komfort i bezpieczeństwo, zrobisz wszystko, aby mieć swoje życie pod kontrolą. Nie będziesz podejmował ryzyka, prawdopodobnie będziesz chciał zostać w obecnej pracy lub związku jak najdłużej, nawet jeśli będzie Ci to szkodzić.

Jeśli jednak ważniejsza jest dla Ciebie niepewność i różnorodność, ciągle będziesz szukał ryzyka i nowych przygód. Zmiana pracy/relacji będzie dla Ciebie czymś oczywistym, przez co trudniej będzie Ci pracować nad długoterminowymi celami.

Czy żyjesz zgodnie ze swoimi potrzebami?

Być z jakiegoś powodu Twoje działania są sprzeczne z Twoją potrzebą, albo zaspakajasz ją w szkodliwy sposób. Jeśli jesteś w konflikcie, nigdy nie doznasz uczucia szczęścia i radości.

Jeśli więc w pracy musisz ciągle podróżować, spotykać się ze zmieniającymi się warunkami i mierzyć z nowymi wyzwaniami, ale najbardziej cenisz sobie spokój i komfort, to taka praca będzie Cię powoli wykańczać. Jeśli chcesz żyć przygodą i zmianą, ale zakochałeś się w osobie, która jest totalną odwrotnością (nienawidzi zmiany), to bez wypracowania kompromisu, będziecie się wzajemnie ograniczać i hamować. Ciężka sprawa.

Aby wyciągnąć maksimum ze swojego życia, powinieneś próbować (choć jest to bardzo trudne) osiągnąć równowagę. Jak wyjść ze skrajności, pisałem w artykule Co mówią o Tobie dominujące potrzeby?.

Kawa, ołówek i papier

Naszykuj sobie coś do pisania. Nie rób tego ćwiczenia tylko w myślach, zapisz je. Daj sobie przynajmniej 5 minut i zastanów się nad poniższymi pytaniami.

 1. Jak według mnie wygląda hierarchia moich potrzeb?
 2. Jak wyglądałaby hierarchia moich potrzeb, gdyby musiała zgadzać się ze sposobem w jaki żyję?
 3. Które wybory i działania są zgodne z hierarchią moich potrzeb?
 4. Czy te wybory i działania są dla mnie dobre, czy może szkodliwe?
 5. Które wybory i działania są sprzeczne z hierarchią moich potrzeb? Jakie problemy to powoduje?
 6. Czy powinienem dostosować hierarchię potrzeb, czy swoje działania?
 7. Czy jestem w stanie zmienić swoje potrzeby?

Jeśli poważnie się zastanowiłeś, to na pewno doszedłeś do ciekawych wniosków na swój temat.

Na dziś to wszystko. W kolejnym artykule postaram się przedstawić Ci sposób na zmianę swojej osoby, tak żebyś żył wewnętrznie spójnie, a nie w konflikcie.

Jeśli chcesz przeczytać więcej na temat 6 potrzeb ludzkich przejdź na tę stronę.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip