ZASADY GRY – ciąg dalszy

Zasada 7:
Oto został stworzony dla człowieka jeden język i dwoje oczu i dwoje uszu, aby słuchał i widział więcej, aniżeli mówi. Nie ma nic bardziej pochlebnego, niż poświęcić komuś całą swoją uwagę. Ludzie uwielbiają mówić o sobie. Większość woli opowiedzieć o swoich problemach z psującym się zębem, niż o głodzie w Afryce. Kiedy ktoś widzi, że ma słuchacza, może się przed nim otworzyć i opowiedzieć o wszystkim, czuje się bardzo ważny. A przecież o to właśnie chodzi. Ucz się słuchania innych. Żeby być interesującym, interesuj się innymi.

Najlepszym sposobem na pozbycie się towarzystwa jest zdominowanie rozmowy, mówienie wyłącznie o sobie i uniemożliwianie innym wypowiedzi. Jak wielu ludzi w ogóle nas nie słucha, a tylko czeka aż skończymy, żeby móc znów mówić o sobie, o swoich opiniach i pomysłach. Jak wielu nie pozwala dokończyć nam wypowiedzi przerywając w trakcie?

Z drugiej strony, jeśli chcesz być interesującym rozmówcą – słuchaj uważnie, zadaj pytania na temat tego co druga osoba mówi, bądź zaangażowany w jej opowieść. Jeśli nie wiesz jak zacząć z kimś rozmowę, jest niezręczna cisza, a Ty nie potrafisz znaleźć tematu, albo po prostu rozmowa się nie klei – zacznij rozmawiać o drugiej osobie. Zapytaj ją o to czego dokonała, co ostatnio robiła. Wszyscy kochają mówić o swoich zainteresowaniach. Jeśli będziesz zadawać pytania dotyczące tematów, którymi druga osoba się interesuje, to masz gwarancję na udaną konwersację.

Sam bardzo często zadaję ludziom prywatne, osobiste pytania, z czystej ciekawości i jeszcze nigdy nie spotkałem się z odpowiedzią nie twoja sprawa. Wręcz przeciwnie, wszyscy zawsze ożywiali się i chętnie odpowiadali.

Zasada 8:
nie możesz wygrać kłótni. Najlepszym sposobem na wygranie różnicy zdań, jest jej uniknięcie. Dlaczego? W 90% przypadków po zakończeniu kłótni, ludzie będą jeszcze bardziej utwierdzeni w swojej opinii. Nawet jeśli przyznają Ci rację, to jest duża szansa, że zrobili to tylko po to, aby skończyć rozmowę, którą są zmęczeni.

Człowiek przekonany na siłę, zawsze pozostanie przy swoim zdaniu.

Nie możesz wygrać kłótni bo jeśli przegrałeś to przegrałeś, ale jeśli wygrałeś to także przegrałeś. Dlaczego? Ponieważ sprawiłeś, że druga strona przegrała, udowodniłeś jej, że się myliła, przez co czuje się mniej wartościowa i poniżona w pewnym sensie. Naruszyłeś dumę i samoocenę swego przeciwnika. Nawet jeśli będziesz mieć rację 100 razy, to walka i przekonywanie innych da efekt końcowy jak gdybyś się mylił.

Jak więc uniknąć kłótni? Powitaj odmienne zdanie. Szczerze zechciej dowiedzieć się dlaczego drugi człowiek myśli tak, a nie inaczej. Poznaj jego motywy oraz jego punkt widzenia. Najgorsze co możesz zrobić, to dać się ponieść chwili i emocjom, a następnie wystrzelić niegrzecznie z kontr opinią i to w towarzystwie innych. Wtedy nie tylko zaatakujesz kogoś, ale poniżysz go przed waszymi znajomymi. Wytykanie błędów i pomyłek to zły pomysł, który przechodzi w koszmarny pomysł jeśli zrobisz to w obecności innych.

Nigdy nie wychodź z założenia, że na pewno masz rację, a druga osoba się myli. Jeśli używasz takich zwrotów jak mylisz się, udowodnię Ci to, tak naprawdę sprawiasz, że druga osoba czuje się głupia przy Tobie, a przez to niechętnie będzie się z Tobą zadawać. Lepiej powiedz Nie do końca widzę to, jak Ty, ale mogę się mylić.. Stąd prosta droga do kolejnej reguły:

Zasada 9:
zawsze przyznaj się do pomyłki. Wyjdziesz przede wszystkim na szczerą osobę. Jak już wiesz inni ludzie potrzebują czuć się ważni. Daj im więc to poprzez zasypanie ich przeprosinami oraz przyznaniem się do popełnionego błędu. Dzięki temu pozwolisz im utrzymać wysokie mniemanie o sobie. W innym przypadku będą sądzić, że traktujesz ich niepoważnie i są dla Ciebie nikim. Oczywiście musisz być szczery w tym co mówisz. Proponuję Ci nawet docenić fakt iż nauczyłeś się czegoś nowego, co pozwoli Ci być lepszym w przyszłości. Możesz więc nawet podziękować za wyprowadzenie z błędu drugiej osobie.

Zasada 10:
wymuś tak na drugiej osobie. Jeśli chcesz kogoś przekonać do czegoś, na początku skup się na elementach tematu, co do których ten ktoś się zgadza. Jak najwcześniej spraw, aby Twój rozmówca zaczął się z Tobą zgadzać, mówić takie słowa jak tak, zgadzam się, to prawda, racja. Oczywiście musi się zgadzać na temat, który związany jest z Twoją prośbą. Kiedy uzyskasz od niego kilka takich potwierdzeń, przejdź do rzeczy. Teraz Twojemu rozmówcy będzie bardzo trudno odmówić i zaprzeczyć.

Dzieje się tak, ponieważ mówienie tak wpływa na myślenie i uczucia. Człowiek, który godzi się i potwierdza, wprowadza się w stan akceptacji, otwartości i zgody. Dzięki temu trudniej mu odmówić, ponieważ w swojej podświadomości jest w stanie godzenia się. Z drugiej strony jeśli ktoś od samego początku zaprzecza, to wchodzi w defensywny stan. Staje się zamknięty i dużo łatwiej zaprzeczy temu co mówisz.

Zasada 11:
ostatni będą pierwszymi a pierwsi ostatnimi. Nigdy nie pozwalaj, aby inni czuli się w Twoim towarzystwie gorsi i mniej ważni. Sprytnym podejściem, aby zmienić czyjeś zdanie jest używanie sprytnych sugestii, zamiast mówienia wprost co ma robić. Człowiek mądry, który chce być ponad innymi musi umiejscowić się poniżej ich. Ten który chce być przed wszystkimi, musi znaleźć się za nimi. Nikt nie lubi zwierzchników i szefów.

Nikt nie lubi przyjmować rozkazów. Zamiast więc mówić wprost co chcesz, zadaj pytanie, które będzie wymagać zaangażowania drugiej osoby – zerkniesz na to?, czy wydaje Ci się to rozsądne?, myślisz, że to dobry pomysł?. Jest dużo bardziej prawdopodobne, że ktoś wypełni powierzone mu zadanie, kiedy był zaangażowany w proces jego zlecania. Kiedy zadajesz pytanie, druga strona musi udzielić odpowiedzi, a więc bierze aktywny udział w zajściu, poza tym osobiście potwierdza, to co mówisz. Dużo trudniej będzie to olać.

Zasada 12:
dając psu złe imię, to tak jakbyś go powiesił. Zła lub dobra opinia przylgnie do rozmówcy. Jeśli go skrytykujesz za kiepską robotę, to możesz być pewien, że następnym razem będzie się starał jeszcze mnie. Z drugiej strony, jeśli będziesz doceniać najmniejszy postęp w czyjejś pracy, możesz się spodziewać, że taka osoba zechce robić to jeszcze lepiej.

Zasada 13:
przedstaw problem jako łatwy do poprawienia. Jeśli dostrzeżesz, że ktoś się myli, najpierw skomplementuj to co udało mu się zrobić dobrze, następnie opowiedz o swojej, podobnej pomyłce, a potem wyjaśnij jak udało Ci się dojść do dobrego rozwiązania. Nie gań nikogo za to, że się pomylił. Ty też się wiele razy pomyliłeś. Każdy się myli, bo taki jest proces uczenia.

Jeśli coś przedstawisz jako wielki, przytłaczający błąd to możesz być pewien, że nie zostanie on poprawiony jak należy. Z drugiej strony jeśli czyjąś pomyłkę potraktujesz jako łatwą do naprawienia, wyjaśnisz że stoisz po ich stronie oraz wierzysz w ich umiejętność poradzenia sobie z tym, to Twój rozmówca po pierwsze uwierzy, że faktycznie potrafi to łatwo naprawić, po drugie wyciągnie dużo lepsze wnioski na przyszłość. Pozytywna reakcja dużo silniej oddziałuje na ludzi niż negatywna.

Zasada 14:
jeśli chcesz wykazać, że ktoś się myli, zadaj inteligentne pytania. Zamiast wytykać głupotę drugiej osoby, zastanów się jak mógłbyś naprowadzić ją na prawidłowe rozwiązanie. Bardzo przydają się sugestie i pytania. Owszem możesz komuś ciepło powiedzieć, że nie ma racji (na osobności!), ale jeśli nie chcesz ryzykować, że przestanie Cię lubić, albo nie jesteś pewien jej reakcji, spraw żeby sama doszła do wniosku, że się myli. Zadaj w tym celu kolejne pytania, które wykażą brak spójności w tezie, którą wysunęła dana osoba.

Jak więc widzisz, ogólne zasady bycia dobrym, ciepłym i szczerym człowiekiem potrafią sprawić, że będziesz lubiany, szanowany oraz doceniany. Część z poznanych reguł gry zapewne już znałeś, ale mam nadzieję, że poszerzyłem Twoją wiedzę oraz rzuciłem nowe światło na niektóre sprawy. Jeśli miałbym podsumować wszystko w jednym zdaniu napisałbym, że należy dać ludziom możliwość czucia się ważnym i akceptowanym, aby oni oddali tę możliwość Tobie. Cwaniactwo i przechwalanie się, niestety jest nic nie warte.

Jeżeli dowiedziałeś się czegoś nowego i zainteresowałem Cię, to byłbym wdzięczny za komentarz pod artykułem z Twoją opinią. Jeśli masz jakieś pytania, albo po prostu chcesz się czymś podzielić, to również śmiało pisz w komentarzu.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip