Krok trzeci – postępuj zgodnie z zasadami gry.

Kiedy przyszedłeś na świat, byłeś bezbronny. Nie potrafiłeś zdobyć pokarmu. Nie umiałeś znaleźć schronienia. Byłeś całkowicie zależny od swoich rodziców lub opiekunów. Przetrwanie każdego człowieka, bez najmniejszego wyjątku, zależy od innych ludzi, a zwłaszcza rodziców. Z tego powodu wszyscy mamy wbudowaną potrzebę, której zadaniem jest sprawić, aby inni nas akceptowali. Brak akceptacji i odrzucenie, w przypadku niemowląt, oznacza śmierć. Im bardziej czujemy się ważni i potrzebni innym, tym większe nasze szanse na przetrwanie.

Nie ważne czy mieszkasz na biegunie południowym, północnym, albo po środku – masz głęboko zakorzenioną potrzebę bycia akceptowanym w społeczeństwie. Chcesz czuć, że inni Cię szanują i że jesteś dla nich ważny. Dotyczy się to wszystkich. Tę potrzebę ludzie zaspakajają na przeróżne sposoby. Niektórzy będą co niedziela chodzić do kościoła, aby sąsiedzi ich szanowali, inii pojadą na misję do Afryki nieść pomoc, a jeszcze inni zaczną strzelać do ludzi w biały dzień. Tak czy inaczej zyskają uwagę społeczeństwa. Nie będą nikomu obojętni.

Tak naprawdę wielki kawałek psychologi związanej z byciem lubianym przez innych, sprowadza się właśnie do dawania ludziom tego, czego potrzebują – uwagi, akceptacji, poczucia ważności. Kolejna część artykułu jest poświęcona sposobom jak tego dokonać. Jak stać się dilerem i dawać ludziom ich narkotyk?

ZASADY GRY

Zasada 1:
przenigdy nie krytykuj, nie potępiaj, nie narzekaj na ludzi. Nawet jeśli masz w 100% rację na ich temat. Dlaczego? 99 na 100 osób uważa się za niewinnych i doskonale potrafi usprawiedliwić swoje zachowanie. Ludzie są przekonani, że każdy na ich miejscu zachowałby się podobnie, więc nie widzą problemu ze sobą. Krytycyzm jest więc bezużyteczny, ponieważ powoduje, że drugi człowiek przybiera defensywną postawę, jeszcze mocniej utwierdzi się w przekonaniu, że postąpił właściwie.

Nawet jeśli masz zupełną rację, to krytykując i narzekając na innych atakujesz ich samoocenę i wzbudzasz zgorzkniałość. Możesz być pewien, że taka osoba nie tylko się usprawiedliwi, ale będzie kontratakować i w efekcie możesz spodziewać się tylko jej niechęci. Nie ma znaczenia czy chcesz jej dobra czy nie. Jeśli użyjesz do tego narzekania i krytyki, spodziewaj się odwrotnych efektów.

Zamiast krytyki spróbuj zastanowić się nad motywami tej osoby. Zrozum ją. Bądź wyrozumiały, inteligentny i tolerancyjny.

Zasada 2:
szczerze komplementuj. Każdy lubi być doceniany. Ludzie łakną słyszeć o sobie dobre rzeczy z ust innych. Uwaga – nie chodzi o fałszywe i sztuczne chwalenie kogoś. To sprawi, że będziesz postrzegany jako nieszczery lizus, albo ktoś kto ma ukryty motyw. Dobry komplement to konkretny komplement. Nigdy nie mów – ładnie dziś wyglądasz. To taki tani tekst! Zamiast tego powiedz – świetnie dobrałaś swoje buty do reszty garderoby. Komplementuj za coś, co ktoś zrobił, albo dokonał. Niech Twoje słowa coś faktycznie znaczą i pokażą drugiej osobie, że zasłużyła sobie na te pochwały.

Jak byś się czuł gdyby Twój szef powiedział Ci jesteś cennym pracownikiem tej firmy, świetna robota? Ja poczułbym, że tak naprawdę nie ma tego na myśli i mówi to z automatu, albo ma ukryty powód. A co gdyby zamiast tego powiedział ten projekt, który ostatnio zrobiłeś, to robota na najwyższym poziomie. Szczególnie spodobało mi się jak poradziłeś sobie z XYZ. Ja od razu poczułbym, że mówi prawdę oraz poświęcił chwilę na pomyślenie o mnie i mojej pracy.

Zasada 3:
jeśli czegoś chcesz, skup się na korzyściach drugiej osoby. Oczywiście, że chcesz coś zyskać, ale cała tajemnica tkwi w tym, że inni są dokładnie tacy sami. Jeśli więc masz zamiar kogoś poprosić o coś, albo zaoferować coś, nie motywuj tego swoimi korzyściami. Skup się przede wszystkim na tym, jak druga strona może na tym skorzystać. Postaw się na miejscu Twojego rozmówcy i pomyśl, jak możesz mu pomóc?

Przykładowo jeśli napiszę:
musisz wchodzić często na mojego bloga, bo wtedy czuję, że mam czytelników oraz że moja praca jest wartościowa
to jest to ważne z mojego punktu widzenia, ale dla Ciebie jest to całkowicie obojętne. W końcu, co Cię odchodzą moje korzyści? Masz swoje problemy oraz dążysz do zaspokojenia swoich potrzeb Dlaczego więc miałbyś skupiać się na moich? Zamiast tego, powinienem napisać:
serdecznie zachęcam Cię do częstego odwiedzania mojego bloga ponieważ wierzę, że artykuły które przeczytasz, nie tylko Cię zainteresują, ale pozwolą zwiększyć poziom sukcesu w Twoim życiu.
Poczułeś różnicę, prawda?

Zasada 4:
bądź szczerze zainteresowany innymi ludźmi. Jak sądzisz – ludzie uwielbiają psy i uważają ich za cudownych przyjaciół? Ponieważ pies ucieszy się na Twój widok, tak jak gdybyś wyjechał na cały rok. Będzie biegał, skakał w koło, merdał ogonem okazując Ci całkowicie szczerą i bezinteresowną miłość oraz zainteresowanie. Ludzie kochają gdy inni się nimi interesują.

Na pewno spotkałeś kogoś, kto za wszelką cenę chciał zaimponować innym, albo przekonać wszystkich aby go lubili. Strata czasu! Ludzie są zainteresowani przede wszystkim sobą. Myślą o sobie rano, w trakcie dnia i przed pójściem spać. Jeśli dostają do rąk zdjęcie na którym są, to najpierw szukają na nim siebie. Jeśli więc chcesz, aby inni byli zainteresowani Tobą, najpierw musisz być zainteresowany nimi. Żebrak czy król – wszyscy lubimy tych, którzy nas podziwiają. Jest mały haczyk – tak jak pisałem w poprzednich artykułach z tego cyklu – musisz być szczery, zgodny i spójny ze sobą w tym co robisz. Fałsz zawsze będzie wykryty.

Zasada 5:
uśmiechaj się. Czyny mówią głośniej niż słowa. Szczery uśmiech, od serca, komunikuje: cieszę się, że jestem w Twoim towarzystwie, lubię Cię, cieszę się, że Cię widzę, czuję się dobrze i swobodnie przy Tobie. Najlepszym przykładem jest niczym nie skażony śmiech dziecka:

Szczery uśmiech potrafi zmienić ton głosu. Pamiętasz z poprzednich artykułów, że nie jest ważne co, ale jak mówisz? Uśmiechnięty wyraz twarzy powoduje zmianę tonu głosu na bardziej przyjazny i przyjemny dla ucha. Da się to rozpoznać nawet w rozmowie przez telefon.

Zasada 6:
pamiętaj imiona. Jeśli chcesz sprawić, aby drugi człowiek poczuł się ważny przy Tobie, jak najszybciej zapamiętaj jego imię i używaj go. Każdy ceni bardziej swoje własne imię niż imiona innych. W końcu to jeden z pierwszych dźwięków, które zaczynamy rozpoznawać kiedy jesteśmy dziećmi.

Jeśli chcesz być przeciętny dla kogoś – to tak jak cała reszta, używaj jego pseudonimu. Jeśli chcesz się pozytywnie wyróżniać, zawsze używaj imienia. Może to być dziwne uczucie, używać czyjegoś imienia podczas gdy inni używają ksywki, ale sam stosuję tę zasadę od zawsze i spowodowało to tylko pozytywne skutki. Jeśli zapomnisz, albo co gorsza przekręcisz czyjeś imię możesz spotkać się z cichą krytyką i zniesmaczeniem tej osoby.

Mam nadzieję, że ten artykuł był ciekawy i pomocny. W kolejnej części opiszę 8 kolejnych zasad gry. Zachęcam do komentowania i wyrażania opinii.

cz. 4

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip