Co konkretnie powinieneś robić, aby stać się legendarnym liderem?

W poprzedniej części dowiedziałeś się co to znaczy być liderem, dlaczego świat będzie ich coraz więcej potrzebował. Poznałeś 3 pierwsze cechy doskonałego lidera. Były to:

  • Wizja
  • Rekrutacja
  • Ucieleśnienie

Dziś poznasz 3 kolejne, równie ważne.

Zaufanie

Zaufanie oznacza oddanie ludziom władzy, tak żeby mogli pracować nad osiągnięciem wspólnej wizji. Musisz pozwolić im działać. Żeby mogli dać z siebie wszystko, należy dać im autonomię i samodzielność. Twoim zadaniem jako lidera, jest danie im narzędzi do pracy. Jakich? Ludzie potrzebują wiedzy, mądrości, umiejętności, technologii, treningu. Właśnie tego musisz im dostarczyć.

Organizuj im szkolenia, seminaria, kursy. Pozwalaj im się rozwijać. Niech wzrastają razem z Tobą. Inwestuj w swój zespół, w swoją rodzinę, w swoje dzieci, w siebie. Sam wszystkiego nie osiągniesz. Ludzie pomogą Ci, ale musisz dbać o to, żeby byli odpowiednio wykształceni w tym kierunku.

Bardzo wielu liderów pojawia się z wielką wizją, przekonują do siebie wielu ludzi, wszyscy są podekscytowani i na tym koniec. Podstawowym błędem jest brak wyposażenia swojej drużyny w narzędzia. Świat idzie do przodu, jeśli Ty wraz ze swoim zespołem staniesz w miejscu, to nie ma szans na realizację wielkich planów.

Zauważ, że wielcy przywódcy i nauczyciele regularnie głosili swoje słowa. Pojawiali się między ludźmi, pokazywali co należy robić. Potężnym błędem jest wyszkolenie zespołu na początek, pobudzenie wszystkich do działania, a następnie zejście ze sceny. Nie! Lider powinien być miedzy ludźmi. Powinien ich szkolić i dbać o to, aby byli na bieżąco. Świat jest konkurencyjny, pojawiają się nowe wyzwania oraz nowe technologie ułatwiające życie. Trening powinien być praktykowany regularnie. Nie raz, nie od czasu do czasu. Regularnie.

Ewaluacja

To jedno z najtrudniejszych zadań, które stoi przed przywódcą. Kto przynosi największe korzyści? Kto jest kluczową osobą w Twojej firmie, a kto się obija? Na kim możesz polegać, a kto Cię zawiedzie? Kto się rozwija, a kto stoi w miejscu? Czy wraz z rozwojem Twojej organizacji, rodziny czy zespołu jesteście tak samo etyczni i doskonali jak na początku? A może wszystko powoli robi się byle jakie? I najważniejsze pytanie: czy robicie stałe postępy?

Niezależnie czy odpowiedź na powyższe pytania brzmi tak lub nie, należy zastanowić się dlaczego tak się dzieje? Lider musi umieć spojrzeć na sukcesy i porażki, a następnie wyciągnąć wnioski, które pozwolą mu wrócić na prawidłową drogę, albo wzmocnić i rozwinąć to co się sprawdza.

Przywódca musi dawać informację zwrotną swoim ludziom. Powinna być natychmiastowa, szczera i konstruktywną. Trzymaj więc rękę na pulsie i ciągle zwracaj uwagę na jakość waszej pracy. Właśnie na tym polega ewaluacja.

Doping

Dopinguj i zachęcaj swoich ludzi do działania. Twoim zadaniem jest ich motywować. Nie znikaj, nie bądź kimś niedostępnym. Regularnie pojawiaj się i działaj razem z ludźmi. Twoim zadaniem jest podnosić ludzi na duchu, sprawiać by czuli się podekscytowani.

Jeśli nie potrafisz zarazić ludzi swoją pasją i wizją, to co tak naprawdę robisz? Czy faktycznie chcesz nowej, lepszej przyszłości? Kiedy wszystko zacznie się walić i ludzie zaczną się poddawać, Ty musisz być ich oparciem. Ludzie muszą wiedzieć, że zawsze mogą przyjść do Ciebie, ponieważ jesteś w stanie zmienić negatywne w pozytywne.

Nigdy nie używaj słowa wyznawca czy podwładny. Jeśli potrafisz stworzyć zespół równych sobie współpracowników wokół wspólnego celu, jesteś przywódcą doskonałym. Niech inni również staną się liderami. Niech będą tak samo zaangażowani jak Ty, niech dają z siebie tyle samo energii, niech wierzą w lepszą przyszłość. Ty budujesz system, ale system musi być zdolny do samorozwoju, powiększania się, wzrastania bez Twojego udziału. Owszem Ty nadal jesteś, ale im więcej ludzi takich jak Ty, tym lepsze będą sukcesy i osiągnięcia.

Przypominam jeszcze raz. Cechy doskonałego przywódcy to:

  • Wizja
  • Rekrutacja
  • Ucieleśnienie
  • Zaufanie
  • Ewaluacja
  • Doping

Jeśli dwa ostatnie artykuły wniosły coś nowego do Twojego życia, to zachęcam do zalajkowania ich na Facebooku i podzielenia się nimi ze znajomymi. Zapraszam także do komentowania.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip