Co konkretnie powinieneś robić, aby stać się legendarnym liderem?

Czy każdy z nas jest liderem? Zdecydowanie nie. Czy każdy z nas może stać się liderem? Zdecydowanie tak. Przede wszystkim to zmiana w myśleniu, którą musisz dokonać. Czy zdecydujesz się zostać liderem w swoim życiu, będzie miało wpływ na Twoją kariera zawodowa, to jak wychowasz swoje dzieci, jakie będą Twoje relacje z ludźmi.

Obecny świat będzie potrzebował coraz więcej liderów, nie tylko managerów. Wszystko się skomplikowało i autorytet w rozumieniu ksiądz, celebryta, rodzic (słuchaj bo starszy) już nie wystarcza. Potrzeba natomiast kogoś kto ma wizję, potrafi dyskutować na jakiś temat, inspirować, wytłumaczyć coś, osiąga sukcesy. W skrócie żyje i daje świetny przykład swojej prywatnej filozofii.

W tym artykule dowiesz się co tak naprawdę powinien robić prawdziwy lider. Dzięki temu będziesz mógł te konkretne zachowania wprowadzić do swojego życia. Zaczynamy.

Wizja

Doskonały lider posiada wizję ekscytującej, pięknej, innej przyszłości niż dzień obecny. Skupia się bardziej na tym jak może wyglądać jutro. To jak wygląda dziś jest jedynie punktem wyjściowym. To właśnie jasno określona, wyraźna wizja lub misja potrafi zachęcić ludzi, zainspirować ich, pobudzić do działania.

Skąd wziąć taką wizję przyszłości? Na pewno nie z powietrza. Musisz spokojnie usiąść i zacząć marzyć, myśleć, planować. Wymaga to zarówno czasu jak i energii. Wizja nie przyjdzie sama. Powinieneś ukształtować ją tak jak artysta tworzy swoje dzieło.

Jak powinna wyglądać przyszłość Twojego zespołu, rodziny, firmy, życia? Uczyń z tego swoją cudowną obsesję, którą zaczniesz realizować z przyjemnością i entuzjazmem. Nie chodzi o to, aby wymyślić to raz i zostawić za sobą. Dzień po dniu powinieneś zastanawiać się nad kierunkiem, w którym chcesz iść, nad celami, które chcesz realizować, nad życiem, które chcesz mieć.

Rekrutacja

Zapamiętaj, że ludzie wspierają to co tworzą sami. Chodzi o to, żeby Twoja wizja była także ich wizją, ich marzeniem, ich planami. Chodzi o to, żeby aktywnie zaangażować innych. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że dadzą z siebie wszystko. Warto rozmawiać ze swoimi ludźmi, pytać o pomysły, uczucia, o sposoby realizacji danych zadań, o to czego potrzebują. Uczyń ludzi częścią procesu dążenia do celu.

Dobry lider ciągle rekrutuje nowych, ale i tych samych ludzi. Chce upewnić się, iż podąża w dobrym kierunku. Nie wystarczy kogoś włączyć do zespołu raz. Nie wystarczy raz przedstawić swoją wizję ludziom. Należy ciągle im o tym przypominać i codziennie ich angażować.

Wiele osób u władzy stara się osiągnąć to poprzez manipulację, sztuczne pompowanie emocji, robienie tego na odczep się. Błąd. Chodzi o szczerą i pozytywną chęć, aby zobaczyć innych jak biorą udział w tworzeniu wspólnej przyszłości. Porządny lider wie, że przede wszystkim przecież chodzi o ludzi, a nie o niego.

Ucieleśnienie

Lider musi reprezentować sobą wszystko o czym mówi i w co wierzy. Zachowanie musi być całkowicie spójne z tym co reprezentuje. To jak traktuje ludzi, jak radzi sobie z problemami, jak spędza czas. Nikt nie uwierzy w wizję, jeśli najpierw nie uwierzy w wizjonera.

Pokazuj i demonstruj wartości w które wierzysz. Nawet jeśli ludzie chcą odejść, nawet jeśli są wkurzeni. Konflikty pojawią się na pewno. To test, który sprawdza jak silny jesteś. Jeśli zostaniesz, gdy wszyscy inni odejdą, staniesz się legendą. Oczywiście nie może Tobą kierować bezmyślna upartość, ale przemyślana wizja, której nikt nie jest w stanie obalić.

Z tego posta powinieneś przede wszystkim zapamiętać, że podane prze zemnie cechy powinieneś praktykować każdego dnia. Nie tylko odbębnić raz, a potem zapomnieć o wszystkim. Prawdziwy lider powinien ciągle coś ulepszać, ciągle się zastanawiać, pracować nad poznanymi zasadami i żyć nimi z dnia na dzień. Powinien być aktywny.

W kolejnej części poznasz 3 kolejne właściwości doskonałego lidera. Zapraszam.

część 2

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip