Być może słyszałeś o najpopularniejszym YouTuberze ostatnich lat. Gra w gry, opowiada niepoprawne politycznie żarty, a mimo wszystko jego filmy oglądają miliony. Oczywiście przekłada się to na jego zarobki, które budzą wiele kontrowersji. Co o swoich dochodach mówi PewDiePie?

Wielu ludzi twierdzi, że ciężka praca powinna być lepiej nagradzana, a lżejsza powinna być nagradzana gorzej. Dlaczego ludzie, którzy narażają swoje życie lub ratują życie innych często żyją za ochłapy, podczas gdy inni siedzą wygodnie, pracują kiedy i jak chcą, a zarabiają nieporównywalnie więcej?

Trudna prawda

Życie, zwłaszcza od strony finansowej, nie jest uczciwe. A przynajmniej nie jest uczciwe w ludzkim rozumieniu. Być może jakaś siła wyższa inaczej patrzy na kwestię równości i uczciwości, ale to temat na inny artykuł… :)

Skoro stwierdzamy, że życie nie jest uczciwe, to możemy podjąć dwie wykluczające się decyzje:

  • zaakceptować ten fakt i nauczyć się z nim żyć,
  • odrzucić ten fakt, złościć się i korzystać z niego do tworzenia wymówek.

PewDiePie jest milionerem. Pieniądze, które zarabia nie są adekwatne do jego wysiłku. Są natomiast adekwatne do pieniędzy, które jego filmy przynoszą innym. Mimo że nie pracuje ciężko, to:

  • jego filmy ogląda masa ludzi,
  • masa ludzi generuje przychód firmie Google oraz firmom, które korzystają z reklam,
  • wszyscy, którzy zarabiają na PewDiePie (jest ich wielu) oddają mu jakiś procent swojego zysku.

Dla zwykłego człowieka PewDiePie jest więc popularnym głuptasem, który nie robi nic pożytecznego, ale dla setek firm i przedsiębiorców jest narzędziem do generowania zysku. Jeśli Ty będziesz generował tyle zysku innym, co PewDiePie, również będziesz bogaty.

Co zrobił PewDiePie?

W dużym skrócie – poświęcił się w całości temu co kochał. Zatrudnił się w byle jakiej pracy, aby mieć się za co utrzymać oraz nagrywać swoje ukochane filmy. Kropka. Zrobił tylko tyle.

Ponieważ robił to co lubi, ponieważ był naturalny i nie działał na siłę, ponieważ ludzie uwielbiali go oglądać, jego niepozorne zajęcie zaczęło się opłacać. W jego przypadku, trwało to kilka lat. W przypadku innych może to trwać kilka miesięcy lub kilkadziesiąt lat.

Czas finansowego sukcesu jest przeważnie wypadkową szczęścia, umiejętności i wysiłku. Jeśli komuś brakuje jednego, musi nadrobić innym.

Co mówi o pieniądzach?

Po pierwsze, że nie dają szczęścia. Jest to zdanie chyba wszystkich ludzi, którzy posiadają dużo. Pieniądze dają komfort, dają wolność, dają bezpieczeństwo, ale na pewno nie dają szczęścia.

Po drugie, zawsze będą ludzie, którzy zawsze będą nienawidzić tych, którzy mają dużo.

Aby uniknąć krytycyzmu nie mów nic, nie rób nic, bądź nikim.

Arystoteles

Po trzecie, nie ma znaczenia co Ty uważasz na temat tego kto powinien zarabiać dużo, a kto mało. Rynek rządzi się swoją zasadą – jeśli przynosisz pieniądze innym, inni przyniosą pieniądze Tobie.

Po czwarte, rób co kochasz, nie zaprzedaj swojej duszy pieniądzom. PewDiePie często podkreśla, że nie zaczął kręcić filmów dla pieniędzy i jeśli nie miałby tyle co posiada, nadal nagrywałby swoje szalone filmy.

Na koniec przytoczę tylko złotą regułę innej popularnej YouTuberki – Jenny Marbles, o której pisałem w tym artykule:

Często ludzie myślą, że jeśli zrobią X, otrzymają Y. W rzeczywistości zrobienie X może przynieść dowolny efekt od A do Z, włącznie z X.

Poniżej zamieszczam film PewDiePie, w którym mówi o swoich zarobkach.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip