Dowiedz się czemu.

Zanim poznasz powód dlaczego nie warto brać głębokiego wdechu na rozluźnienie, musisz wiedzieć jedną rzecz. Człowiek jest istotą myślącą. Ha! Pewnie właśnie naszła Cię myśl, że to nic odkrywczego, a ten post nie będzie ciekawy. No dobrze, ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jak powstają myśli? Skąd się biorą? Dlaczego niektóre nasze pomysły są wręcz genialne, a czasem mądrzejsze jest od nas byle krzesło? Przede wszystkim – czy mamy możliwość wpływania na jakość własnych myśli, a tym samym na nasz codzienny geniusz? Okazuje się, że tak!

Nie ważne czy chcemy mieć ciągle świetne rezultaty w sporcie, nauce czy biznesie. Wszystko jedno. Klucz tkwi właśnie w prawidłowym oddechu. Dlaczego? Aby to pojąć wyjaśnię Ci co wpływa na nasze życie. Na ten temat napisano mnóstwo książek. Szczególnie polecam Ci te autorstwa Tony’ego Robbinsa. Ogólnie wszystko sprowadza się do następującej hierarchii:

życie, osiągnięcia, nasze rezultaty

zachowanie, podejmowane działania i akcje

nasze myśli

uczucia

emocje

fizjologia

Na ten temat przeprowadzono ogrom badań. Jest to bardzo ważna kwestia, gdyż z niej wynika zachowanie każdego z nas. To jakie rezultaty osiągamy w naszym życiu zależy od tego co robimy. To oczywiste, że w zależności od tego jak działam i jaką akcję podejmuję, dostanę adekwatną reakcję. Na nasze zachowanie wpływa to co myślimy sobie w danej chwili. Myśli kształtują nasze życie, nie ma co do tego wątpliwości. Jest natomiast coś jeszcze bardziej podstawowego, a są to nasze uczucia. Wszystko to co czujemy w danym momencie, ma wpływ na nasze myśli. Ktoś kto czuje się kiepsko nie będzie miał przełomowych myśli, a tym samym nie podejmie przełomowych działań.

Na nasze uczucia mają wpływ emocje! Ciekawe prawda!? Emocje to nie to samo co uczucia, chociaż przyjęło się często używać tych określeń zamiennie. Emocja to zbiór sygnałów od naszego ciała do naszego mózgu. Uczucie to bycie świadomym tej emocji. Jak pewnie zauważyłeś, skoro emocja zależna jest od sygnałów z całego ciała, toteż wpływ na nie ma fizjologia. Jest to najbardziej fundamentalna rzecz, która wpływa na wszystko inne. Pisałem o tym w poście, Ciało – fabryka emocji. To nie emocje mają wpływ na Twoje ciało, wygląd i zachowanie. Jest zupełnie odwrotnie! To jak wyglądasz, zachowujesz się, w jakiej pozycji stoisz ma wpływ właśnie na Twoje emocje. Oczywiście następuje tu pętla, czyli emocje będą miały wpływ na ciało, ale bardziej pierwotna i silniejsza jest fizjologia.

Co z tym ma wspólnego oddech? Okazuje się, że oddychając w odpowiedni sposób, można wprowadzić naszą fizjologię w bardzo produktywny stan. Oddychając spokojnie, równo (np. 5 sekund wdech i 5 wydech), płynnie, koncentrując się na okolicy klatki piersiowej, dostarczamy naszemu mózgowi bardzo pozytywnych i równomiernych sygnałów. Tym samym wprowadzamy go w stan geniuszu. Dosłownie! Twój mózg zaczyna pracować maksymalnie dobrze.

Najciekawsze jest to, że nie ma znaczenia jak szybko bije Twoje serce. Znaczenie ma fakt czy są to równomierne uderzenia, czy chaotyczne. Rodzaj oddychania, o którym tu piszę jest sposobem na wyrównanie pracy serca. Jeśli więc ktoś powie Ci – rozluźnij się, weź kilka głębokich wdechów i wszystko będzie dobrze, Ty wiedz lepiej, że musisz wziąć kilka równych i spokojnych oddechów. Oczywiście głęboki wdech dotleni Cię, ale nie wpłynie aż tak znacząco na jakość Twoich myśli i pomysłów.

Szczerze zapraszam do zapoznania się ze szczegółami tego zagadnienia, oraz zobaczenia na żywo jak dokonuje się zmiana w człowieku, gdy zaczyna oddychać budząc w sobie geniusz:

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip