Jakie czynniki są najważniejsze wg ekspertów?

Dzisiejsza filozofia nie pochodzi od byle kogo. Jej autorem jest Brendon Burchard – amerykański pisarz, mówca, trener osobisty i specjalista od internetowego marketingu. Jest autorem takich dzieł jak:

  • Life’s Golden Ticket: An Inspirational Novel
  • The Millionaire Messenger
  • The Charge: Activtating the 10 Human Drives that Make You Feel Alive

Co więc na temat sukcesu mówi specjalista w swojej dziedzinie? Jakie są 4 podstawowe elementy, na których każdy kto chce odnieść zwycięstwo, powinien się skupić?

Pragnienie

Nie wystarczy chcieć. Musisz łaknąć czegoś dokonać. Nie chodzi o to, abyś sobie powtarzał chcę tego, chcę tego. Prawdziwe pragnienie czujesz całym swoim ciałem. Wszystko w Tobie krzyczy jak bardzo czegoś pragniesz.

Pomyśl, jak tragiczny jest moment, w którym nie dbasz o nic, na niczym Ci nie zależy? Nie masz chęci do życia, męczysz się, nie widzisz sensu. Dojrzałość polega na wzięciu odpowiedzialności za własne pragnienia. Nikt nie ma obowiązku obdarzyć Cię poczuciem misji. Nikt nie może powiedzieć Ci czego chcesz. To Ty musisz podjąć świadomą decyzję – kim chcę być?, jakie życie mi się marzy?, co jest dla mnie najważniejsze?

Jeśli nie potrafisz zdecydować, to Twoim zadaniem jest wyjść z domu, poznać świat, czytać książki, pytać ludzi. Jeśli uważasz, że ludzie sukcesu obudzili się pewnego poranka z pomysłem na swoje życie, to jesteś w błędzie. Zbuduj pragnienie na bazie doświadczeń. W czym chciałbyś wziąć udział? Czego chciałbyś spróbować? Jeśli zaczniesz obserwować świat to zauważysz, że są rzeczy którym się sprzeciwiasz oraz rzeczy, które popierasz. To zalążek prawdziwego pragnienia.

Powinieneś mieć swój własny, prywatny, osobisty powód, który będzie tak ważny, że nigdy nie przestaniesz próbować dążyć do celu. Taki powód nie weźmie się z powietrza. Musisz poświęcić czas i energię na zastanowienie się nad tym.

Plan działania

Bardzo wielu ludzi pragnie czegoś. Być może to pozbycie się zbędnych kilogramów, może zarobienie danej kwoty pieniędzy. Same chęci nie wystarczą. Kiedy wiesz czego chcesz i chcesz tego bardzo, to kolejnym krokiem jest zadanie sobie pytania jak to osiągnąć?

Plan to zdefiniowanie mapy do celu. To lista kroków, które kolejno musisz realizować. Jeszcze nikt nie osiągnął nic wielkiego bez jakiegoś planu działania. Jeśli nie wiesz co robić, to co będziesz robił? Błądził w ciemności po omacku.

Nie wiesz co powinieneś zrobić? Doskonale! W takim razie, Twoim zadaniem jest się uczyć, zdobywać wiedzę, poszerzać swoje horyzonty. Pierwszy krok, to stać się człowiekiem, który przynajmniej ma blade pojęcie co robić. W tym celu warto czytać książki, biografie, uczęszczać na kursy, pytać ludzi w danej dziedzinie o wskazówki. Prawdopodobnie ktoś przed Tobą osiągnął to, czego pragniesz. Warto więc pójść na skróty.

Czy jeśli wybierasz się na wycieczkę, to mapę kupujesz w trakcie? A może po wycieczce? Mapę do celu chcesz mieć zanim zaczniesz podróż. Twój plan działania, będzie właśnie taką mapą. Być może z czasem ją zmodyfikujesz, uaktualnisz, albo całkowicie zmienisz, ale musisz mieć coś, dzięki czemu będziesz wiedzieć gdzie jesteś?, co dalej?

Jak myślisz, dlaczego niektórzy czują się zagubieni w swoim życiu? Ponieważ nie dostali lub sami nie stworzyli mapy na początku podróży. Wskoczyli w miejsce gdzie było pełno różnych okazji, myśleli, że jakoś to będzie. Owszem niektórzy, co sprytniejsi nadrobili zaległości w trakcie. Bardzo często zbyt duża ilość możliwości powoduje uczucie przytłoczenia i zniechęca do dalszej podróży, ale kiedy masz jakąś wiedzę na dany temat, to wiesz co robić, czego potrzebujesz i w jakim kierunku chcesz iść.

Dziś poznałeś dwa pierwsze filary sukcesu: pragnienie i plan działania. Bez wątpienia nie da się na dłuższą metę nic wielkiego osiągnąć jeśli nie masz powodu, dla którego miałbyś to zrobić oraz planu, według którego mógłbyś postępować. W kolejnej części poznasz dwa następne: dyscyplina i radar rozproszenia.

Żyjąc według tych 4 filarów osiągnięć, jesteś w stanie dokonać wielkich zmian w każdej dziedzinie swojego życia. Jednocześnie filary te, stanowią 4 elementy, które powinieneś ciągle pielęgnować. Nie wystarczy odbębnić coś raz. Należy dzień po dniu pracować nad nimi, upewniając się, że faktycznie dążysz do swoich pragnień. Zapraszam do kolejnej części.

część 2

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip