Dowiedz się jak rozpoznać świetną okazję.

W poszukiwaniu okazji

Jakiś czas temu, gdzieś w południowej Ameryce, żył sobie farmer. Miał on spory kawałek ziemi, który uprawiał. Z płodów rolnych mógł spokojnie wyżyć przez cały rok. Czegoś mu jednak brakowało.

Pewnego dnia przeczytał w gazecie historię dwóch mężczyzn, którzy w Afryce natrafili przypadkiem na spore złoża diamentów. Stali się oni milionerami w bardzo krótkim czasie. Kiedy farmer się tylko o tym dowiedział, w jego oczach pojawił się błysk szaleństwa.

Sprzedał on cały swój dobytek jak najszybciej i wyruszył w podróż życia. Nie przewidywał powrotu. Utrzymywał się się z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży farmy. Początkowo szukał diamentów w okolicach miejsca gdzie znaleziono wcześniej wielkie złoża. Niestety, bez skutku.

Spędził całe życie na szukaniu drogocennych kamieni w Afryce. Nie odnalazł niczego. Zmarnował swoje lata oraz majątek. Do końca wierzył, iż zrobił właściwą rzecz. W końcu podążał za świetną okazją, która się nadarzyła.

Tymczasem człowiek, który odkupił ziemię od farmera zauważył, że często można natrafić na dziwnie wyglądające kamienie. Pewnego dnia zainteresował się nimi i zrozumiał, że jego nowa farma jest obfita w diamenty. Oczywiście nie wyglądały tak jak piękne oszlifowane kamienie, które można spotkać u jubilera. Były brudne i na pierwszy rzut oka tylko trochę się wyróżniały.

Człowiek ten stał się przez to bardzo bogaty. Do końca swoich dni dziwił się jak poprzedni właściciel nie dostrzegł tak świetnej okazji. Wystarczyło się przecież tylko zainteresować.

Morał z tego taki…

Czego możesz nauczyć się z tej historii? Przede wszystkim tego, iż częściej niż nam się wydaje, świetne okazje czają się niepozornie w brudnej, szarej i nudnej codzienności. Jeśli ich nie widzimy to tylko dlatego, że żyjemy rutyną i przyzwyczajeniem.

Gdyby farmer przed wyruszeniem w podróż odpowiednio się przygotował i zdobył wiedzę na temat szukania diamentów, z pewnością nie przegapiłby bogactwa na swojej farmie.

Twoja praca będzie wykonywana inaczej za 10 lat. Gałąź przemysłu, w której jesteś, także będzie wyglądać inaczej za 10 lat! To oczywiste prawda? Być może, ale jak często zastanawiasz się nad tym i jak często szukasz okazji w tym fakcie?

Kiedyś znajdzie się człowiek, który wymyśli jak Twoje zajęcie robić lepiej. Znajdzie się człowiek, który całkowicie zmieni oblicze gałęzi przemysłu, w której jesteś. Będzie on wykształcony, sprytny, z pomysłem na lepszą przyszłość. Właśnie ten człowiek wykorzysta okazję, która kryje się w jego codzienności. Zostanie on wynagrodzony i zbierze wszelkie pochwały, ponieważ jest zapotrzebowanie na takich ludzi.

Jeśli się przygotujesz, być może Ty będziesz tym człowiekiem. Może Ty wybijesz się z przeciętności i nadasz nowy kierunek rzeczom, które dziś uznajesz za oczywiste. Często nie warto przemierzać świat w poszukiwaniu zmiany i okazji. Warto natomiast rozwijać się, poszerzać horyzonty i być odważnym, aby umieć dostrzec okazję, a potem ją wykorzystać.

Jeśli ten artykuł zainspirował Cię, pozwolił dostrzec coś więcej w swoim życiu i zachęcił do szukania głębiej, a nie dalej, to zachęcam do zalajkowania go na Facebooku oraz podzielenia się nim ze znajomymi.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip