Oto statystyczne prawo, które otworzy Ci oczy. Ile w praktyce tracisz, jeśli nie próbujesz być najlepszy w swojej dziedzinie? Ile tak naprawdę kosztuje przeciętność? Więcej niż może się wydawać. Przekonaj się sam, dlaczego warto być liderem w grupie rywali.

Prawo mocy

Prawo mocy (ang. power law) to w statystyce związek pomiędzy dwiema wartościami, w którym relatywna zmiana jednej wartości skutkuje relatywną zmianą drugiej wartości. Rozkłady wielu fizycznych, biologicznych, społecznych i ekonomicznych zjawisk są zgodne właśnie z tym prawem.

W tym artykule poruszymy konkretną odmianę tego prawa, która dotyczy dwóch czynników:

  • przychodów najlepszych firm na rynku,
  • przychodów pozostałych firm.

Im większe są przychody najlepszych firm, tym mniejsze są przychody firm pozostałych.

Mike Malpes, amerykański biznesmen, anioł biznesu, który uczestniczył w powstaniu takich gigantów jak Twitter lub Digg, jako specjalista od młodych firm, zauważył pewną zależność. Załóżmy, że w danym roku powstało 1000 młodych firm. Życie pokazuje, że firma, która odniesie największy sukces, będzie miała przychody większe niż pozostałe 999 firm w sumie.

Druga co do wielkości firma, będzie miała przychody większe niż pozostałych 998 firm razem. Trzecia co do wielkości firma będzie warta więcej niż pozostałe 997 firm. Jednak im przychody mniejsze tym nastąpi większa równowaga pomiędzy przychodami. Efekt jest taki, że najwięksi gracze zgarniają niemal wszystko. Pozostali (których jest najwięcej) walczą o ochłapy.

Cena przeciętności, czyli dlaczego warto być liderem w grupie rywali

Jeśli więc chciałbyś coś osiągnąć, ale godzisz się na przeciętny sukces, to bądź świadom, że godzisz się na ochłapy. Mało tego, będziesz ostro o nie walczył z innymi przeciętniakami. Tutaj właśnie dochodzimy do prawdziwości powiedzenia:

Celuj w księżyc. Nawet jeśli chybisz, wylądujesz między gwiazdami. (ang. Shoot for the moon. Even if you miss, you’ll land among the stars.)

Norman Vincent Peale

Jeśli już masz zamiar poświęcić na coś swój czas i siły, jeśli już masz zamiar o coś walczyć, warto postawić sobie najwyższą możliwą poprzeczkę. Owszem, ten fakt jest psychicznie trudny, niemniej godząc się na przeciętność, tracisz o wiele więcej, niż Ci się wydaje.

Nie musisz być najlepszy. Wystarczy, że będziesz jednym z najlepszych.

Wykres zależności pomiędzy dochodami najlepszych firm i przeciętnych firm

źródło: Wikipedia

Po lewej stronie widzimy przychody najlepszych firm. Im bardziej w prawo, tym szybko przychody maleją i stają się równomierne. Różnica jest ogromna.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip