Czasy, w których edukacja zapewniała pracę minęły. Co więc zrobić?

Dziś poruszę bardzo ważną kwestię, która szczególnie dotyczy naszego kraju. Kiedyś wystarczyło zdobyć edukację, znaleźć sobie ciepłą posadę (najlepiej) w państwowej firmie i spędzić tam resztę życia. W XXI wieku sytuacja wygląda diametralnie inaczej. Pojęcie zatrudniony przestaje mieć sens na rzecz zdolny do bycia zatrudnionym. Co to znaczy?

Chodzi o to, że w obecnych czasach ludzie będą zmieniać pracę wielokrotnie. Nawet najlepsi w swojej dziedzinie. To naturalne zjawisko w kapitalizmie. Firmy upadają i powstają nowe. Ludzie więc będą migrować między nimi. Mówienie w takiej sytuacji o byciu zatrudnionym nie jest tak ważne jak mówienie o zdolności do bycia zatrudnionym. Im większe Twoje kwalifikacje, im lepszy i bardziej znany jesteś w swojej dziedzinie, tym prawdopodobieństwo, że bez problemu gdzieś znajdziesz pracę, wzrasta.

Jak więc powinna wyglądać droga młodego, ambitnego człowieka w XXI wieku? Sam jestem taką osobą i myślę, że w dużym stopniu udało mi się rozgryźć co i jak.

Zdobądź edukację
To oczywiście pierwszy i podstawowy krok, który jest niczym szczególnym. Ogrom ludzi zdobywa wykształcenie. Jeśli staniesz się jednym z nich, to jesteś na dobrej drodze, ale to może nie wystarczyć.

Nigdy nie przestawaj się uczyć
Okazuje się, że ciągły rozwój, ciągłe zdobywanie nowych informacji, pozytywnie wpływa na poziom inteligencji. Aktywne poszukiwanie nowej wiedzy pozwala zachować ostry i sprawny umysł. Nie mam na myśli jedynie tej dziedziny, która związana jest z naszym wykształceniem, ale raczej każdą dziedzinę, która nas interesuje.

W obecnym świecie, aby zaistnieć musisz się czymś wyróżniać. Innowacja powstaje na granicy dziedzin, które są ze sobą luźno powiązane lub w ogóle. Niezależnie od wieku czy płci warto regularnie uczyć się czegoś nowego. Nigdy nie wiesz kiedy Twoja podświadomość połączy jakieś informacje w logiczną całość i wymyślisz coś rewolucyjnego. Osobiście wyznaję zasadę karmienia umysłu nowymi informacjami każdego dnia.

Zrezygnuj z posiłku jeśli musisz, ale nie rezygnuj z książki.

Jim Rohn

Rozwój osobisty
Być może zauważyłeś jak w ostatnich latach rozkwitła w Polsce dziedzina zwana coachingiem. Na zachodzie jest powszechnie znana i stosowana od dawna. W Polsce cieszy się coraz większą popularnością i należy się spodziewać, że zainteresowanie nią będzie wzrastać.

W coachingu wychodzimy z założenia, że człowiek to samowystarczalna jednostka, która ma wszelkie potrzebne zasoby, aby osiągnąć swoje cele. Żeby zostać coachem należy uzyskać odpowiedni certyfikat. Coach jest towarzyszem danej osoby w drodze do sukcesu. Pomaga odkryć wspomniane zasoby, pokazuje jak z nich korzystać, jak je zaplanować. Coaching wykorzystuje ogrom wiedzy z takich dziedzin jak NLP czy psychologia.

Ja na temat rozwoju osobistego patrzę jak na stawanie się najlepszą wersją siebie. Chodzi o to, aby umieć sobie poradzić w różnych i krętych sytuacjach życiowych, aby je przetrwać oraz wyjść z nich jeszcze silniejszym. W poprzednich artykułach pisałem, że człowiek jest jednostką spójną. Rozwój swoich zdolności w danej dziedzinie, wpłynie na wszystkie inne.

Rozwój branżowy
W artykule Gdzie zarabiają najwięcej? napisałem, że statystycznie 20% ludzi w każdej dziedzinie, zarabia 80% tego co jest do zarobienia. Czym się wyróżniają takie osoby? Są elitą oraz są znani. Jeśli więc chcesz zostać profesjonalistą, to Twoim zadaniem jest ciągła nauka, rozwijanie kompetencji i nabywanie doświadczenia.

To nigdy nie będzie możliwe jeśli nie pasjonujesz się danym tematem. Jak rozpoznać swoją pasję dowiesz się z artykułu Jak znaleźć pasję oraz idealny pomysł na biznes? (cz. 2).

Musisz więc uczestniczyć w kursach, interesować się, czytać książki, nabywać kolejne certyfikaty i dyplomy. Mało tego, aby zaistnieć w danym polu musisz uczyć tego co potrafisz. Tutaj bardzo przydatnym narzędziem jest blog lub videoblog. Z Twojej wiedzy na pewno skorzysta wielu ludzi, Ty będziesz bardziej rozpoznawalną i zaufaną osobistością, a na dodatek ucząc innych, będziesz uczył siebie.

Warto znać swoją konkurencję i czerpać z niej co najlepsze. Nie staraj się jednak bezmyślnie kopiować wszystkiego co się da. Myśl i próbuj dodawać coś od siebie. Wprowadzaj innowacje.

Rozwój ogólny
Nie jest możliwe znać się na wszystkim. Jest natomiast możliwe znać się na wszystkim, co jest Ci potrzebne. Warto więc wykorzystywać wszelkie okazje, aby zdobyć nową wiedzę. Rozmawiaj z ludźmi, pytaj najlepszych jak sobie radzą, jak myślą, jak postępują.

Na YouTubie znajdziesz mnóstwo audiobooków, których możesz słuchać na telefonie, np. idąc do pracy. 20 min dziennie to 10 godzin nagrań miesięcznie. To 120 godzin rocznie. Przeciętnie studenci mają właśnie tyle czasu na opanowanie danego przedmiotu (wykład + ćwiczenia)!

Jeśli zamiast poświęcać 20 minut, poświęcisz godzinę, to w ciągu jednego roku możesz zostać ekspertem w danej dziedzinie.

Mam przekonanie, że człowiek musi iść do przodu, musi się rozwijać, próbować i uczyć się nowych rzeczy. W przeciwnym wypadku uschnie. Na moim blogu znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci na drodze do stania się najlepszym. Poruszam tematy, które są bardzo ważne w życiu, ale do Ciebie należy decyzja, aby zacząć działać. Wiedza jest bezużyteczna jeśli nie jest stosowana w praktyce.

Zdecydowanie warto pielęgnować i dbać o różne sfery życia. Nie wszystko naraz, ale po kolei małymi kroczkami. Żyjemy w czasach gdzie jest to szczególnie istotne z punktu naszego dobrobytu i szczęścia.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip