Brzmi absurdalnie? Oto 4 twarde dowody.

Tak wiem, że chciałbyś mieć więcej pieniędzy. Większość z nas by chciała. A przynajmniej tak nam się wydaje. W kilku następnych akapitach udowodnię Ci, że tak naprawdę bardzo mały procent ludzi chce być bogaty. Reszta nie chce i nawet o tym nie wie.

Oczywiście wynika to z programowania przez społeczeństwo oraz z naszej natury – mieć jak najlepiej i jak najwięcej. Ludzie więc chodzą i powtarzają tę historię z pokolenia na pokolenie, ale mało kto usiądzie i zastanowi się dogłębnie nad sensem bogactwa. Mało kto wyznaczy sobie konkretny cel, mało kto określi plan działania i mało kto faktycznie będzie się go trzymał.

W pełni rozumiem, że niektórzy po prostu nie potrzebują więcej i jest to normalna sprawa. Nie ma w tym nic dziwnego. Artykuł jednak kieruję do ludzi, którzy nie należą do takich osób.

Mit bogactwa

Tak naprawdę znasz co najmniej kilka sposobów, dzięki którym mógłbyś mieć dużo więcej niż masz. Problem tkwi w tym, iż sądzisz, że są to złe sposoby i na pewno jest jakiś prostszy, który znają nieliczni.

Manuel Forjaz – przedsiębiorca i nauczyciel, na swojej prezentacji TEDx Talks, przedstawił historię swojej manikiurzystki o imieniu Bela. Posiadała przeciętną pensję i oczywiście chciała być bogata. Zwróciła się więc do Manuela o pomoc: jak według niego mogłaby stać się bogatsza?

Manuel odpowiedział jej, że nie ma problemu, bo bycie bogatym to najprostsza rzecz na świecie.

Bycie bogatym to najprostsza rzecz na świecie

Manuel kontynuował:

Krok pierwszy – musisz pracować więcej. Zamiast jednej zmiany od 9:00 do 17:00 będziesz mieć dwie. Po pracy przyjdziesz, zajmiesz się domem i dzieckiem, a potem pójdziesz na drugą – nocną zmianę. Podwoisz swoją pensję. Zaoszczędzone pieniądze zainwestujesz w coś bezpiecznego i gotowe. W ten sposób będziesz na dobrej drodze do bogactwa.

Oczywiście Bela odpowiedziała, że nie chce zarabiać więcej poprzez ciężką harówkę – to co większość ludzi by odpowiedziała. Każdy z nas chce mieć czas, aby cieszyć się pieniędzmi. Zapytała więc, czy nie ma innego sposobu na bycie bogatszym. Manuel odpowiedział:

W zasadzie to tak. Tym sposobem jest ryzyko. Skoro wzięłaś pożyczkę, aby kupić swój dom, to czemu nie weźmiesz pożyczki na otwarcie drugiego salonu manicure? Dzięki swojej odpowiedzialności, kompetencji i doskonałej pracy, będziesz w stanie wyjść na plus. Potem otworzysz trzeci i czwarty salon, a potem całą sieć.

Bela oczywiście, nie poczuła się zbyt komfortowo z taką odpowiedzią. Ryzyko? A co z jej rodziną? Tylko szaleńcy są w stanie zrobić coś takiego. Nieugięta, zapytała znów, czy nie ma innego sposobu, aby zarabiać więcej. Manuel na to:

A co z powrotem do szkoły? Pójdź na studia zaoczne, zrób sobie dodatkowe kursy. Dowiedz się więcej na temat różnych chorób paznokci, najnowszych technologii, na temat przeróżnych technik paznokciowego designu. Dzięki temu mogłabyś uczestniczyć w seminariach, robić prezentacje i prowadzić kursy..

Szkoła była dla Beli męczarnią. Wystarczy, że już raz musiała przejść przez to piekło i nie zamierza tam wracać. Czy naprawdę nie ma innego sposobu? Manuel niepewnie odpowiedział:

Nie chcę Cię obrazić, ale jest jeszcze jeden sposób. Swój salon manicure mogłabyś wykorzystać jako miejsce nielegalnych interesów. Miałabyś dużo pieniędzy, małym wysiłkiem.

Jak większość ludzi – Bela oburzyła się. Przenigdy nie zrobiłaby czegoś nieuczciwego. Przecież nie jest takim człowiekiem. Ma swoje przekonania i wartości, którymi się kieruje. Przenigdy nie wyrzekłaby się ich.

Morał z tego taki

Ludzie nie chcą być bogaci, ponieważ:

  • nie chcą pracować więcej,
  • nie chcą podejmować ryzyka,
  • nie chcą uczyć się,
  • nie chcą wyrzekać się swoich wartości.

Nie chcą, bo to zbyt trudne. Jeśli następnym razem usłyszysz, że ktoś chciałby mieć więcej pieniędzy, to prawdopodobnie nie do końca wie o czym mówi. Prawdopodobnie tylko marzy o większej pensji ot tak. Puf… i jest.

Opisana historia jest fragmentem większej prezentacji Manuela Forjaza. Oryginalne nagranie znajdziesz na tu: 15 steps to become a millionaire: Manuel Forjaz at TEDxCascais. Zachęcam do obejrzenia.

Czy powyższa historia przekonała Cię, że ludzie nie chcą nic zmieniać, aby mieć więcej pieniędzy? Tak mało osób naprawdę chce i stara się, żeby to osiągnąć. To Ci, którzy ponoszą porażki. To twoi znajomi, o których wszyscy mówią: po co on to robi? na co mu to? To ludzie, z których inni się śmieją, ponieważ marzą o czymś więcej i próbują to zdobyć.

Dużo łatwiej jest zniżyć kogoś do swojego poziomu niż podnieść swój. W następnej części porozmawiamy o psychologicznym aspekcie pieniędzy i bogactwa. W swojej książce Tim Ferris pisze – ludzie nie chcą być milionerami, chcą żyć jak milionerzy. Jest ogromna różnica pomiędzy słowem żyć, a słowem być. To drugie wymaga faktycznie sporej ilości pieniędzy, to pierwsze nie.

Jeżeli ten artykuł Ci się spodobał, to zachęcam do zalajkowania i podzielenia się nim ze znajomymi.

część 2

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip