a biedni biednieją?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Wszystko sprowadza się do sposobu w jaki wydają swoje pieniądze. Jest to również odpowiedź na pytanie, dlaczego klasa średnia jest klasą zestresowana?

Zanim poznasz tę prostą ideę, musisz zapoznać się z kilkoma podstawowymi pojęciami:
przepływ pieniądza – to pieniądze, które otrzymujesz (za pracę, od rodziny, z inwestycji, itp.),
wydatki – to oczywiście pieniądze, które wydajesz,
aktywa – to coś, co płaci Ci, wkłada pieniądze do Twojego portfela,
pasywa – to wszystkie rzeczy, które zabierają Ci pieniądze.

Jeśli chodzi o dwa ostatnie pojęcia, to wszystko zależy jak na nie patrzymy. Przykładowo, jeśli kupię sobie auto, dla własnej wygody i przyjemności (nie ma w tym nic złego) to staje się ono moim pasywem, ponieważ muszę regularnie płacić za paliwo, przeglądy techniczne itd., a więc tracę pieniądze. Kiedy jednak kupię samochód po to, żeby wozić nim odpłatnie ludzi, czyli dzięki niemu będę zarabiał, staje się moim aktywem.

To bardzo ważne rozróżniać, co tak naprawdę jest naszym aktywem, a co pasywem. Podobnie z Twoim domem. Jeśli zaciągnąłeś na niego kredyt hipoteczny to dla Ciebie jest pasywem, ponieważ regularnie musisz płacić, a więc wyjmuje on pieniądze z Twojego portfela. Jednak dla banku, który pożyczył Ci pieniądze, ten sam dom jest aktywem, ponieważ w ten sposób zarabia. Mam nadzieję, że czujesz różnicę pomiędzy tymi dwoma podstawowymi pojęciami.

Zauważ, że gdybyś kupił dom (na kredyt), ale pod wynajem, to wtedy stałby się Twoim aktywem, przy założeniu, że z wynajmu zarabiasz więcej niż tracisz na spłatę kredytu. Jak więc widzisz, to czy coś Ci płaci, czy zabiera pieniądze, to kwestia pomysłowości i patrzenia na to w kategoriach zysku.

Jak więc wydają pieniądze ludzie spłukani? Pomijam tu oczywiście wszelkie trudne sytuacje materialne, które są niezależne od człowieka. Mam na myśli brak wiedzy finansowej i kłopoty, które się z tym wiążą. Termin biedni nie jest w żaden sposób obraźliwy. Kryją się pod nim ludzie, którzy wydają wszystko co zarobią. Jak więc mogą stać się bogaci? Pierwszym krokiem jest wydawanie mniej niż się dostaje.

Klasa średnia to ludzie, którzy mają stały i niezły dochód, a społeczeństwo mylnie uważa ich za zamożnych. Jednak sposób w jaki wydają pieniądze czyni ich więźniami własnych rzeczy. Kiedy mają pieniądze, część wydają na zwykłe wydatki, które musi płacić każdy, a za resztę, która im zostaje, kupują pasywa, takie jak auta, łodzie, drogi sprzęt elektroniczny. Problem stanowią te rzeczy, które są kupowane na raty lub kredyt. Kiedy ilość takich pasywów powiększa się, powiększa się również ilość pieniędzy które trzeba regularnie wydawać.

Ponieważ świat jest tak skonstruowany, że można pozwolić sobie na wszystko, a spłatę tego rozłożyć w czasie to wydatki nie są tak odczuwalne. Bardzo łatwo wpaść przez to w pułapkę. Zwłaszcza jeśli ilość pieniędzy, którą się posiada zależy wyłącznie od ilości wykonanej pracy. To oznacza, że jeśli masz duże wydatki, musisz dużo pracować. Poza tym, bycie pracownikiem jest niestety najbardziej opodatkowanym rodzajem dochodu.

Jak więc postępują bogaci? Początkowo zarabiają pieniądze jak każdy inny człowiek – pracując. Część muszą przeznaczyć na wydatki, ale za to co im zostaje nabywają aktywa. To znaczy, że też wydają pieniądze, ale na rzeczy, które będą przynosić im zyski.

Wygląda to tak:
-za zaoszczędzone pieniądze kupujesz aktywa, które po jakimś czasie generują Ci zysk (np. automat z cukierkami),
-ekstra pieniądze, które zarobiłeś dzięki temu, również inwestujesz w jakieś aktywa (np. kupujesz więcej automatów),
-zysk z większej ilości aktywów zwiększa Twój przepływ gotówki, który również reinwestujesz w aktywa!,
-z pieniędzmi, które w ten sposób zarobisz postępujesz tak samo, aż zaczniesz gromadzić potężne sumy.

Zauważ, że z kupieniem sobie czegoś dla własnej przyjemności wstrzymujesz się do samego końca! Za pieniądze, które zarobisz nic sobie nie kupujesz. Taki pośpiech prowadzi do niczego. Dlatego zyski reinwestujesz dotąd, aż będą na tyle duże, że będziesz sobie mógł pozwolić na coś drogiego bez większego problemu.

Aktywem mogą być nie tylko akcje czy obligacje. Może to być również edukacja! Dlaczego nie miałbyś wydawać pieniędzy na naukę czegoś, co przyniesie Ci więcej pieniędzy?

Jeśli sądzisz, że edukacja kosztuje, powinieneś przekonać się ile kosztuje głupota.

Reasumując:
-biedni kupują rzeczy za wszystkie swoje pieniądze,
-klasa średnia kupuje pasywa,
-bogaci kupują aktywa.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip