Świat szacuje Twoją wartość. Jak ją zwiększyć?

Każdy z nas ma jakąś wartość dla rynku. Jest mierzona w pensji, którą otrzymujemy. Jeśli ktoś dostaje 4 zł za godzinę pracy to znaczy, że nie jest zbyt wartościowy. Należy podkreślić – dla rynku. Może być świetnym człowiekiem, mężem, członkiem kościoła, bratem. Niestety rynek rządzi się swoimi zasadami, a podstawowa mówi, że jeśli nie jesteś zbyt wartościowy, nie dostaniesz za wiele pieniędzy. Takie są fakty i brutalna rzeczywistość.

Jak więc otrzymać większą zapłatę? Hmm… Ktoś powie, że wystarczy strajkować o więcej. No cóż, jest to sposób, ale ma on bardzo poważną wadę – nie staniesz się bogaty na żądanie. Nie zostaniesz milionerem strajkując. Nie mówię, że walka o swoje jest zła, ale piszę tu o poważnym bogactwie i należy być świadomym, że nie tędy drogą. Ktoś inny powie, że będzie cierpliwie czekał na podwyżkę. Ten sposób także ma wadę, można się nigdy nie doczekać. Czekając, tracimy nasz największy zasób jakim jest czas. Można wykorzystać go na własną przewagę. Żeby dobrze skorzystać z czasu jaki został nam dany i zarabiać więcej pieniędzy, należy zwiększyć swoją wartość w oczach rynku.

Dlaczego ktoś miałby otrzymywać 400 zł za godzinę? Osoba taka musi być wartościowa. Jim Rohn mawiał, że jeśli pracujesz dla McDonald’s, dostajesz 4 dolary za godzinę, jeśli podgwizdujesz w trakcie pracy, dostaniesz dolara ekstra za dobre nastawienie. Zwiększasz swoją wartość dla firmy, więc zostajesz wynagrodzony. Czemu ktoś zarabia kilka milionów złotych rocznie? Tylko dlatego, że pomoże zarobić przedsiębiorstwu kilkadziesiąt, albo nawet kilkaset milionów. Firma z chęcią wynagrodzi sowicie i będzie trzymać przy sobie człowieka, który przyczynia się do jej bogactwa.

Tak często wspominany przeze mnie Jim Rohn również miał swojego mentora. Był nim John Earl Shoaff i jedną z najcenniejszych lekcji, które przekazał Jimowi, była rada, żeby pracować ciężej nad samym sobą, niż nad swoją pracą. Jak to zrobić? Czytaj książki, ucz się i kształć w kierunku, który chcesz opanować do mistrzostwa. Gdy nauczysz się czegoś, wykorzystaj swoją wiedzę w praktyce. Pamiętaj, że to akcja i działanie mają moc zmiany, a nie wiedza sama w sobie. Co dalej? Kiedy podejmiesz już akcję, bardzo ważne jest mierzyć swój postęp w rozsądnych odstępach czasu. Jak sądzisz, ile lat przeważnie ma dziecko na ukończenie czwartej klasy? W przybliżeniu?

Oczywiście chodzi o jeden rok. Spodziewamy się i oczekujemy po dziecku, że w trakcie jednego roku ukończy czwartą klasę. Miej takie oczekiwania również w stosunku do siebie, wyznacz sobie rozsądny przedział czasu i zastanów się jakie powinny być Twoje osiągnięcia po jego upływie.

Pomyśl, jacy ludzie otrzymują duże zapłaty? Za co? Co Ty możesz zrobić, aby zwiększyć swoją wartość? Bardzo ważne rozróżnienie – wartość dla rynku. Może będziesz wartościowym człowiekiem, ale to rynek płaci i musi mieć adekwatny zysk z Ciebie. Świat finansów rządzi się twardymi zasadami. Jest pozbawiony emocji i właśnie w zimny, wykalkulowany sposób ocenia, jak bardzo jesteś mu przydatny. W Twoim interesie leży wykorzystanie znajomości jego natury na własną korzyść.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip