Co gdy jest tak dobry, że inni mogą go ukraść?

Być może zdarzyło Ci się, że wpadłeś kiedyś, na jakiś genialny pomysł. Czy miałeś kiedyś tak, że wymyśliłeś jakiś produkt lub usługę i uznałeś to za świetny pomysł na biznes? Coś co na pewno każdy by kupił, lub każdy by skorzystał. Można wręcz rzec, biznes idealny. Ja miałem tak dziesiątki razy. Kiedyś zastanawiałem się, czy lepiej jest oświadczyć całemu światu swój plan, czy może trzymać w sekrecie, żeby nikt przypadkiem go nie podkradł. Odpowiedź okazuje się zaskakująca.

Obejrzałem kiedyś wykład The Fallacy Of The Good Idea Jasona Nazara, młodego, odnoszącego sukcesy przedsiębiorcy i dowiedziałem się, że być może nie ma czegoś takiego jak dobry pomysł!

Oczywiście istnieją pomysły, które wydają się tak kiepskie, że na pewno nikt ich nie kupi. Chociaż historia ludzkości zna właśnie takie, które odniosły sukces. Przykładowo głupim pomysłem jest sądzić, że wielka, ciężka, metalowa maszyna mogłaby wzlecieć w przestworza. Co dopiero myśleć o transporcie ludzi w czymś takim?! A jednak dziś korzystamy z samolotów.

Jeśli uważasz, że Twój pomysł jest dobry, lub średni, to musisz wiedzieć, że nie ma to znaczenia. Nie on się liczy. Liczy się wykonanie, liczy się dobra praca, zespół, przedsiębiorca. Polski milioner Tadeusz Witkowicz, na jednym ze swoich wykładów powiedział, że inwestorzy prędzej wspomogą odpowiednich ludzi ze średnim pomysłem, niż kiepskich ludzi z genialnym pomysłem.

Niech Twoją wymówką od podjęcia działania, nie będzie średni pomysł, lub jego brak. Prawda jest taka, że dobry przedsiębiorca robi coś co istnieje, ale lepiej lub inaczej. Bardzo ryzykowny jest biznes, którego nikt nie wymyślił. Dlaczego? Bo łatwiej jest przejść, przez przetarty szlak.

Jeśli boisz się, że ktoś ukradnie Twój pomysł, wiesz co? Nie zrobi tego. Ludzie są leniwi. Chyba nie ma człowieka, który ukradł komuś pomysł i zarobił na tym miliony, tylko dlatego, że był to dobry pomysł.

Warto mówić i dzielić się swoimi ideami. Ludzie powiedzą Ci co jest kiepskie w nich, pomogą Ci, wytkną luki. Bierz pod uwagę, każdą konstruktywną krytykę. Nie bój się tego, że jeśli się podzielisz, to inni zniszczą Twoje marzenia. Zdziwiłbyś się o jakich rzeczach zapomniałeś, lub nie przemyślałeś, a możesz być pewien, że ktoś w końcu Ci o tym powie. Twoim największym zasobem zawsze będą ludzie.

Ja osobiście jeśli mam jakiś problem, pytam wszystkich o wszystko. Nie boję się, wręcz zadaję zadziwiająco podstawowe pytania jeśli chcę mieć pewność, że coś rozumiem dobrze. Zawsze prędzej czy później, znajdzie się osoba, która mi pomoże. Wystarczy wprawić w ruch proces, a odpowiedź przyjdzie do Ciebie.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip