Szanse zawsze będą przeciwko Tobie. Jak to zmienić?

Szczęście i sukces. Bardzo często zdaje się, że te dwie rzeczy idą ramię w ramię. Owszem, słyszymy wiele historii sukcesów, ale bardzo często stoi za nimi coś więcej. Przykładowo, w życiu danej osoby wydarzyło się coś niezwykłego, urodziła się ona w wyjątkowym momencie historii lub posiadała nadzwyczajne umiejętności.

Przykład? Bill Gates czy Steve Jobs, którzy urodzili się w czasach kiedy przemysł komputerów osobistych praktycznie nie istniał. Andrew Carnegie, który miał doskonały zmysł przedsiębiorczy i urodził się w czasach ery przemysłowej. Leonhard Euler, Albert Einstein, Carl Friedrich Gauss czy da Vinci, którzy posiadali genialne umysły. Larry Page i Siergiej Brin, którzy rozpoczęli swoją działalność w momencie gdy rynek wyszukiwarek był jeszcze świeży.

Zawsze coś, za każdą historią kryje się niesamowicie mądry człowiek lub gałąź rynku, która nie została nasycona. To daje nam bardzo łatwą wymówkę: nie jestem genialny, rynki zostały przesycone, albo potrzeba ogromnych pieniędzy, aby rozpocząć działalność, na świecie jest mnóstwo zdolniejszych ode mnie ludzi.

Szanse powodzenia

Jak podaje tygodnik Wprost (http://www.wprost.pl/ar/13802/100-tysiecy-polskich-milionerow/) w Polsce mamy około 100 000 milionerów. To około 0.25% wszystkich Polaków.

Procent ten jest pewnie jeszcze mniejszy dla słynnych muzyków, aktorów, astronautów, wpływowych polityków, autorów bestsellerów. Jeżeli więc chcesz czegoś i zastanawiasz się nad tym jakie są Twoje szanse powodzenia, to odpowiedź jest frustrująca.

Szanse powodzenia są przerażająco małe. Pojawia się więc pytanie: po co się w ogóle starać? Każdy człowiek, który stawia sobie ambitny cel, w którymś momencie zauważa, że wcale nie jest tak łatwo jak wydawało się na początku. Wtedy nachodzą go wątpliwości i pytania w stylu czy to w ogóle się uda?

Jeśli chcesz zostać zwykłym aktorem, zwykłym doktorem, zwykłym inżynierem, zwykłym pisarzem i blogerem to masz niemal gwarancję sukcesu. Wystarczy, że skończysz odpowiednią szkołę, napiszesz książkę, zaczniesz blogować i gotowe.

Ale jakie są szanse, że zostaniesz inżynierem w NASA? Jakie są szanse, że zmienisz oblicze medycyny? Jakie są szanse, że stworzysz słynne, ponadczasowe dzieło.

Jeżeli chodzi o poważny sukces to szanse są zawsze przeciwko Tobie.

Kwestia szczęścia

Naturalne jest więc sądzić, że sukces w wybranej dziedzinie będzie oparty częściowo na szczęściu. Przeciętny człowiek ma przeciętne szczęście. Bez cudownych okazji i bez okropnego pecha. Na przestrzeni lat uśrednia się. W jednym roku jest lepiej, w innym gorzej. Bez ekstremów jak wygrana na loterii czy poważny wypadek.

Tak, są ludzie o ponadprzeciętnym szczęściu lub nieszczęściu, ale dość rozsądnie jest zakładać, że Ty do nich nie należysz. Wbrew pozorom jest to dobra informacja. Dlaczego? Bo skoro Twoje szczęście się uśrednia, to sukcesy i porażki mogą być zależne od innych czynników jak np. ilość włożonej pracy.

Skoro wiesz, że nie zdarzy się nic cudownego, ani nic bardzo złego, to możesz bezpiecznie założyć, iż aby zostać mistrzem w danej dziedzinie, wystarczy włożyć dużo, czasu, pracy i energii. To pierwszy argument, który świadczy o tym, iż szczęście da się pobić pracą.

Jak pobić małe szanse?

Odpowiedź: inteligentną strategią. Żeby coś osiągnąć musisz wybrać drogę, która posiada ogromną liczbę ścieżek do celu. Przykładowo, jeśli chcesz zostać gwiazdą muzyczną, to idąc do programu typu Idol, X Factor, Mam Talet, tak naprawdę poważnie zaniżasz swoje szanse. Dlaczego? Ponieważ wygrać może tylko jedna osoba. Ścieżka do wygranej jest więc tylko jedna.

Jeżeli zdecydujesz się na inny sposób, gdzie wygrać może więcej niż jedna osoba, to Twoje szanse drastycznie wzrastają. Jeżeli jedno się nie uda, spróbujesz czegoś innego i tak aż do skutku.

Małe szanse sukcesu możesz zrównoważyć ogromną liczbą możliwości, dzięki którym możesz go osiągnąć. Wtedy wszystko staje się kwestią pomysłowości i wytrwałości.

Załóżmy, że zamiast polegać wyłącznie na X Factorze, postanawiasz być bardziej elastyczny w swoim podejściu. Próbujesz najpierw założyć blog, potem kanał na YouTube, potem zaczynasz grywać na rynkach większych miast, zamieszczasz swoje utwory na iTunes, wyznaczasz sobie za cel poznanie wpływowych osób. Ilość możliwości jest nieskończona. Szanse, że któraś z nich zadziała są ogromne! Natomiast szanse, że dokładnie jedna, wybrana przez ciebie zadziała są dosyć małe.

Jak więc widzisz, naprawdę chodzi o kreatywność, elastyczność, pracę i wytrwałość. Nie o szczęście. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, to w tym momencie zastanów się czy Twoje myślenie jest: muszę to osiągnąć dokładnie w ten sposób czy może nie ważne jak, ważne, że to zrobię. Pierwsze Cię poważnie ogranicza. Drugie daje Ci możliwości i siłę wyboru.

Nie wiesz co przydarzy Ci się w przyszłości oraz jak będzie wyglądał rynek. Warto więc już teraz podjąć decyzję, że Ty będziesz elastyczny i zaadaptujesz swoje działania do zmieniających się warunków.

Musisz spełnić dwie rzeczy: nigdy nie możesz przestać próbować i musisz uczyć się na błędach.

Twórz więc strategie, w których nie ma miejsca na szczęście. Im więcej będziesz pracować, tym mądrzejszy będziesz, tym Twoja wartość wzrośnie, tym więcej okazji i ludzi pojawi się w Twoim życiu, tym lepiej będziesz umiał je dostrzec i wykorzystać.

Steve Jobs, Bill Gates, Beethoven, Einstein ciężko pracowali i tylko dzięki temu umieli:

  • dostrzec okazję, której nikt nie dostrzegł,
  • wykorzystać ją,
  • być najlepszym.

Ostatnia myśl na koniec: to ludzie tworzą statystyki, a nie statystyki ludzi. Jeżeli coś jest nieprawdopodobne dzisiaj, to w żadnym wypadku nie oznacza, że za kilka lat też takie będzie. Zmienią się ludzie, a zmienią się statystyki.

Jeżeli ten artykuł Ci się spodobał, to proszę o zalajkowanie i podzielenie się nim ze znajomymi. Jeżeli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowościach i podsumowania artykułów, to wpisz swój e-mail i kliknij subskrybuj.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip