Oczywiście, że tak!

Prawdopodobnie nie zdajesz sobie sprawy z faktu, iż masz bardzo dobrze rozwiniętą umiejętność motywowania się. Ciekawe jest to, że przeważnie wykorzystujesz tę umiejętność do niewłaściwych celów. Chodzi o motywowanie się do lenistwa.

Lenistwo jest pewnym działaniem, akcją – zrobisz sobie ciepłą herbatkę i zdrzemniesz się albo pooglądasz jakiś serial, pograsz w grę. Co sprawia, że na samą myśl o tych czynnościach czujesz entuzjazm? Jak w tym właśnie momencie zmotywowałeś się do leniuchowania? Nie mam tu na myśli sytuacji, w której jest to Twój zasłużony odpoczynek. Piszę tu o czasach, gdy masz coś do zrobienia, a jednak wolisz to odłożyć.

Odpowiedź jest prosta. Mówisz do siebie dialogiem wewnętrznym w odpowiedni sposób. Wyobrażasz sobie bardzo przyjemne rzeczy. Twoje ciało i umysł rozluźniają się oraz wprowadzają w błogi, przyjemny stan. Dlaczego przychodzi nam to tak naturalnie? Dlaczego nie wykorzystać tego samego zachowania na myśl o codziennych ćwiczeniach lub innym zajęciu? Kiedy idziesz wynieść śmieci, czy myślisz sobie: Muszę wyleźć ze swojego mieszkania, zrobić dodatkową drogę do koszy, a może: Nie mogę się doczekać, aż wyniosę śmieci, wreszcie poczuję trochę więcej przestrzeni i zdrowszej atmosfery!. Motywacja to nic innego, jak umiejętność spojrzenia na coś w sposób, który doda nam siły. Ludzie często są nauczeni patrzeć na świat tak, aby sobie odebrać energię i chęć działania. Podejmij już teraz świadomą decyzję, że będziesz widzieć świat inteligentniej. Wiedząc, że to jak patrzysz, robi różnicę w Twoim życiu.

Następnym razem kiedy będziesz szykować się na coś przyjemnego, może jakieś leniuszkowanie, zwróć uwagę na obrazy jakie tworzysz w swojej głowie, posłuchaj swojego dialogu wewnętrznego, jakby stojąc z boku. Zastanów się, jak mógłbyś właśnie te przyjemne myśli wykorzystać przy jakiejś pozornie zwykłej, codziennej czynności. Na końcu zrób to. Powodzenia!

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip