Ostatnio na blogu pojawiło się kilka wpisów dotyczących inteligencji emocjonalnej. Nasuwa się więc pytanie: czy faceci są faktycznie emocjonalnie głupsi od kobiet? Okazuje się, że odpowiedź wcale nie jest taka oczywista.

Wiele testów i badań dowodzi, że kobiety posiadają przewagę nad mężczyznami jeżeli chodzi o inteligencję emocjonalną, która związana jest z prowadzeniem szczęśliwego życia.

Z drugiej strony, jak pisze dr. Dan Goleman w Psychology Today, mężczyźni radzą sobie lepiej z negatywnymi emocjami. Kobiety są lepsze w byciu empatycznym.

Porównując kobiety i mężczyzn przeważnie mamy do czynienia z dwoma krzywymi, które w dużej mierze pokrywają się. Ben Ambridge w swojej prezentacji TED, zatytułowanej 10 myths about psychology: Debunked, opowiadał m.in. o świadomości przestrzennej kobiet i mężczyzn. Większość ludzi sądzi, że mężczyźni są lepsi i to prawda, ale w małym stopniu. Spójrz na poniższe krzywe.

Co wynika z powyższych wykresów? Że mężczyźni są statystycznie odrobinę lepsi od kobiet w zadaniach związanych ze świadomością przestrzenną. To znaczy, że bardzo wiele kobiet jest znacznie lepsza od wielu facetów. Przewaga nie jest więc specjalnie rażąca.

Nieczuli faceci i rozemocjonowane kobiety

Podobnie sytuacja wygląda z inteligencją emocjonalną. Wielu facetów ma wyższy współczynnik EQ niż wiele kobiet. Ciekawa różnica dotyczy empatii, czyli zdolności do wcielania się w czyjąś skórę. W przypadku negatywnych emocji drugiej osoby, kobiety mają tendencję do kopiowania ich w swojej głowie (i ciele) oraz pozostawania w takim stanie przez dłuższy czas.

W przypadku facetów emocje są kopiowane, ale ich mózg szybko przełącza się w tryb rozwiązywania problemów, który pozwala im się zdystansować emocjonalnie od sytuacji i mniej lub bardziej efektywnie znaleźć rozwiązanie.

Stąd wynika popularna opinia kobiet na temat mężczyzn, że są nieczuli/zatwardziali oraz opinia mężczyzn na temat kobiet, że są zbyt emocjonalne.

Oczywiście bycie nieczułym lub rozemocjonowanym nie jest złe ani dobre. Nie bez powodu natura stworzyła te różnice w mózgu. Kobiety dzięki swoim zdolnościom znacznie lepiej potrafią wesprzeć innych w trudnych emocjonalnie sytuacjach. Mężczyźni (podobno :D) są w stanie zachować spokój i pracować nad rozwiązaniem, gdy wszyscy wokół głupieją.

Podkreślam jeszcze raz, że powyższe informacje to statystyczna tendencja. W praktyce różnice te są często niedostrzegalne.

A co z samcami/samicami alfa?

Badania wykazują, że top liderzy w odnoszących sukcesy firmach, zarówno kobiety, jak i mężczyźni nie różnią się inteligencją emocjonalną. Mężczyźni są tak samo dobrzy jak kobiety pod względem wszystkich zdolności, które związane są ze współczynnikiem EQ.

Powyżej pewnego poziomu, różnice w inteligencji emocjonalnej przestają istnieć.

Ciekawostka o szympansach

Wśród szympansów także występuje empatia. Kiedy jednemu dzieje się emocjonalna krzywda, inne starają się go pocieszyć. Samice robią to częściej niż samce, poza jednym wyjątkiem. Samce alfa dają pocieszenie swoim kompanom nawet częściej niż samice. Zachęcam do wysunięcia własnych wniosków z tej informacji.

Mam nadzieję, że artykuł był ciekawy i edukacyjny. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że kobiety mają dużo wyższy poziom EQ niż mężczyźni. Po dokładniejszej analizie i poznaniu wyników badań, nie jest to już tak oczywiste.

Ben Ambridge, we wspomnianej prezentacji TED, demaskuje inne różnice między płciami, które nie są tak znaczące jak wszyscy sądzą. Film zamieściłem poniżej.

Zachęcam od lajkowania i dzielenia się artykułem ze znajomymi.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip