Co o przebaczeniu mówią naukowcy?

Jako ludzie posiadamy zasób przeróżnych stanów emocjonalnych, np. radość, złość, nienawiść, strach. Wszystkie one mają swoje przeznaczenie. Zostały wytworzone na drodze ewolucji z jakiegoś powodu. W tym artykule przyjrzymy się przebaczeniu. Dowiesz się, co na ten temat mówią badania oraz jaki wpływ posiada na nasze zdrowie.

Przez bardzo długi czas pojęcie przebaczenia dotyczyło wyłącznie takich dziedzin jak religia czy filozofia. Stosunkowo od niedawna tym zjawiskiem interesuje się nauka. Na różnych uniwersytetach (Duke University, University of Michigan, Stanford University, The John Templeton Foundation) przeprowadzane są badania, które wyznaczają zależności pomiędzy umiejętnością przebaczania a zdrowiem psychicznym i fizycznym.

Doskonałym przykładem osoby, od której można uczyć się przebaczać, był Nelson Mandela. Spędził jedną trzecią swojego życia w więzieniu. Kiedy w 1990 roku wyszedł na wolność, nie miał w sobie goryczy, gniewu, nienawiści i chęci zemsty. Powiedział:

Gdy szedłem do drzwi w kierunku bramy, która prowadzi do mej wolności, wiedziałem, że gdybym nie zostawił za sobą goryczy i nienawiści, byłbym nadal w więzieniu.

Kluczem do rozwoju osobistego, do wzrostu i stawania się coraz lepszym, jest właśnie przebaczenie. Dlaczego jest to takie ważne? Ludzie to zwierzęta i na przestrzeni wieków nauczyli się wybaczać nie bez powodu. Okazuje się, że przebaczenie niosło wymierne korzyści z punktu widzenia przetrwania. Jednostki, które potrafiły wybaczać, posiadały więcej potomstwa.

Psychologowie twierdzą, że ludzie zamiast polegać na szybkości, sile fizycznej, umiejętnościach walki z przeciwnikiem, woleli łączyć się w grupy, w których ze sobą współpracowali. Nasza siła tkwi właśnie w umiejętności kooperacji. Pojedynczo jesteśmy słabymi zwierzętami, ale w grupie jesteśmy niepokonani. Selekcja naturalna wynagradzała więc tych, którzy byli akceptujący, wspierający i pomocni. Nie tych, którzy palili mosty i tworzyli konflikty.

Umiejętność przebaczania w pewnym stopniu jest przekazywana genetycznie, ale może zostać wyuczona i przekazywana w interakcjach społecznych. Ludzie, którzy noszą w sobie złość, mają zwiększone tętno, w ich mięśniach częściej występują napięcia. Czują mniejszą kontrolę nad sobą oraz żyją w stresie.

Z powyższymi problemami doskonale radzi sobie przebaczenie i pozwala nam – zwierzętom, leczyć się. Naukowcy z grubsza definiują przebaczenie jako zmianę w myśleniu, gdzie zmniejsza się chęć czynienia szkód, a zwiększa się chęć rozwoju danej relacji.

Naukowcy zbadali, że ludzie, którzy umieją wybaczyć, maja mniejsze ciśnienie krwi, łatwiej radzą sobie z bólami chronicznymi. Za to ludzie, którzy czują złość i odrzucenie, doświadczają wzmożonych bóli oraz mają podniesiony poziom kortyzolu, który określany jest jako hormon stresowy. Zauważono również, że osoby wybaczające, rzadziej doświadczają depresji. Ich układ immunologiczny i nerwowy lepiej funkcjonuje. Rzadziej również chorują na choroby serca.

Reasumując, przebaczenie pozwala na fizyczny relaks ciała oraz psychiczną regenerację. Nic więc dziwnego, że Nelson Mandela tyle osiągnął w swoim życiu i był przykładem prawdziwego lidera. Właśnie takich ludzi potrzebuje ten świat.

Zapraszam do komentowania. Czy w Twoim życiu miałeś sytuację, że przebaczenie było bardzo trudne, ale mimo wszystko udało Ci się to zrobić? Jak się dziś z tym czujesz?

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip