Dlaczego niektórzy utożsamiają swoją wartość z ilością pieniędzy, popularnością lub sukcesami? Poznaj 6 podstawowych ludzkich potrzeb i przekonaj się, że wszyscy jesteśmy tacy sami.

Dlaczego niektórzy nie mogą wytrzymać w żadnej pracy dłużej niż kilka tygodni? Dlaczego niektórzy za żadne skarby nie chcą nic zmieniać? Dlaczego jedni kochają spacer po górach, a inni wylegiwanie się na plaży? Dlaczego jednym frajdy dostarczają wyłącznie ekstremalne doznania, a innym praca i spędzanie czasu w domu?

Innymi słowy dlaczego tak wielu ludzi robi szalone rzeczy (z naszej perspektywy) i dlaczego my zachowujemy się normalnie? Odpowiedź wcale nie jest taka skomplikowana. Okazuje się, że wszyscy mamy tylko 6 potrzeb. To one determinują sposób w jaki żyjemy. Oczywiście nie wszystkie potrzeby są tak samo ważne dla wszystkich i nie wszyscy je zaspakajają w ten sam sposób.

Poznaj 6 podstawowych potrzeb, które wyróżnia światowej klasy coach – Tony Robbins. Myślę, że jeśli odniesiesz je do siebie oraz ludzi, których znasz, zgodzisz się, iż naprawdę ludzie nie są tacy skomplikowani.

1. Potrzeba komfortu i stabilizacji

Podstawową potrzebą każdego człowieka jest poczucie komfortu i stabilizacji. Chcemy wiedzieć, że mamy wszystko pod kontrolą, aby czuć się bezpiecznie. Chcemy unikać stresu i bólu oraz dążyć do przyjemności. Poczucie stabilizacji to mechanizm przetrwania, który wpływa na to ile ryzyka jesteśmy w stanie podjąć.

Im silniejsza jest ta potrzeba, tym bardziej chcemy unikać niepewności. Badania psychologiczne pokazują, że ludzie wolą uniknąć ryzyka jeśli żyje im się w miarę dobrze. Zdolność do ryzyka wzrasta jeśli zaczynają być w niesprzyjających warunkach.

Dlatego właśnie, jeśli mamy dobrze płatną pracę, spokojne życie, to trudno jest nam coś zmienić, nawet jeśli nie czujemy się z tym wszystkim szczęśliwi. Jeśli natomiast jesteśmy postawieni w trudnej sytuacji i możemy dużo stracić, wtedy będziemy w stanie podjąć większe ryzyko.

2. Potrzeba niepewności i różnorodności

Tak. Mamy w sobie sprzeczność. Z jednej strony chcemy żyć w komforcie i stabilnych warunkach, ale nie za bardzo. Chcemy także doświadczać czegoś nowego, innego. Tony Robbins mawia:

Zapytaj się czy lubisz niespodzianki. Jeśli odpowiedź brzmi tak, to oszukujesz się. Lubisz niespodzianki, których chcesz. Te, których nie chcesz, nazywasz problemami.

W zależności od tego jak dużą potrzebę różnorodności odczuwany, tym bardziej nie będziemy mogli znieść spokojnego, przewidywalnego życia. Niektórzy swoją niepewność będą zdobywać skacząc z bungee. Inni będą grać na giełdzie lub zmieniać partnera co tydzień :P.

3. Potrzeba bycia ważnym

Wszyscy chcemy czuć, że coś znaczymy, jesteśmy wyjątkowi i unikalni. W artykule Dlaczego ludzie nie chcą być bogatsi? podałem przykład niemieckiego miliardera, który popełnił samobójstwo, po utracie części majątku. Nie zbankrutował, ciągle był bogaty. Po prostu nie był najbogatszy, w związku z czym czuł się nic niewart.

Inni czują się ważni, ponieważ mają bardzo dobre wykształcenie i tytuły naukowe. Jeszcze inni, kiedy są popularni, podziwiani lub wyglądają inaczej niż wszyscy. Mówiąc wszystkim, że Twoje życie jest najgorsze bo masz najwięcej problemów, również sprawi, że poczujesz się ważny.

Potrzeba bycia wyjątkowym i ważnym może być niebezpieczna, gdy łączymy ją z jakimś zewnętrznym czynnikiem, np. sławą lub pieniędzmi. Jeśli ten czynnik zniknie, zatracamy poczucie swojej wartości. Wtedy ludzie często szukają ukojenia w narkotykach lub alkoholu.

4. Potrzeba miłości i więzi

Jesteśmy istotami społecznymi i głęboko w naszej naturze jest potrzeba tworzenia głębokich więzi z innymi. Często kiedy ludzie tracą poczucie miłości, przestają jej szukać i o nią walczyć oraz godzą się na miłosną padlinę.

Ludzie zaspakajają tę potrzebę poprzez intymność, przyjaźń, modlitwę, przebywanie na łonie natury, pracę w zespole. Czynniki, które mają wpływ na budowanie silnych więzi, opisałem w artykule Perswazja (5) – raport werbalny.

Potrzeby osobowości

Pierwsze 4 potrzeby związane są z naszym ludzkim życiem i wszyscy w jakiś sposób je zaspakajamy, choćby w najdziwniejszy sposób. Zamiast odnaleźć w sobie miłość, spokój, różnorodność i poczucie wyjątkowości, często szukamy tego w innych ludziach, wydarzeniach i rzeczach, które przecież nie są nietrwałe.

Kolejne dwie potrzeby, Tony Robbins nazywa potrzebami ducha. Po zwiedzeniu całego świata i współpracy z potężną ilością ludzi, doszedł do wniosku, że nie wszyscy dążą do ich zaspokojenia. Są one jednak potrzebne, aby czuć się w pełni szczęśliwym człowiekiem.

5. Potrzeba rozwoju

Definicja życia to rozwój i wzrost. Jeśli nie wzrastasz, obumierasz. Zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym. Nieważne ile pieniędzy, przyjaciół i sukcesów posiadasz. Jeżeli stoisz w miejscu przez dłuższy czas, nie masz poczucia rozwoju, to nie będziesz czuł zdrowego, pełnego szczęścia.

6. Potrzeba udziału/dawania

W dłuższej perspektywie czasu, nie to co zdobyłeś, ale to co dałeś od siebie ma prawdziwe znaczenie. Kiedy już Cię nie będzie, pozostanie po Tobie wyłącznie to co dałeś innym, a nie to co zdobyłeś dla siebie. I tak tego nie zabierzesz na drugą stronę.

Ważną potrzebą jest więc chęć dawania innym oraz wkładu w społeczeństwo.

Co więc dają pieniądze?

Pieniądze dają stabilizację, różnorodność i poczucie ważności. Nie dadzą nam jednak miłości/więzi. Do rozwoju potrzeba chęci i zaangażowania, ale pieniądze mogą ułatwić i przyspieszyć rozwój. Podobnie z dawaniem – nie są potrzebne, aby dawać, ale mogą zwiększyć jego skalę.

Mam nadzieję, że cykl artykułów opisujący ludzką naturę był dla Ciebie ciekawą i pouczającą lekturą. Jeśli podobał Ci się, proszę o lajk :).

Jeśli chcesz przeczytać więcej na temat 6 potrzeb ludzkich przejdź na tę stronę.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip