Artykuł przeznaczony dla wszystkich, którzy zrobili sobie test potrzeb psychologicznych. Jeśli któraś z Twoich potrzeb dominuje, to być może masz kłopot wynikający z braku zbalansowanego życia. Co z tym zrobić?

Zrobiłeś sobie test i jedna z Twoich psychologicznych potrzeb dominuje. Jeśli odstaje wyraźnie od pozostałych, to prawdopodobnie masz kłopot. Dlaczego? Bo za każdym razem, gdy w życiu nie ma balansu, dana osoba prędzej czy później zaczyna odczuwać tego skutki.

Dzisiejszy artykuł ma Ci z tym pomóc. Sprawdź swoje dominujące potrzeby i zapytaj się – czy jest mi z tym dobrze? Jeśli tak, to doskonale. Jeśli nie, to również doskonale, bo teraz maż okazję dowiedzieć się co możesz zrobić, aby to zmienić.

Artykuł czyta się trochę jak porady psychologiczne z magazynu dla nastolatek, ale naprawdę warto zastanowić się nad tym co przeczytasz. Porady sprawdzają się w moim przypadku i myślę, że sprawdzą się w Twoim.

Komfort i stabilizacja

Czego Ci potrzeba?

Powinieneś bardziej docenić chwilę obecną, bez zamartwiania się o przyszłość. Musisz nauczyć się podejmować ryzyko, które może wiązać się z potencjalnym zyskiem. Zaakceptuj zmianę i niepewność jako nieodłączną część życia.

Co musisz zrobić?

Rozciągnij swoją osobowość, poprzez uczenie się i doświadczanie nowych rzeczy. Musisz nauczyć się odczuwać ekscytację i radość z powodu wyzwań. Czuj strach i działaj pomimo niego! Najlepiej gdybyś czasem zwrócił się do zaufanych ludzi, aby sprawdzić, czy nie przesadzasz ze swoimi obawami.

Co przeszkadza?

W rozwoju Twojej osoby stoi potrzeba ciągłej chęci planowania przyszłości oraz pewności tego co nadchodzi. Zbytnio chcesz wszystko kontrolować. Jesteś zbyt pesymistyczny.

Jak inni mogą Ci pomóc?

Podejmowanie ryzyka oraz doświadczanie nowych rzeczy jest o niebo łatwiejsze z innymi. Twoi bliscy powinni Cię wyciągać z domu i próbować przekonać do nowych, spontanicznych doświadczeń. Znajomi mogą pomóc Ci bardziej realistycznie spojrzeć na Twoje obawy.

Niepewność i różnorodność

Czego Ci potrzeba?

Powinieneś gdzieś zapuścić korzenie i cieszyć się ekscytacją oraz przygodą, przy jednoczesnym zachowaniu stabilizacji, zwłaszcza w związku. Zamiast ciągle zastanawiać się co ekscytującego możesz zrobić w przyszłości, spróbuj sprowadzić swoją uwagę do teraźniejszości.

Co musisz zrobić?

Powinieneś spróbować stworzyć stabilne relacje z ludźmi. Skup się również na zajęciach, które nie są tak ekscytujące, ale przynoszą długoterminowe korzyści.

Co przeszkadza?

Zdecydowanie przeszkadza Ci chęć bycia wszędzie i robienia wszystkiego. Rezygnacja z części przygód jest trudna. Zbyt łatwo Cię rozproszyć.

Jak inni mogą Ci pomóc?

Ludzie powinni trzymać Cię za słowo, tak abyś był bardziej zmotywowany, żeby go dotrzymać. Nauczy Cię to życia w teraźniejszości, przyzwyczaisz się do mniej ekscytujących rzeczy i zadbasz o relacje z ludźmi.

Bycie ważniakiem

Czego Ci potrzeba?

Ludzie powinni Cię kochać i doceniać za to kim jesteś, a nie za to co osiągnąłeś. Musisz poznać czym jest miłość i że podziw oraz szacunek nie zawsze oznaczają szczęście. Powinieneś praktykować cierpliwość oraz skromność. Przestań się poświęcać na rzecz swojego wizerunku.

Co musisz zrobić?

Spróbuj robić rzeczy, które nie przyniosą Ci podziwu i szacunku innych. Doświadczaj przyjemnych rzeczy, wyłącznie dla samego faktu ich doświadczenia. Przestań pracować do upadłego. Pomyśl czasem o uczuciach innych ludzi oraz pielęgnuj relacje z bliskimi.

Co przeszkadza?

Dużym problemem jest chęć bycia ważnym i cenionym człowiekiem. Wysokie standardy i potrzeba bycia liderem jest dużą przeszkodą w prowadzeniu zbalansowanego życia.

Jak inni mogą Ci pomóc?

Znajomi mogą pokazać Ci nowe doświadczenia i zajęcia, w których nie jesteś ekspertem oraz masz gwarancję, że nie będziesz najlepszy. Powinni Cię zapewniać, że cenią Cię za to kim jesteś, a nie co masz lub osiągnąłeś. Bliskie Ci osoby powinny przypominać Ci, żebyś zwolnił i trochę wyluzował.

Miłość i więź

Czego Ci potrzeba?

Powinieneś zwrócić większą uwagę na swoje potrzeby. Musisz przekonać się, że można Cię kochać i cenić za to kim jesteś, a nie za to co dajesz innym.

Co musisz zrobić?

Musisz zdecydowanie popracować nad asertywnością (przyda Ci się ten artykuł: Jak być bardziej asertywny?). Poświęć czas i energię, aby zdefiniować swoje cele i wartości, tak żebyś nie miał co do siebie dużych wątpliwości. Zwróć uwagę na to, czy nie próbujesz zbytnio kontrolować innych.

Co przeszkadza?

Potrzeba dawania i bycia kochanym przez wszystkich jest dużym przeciwnikiem. Czujesz się winny jeśli poświęcasz sobie czas i uwagę. Nie chcesz wyjść na osobę samolubną. Boisz się odmawiać lub prosić o coś. Musisz zrozumieć, że branie jest równie ważne co dawanie.

Jak inni mogą Ci pomóc?

Bliscy powinni częściej zwracać uwagę na Twoje uczucia i potrzeby. Powinni akceptować Twoją asertywność oraz fakt, że również możesz potrzebować pomocy. Zamiast próbować Cię zmienić, ludzie powinni skupić się na zaakceptowaniu tego jakim jesteś.

Wzrost i rozwój

Czego Ci potrzeba?

Twoim celem jest osiąganie wyznaczonych celów i równoczesne cieszenie się relacjami z ludźmi. Powinieneś się również nauczyć jak czerpać przyjemność z innych mniej ambitnych rzeczy, nie tylko nauki i rozwoju.

Co musisz zrobić?

Zbalansuj swoje życie poprzez pielęgnowanie więzi z ludźmi. Naucz się dawać i nadaj większy priorytet związkom oraz uczuciom.

Co przeszkadza?

Przeszkadza Ci poczucie, że jeśli się nie rozwijasz, jesteś nic niewart. Problem stanowi także niechęć do dzielenia się prywatnością.

Jak inni mogą Ci pomóc?

Przede wszystkim ludzie powinni docenić i zaakceptować fakt, że jesteś niezależny. Powinni Cię także zachęcać do bycia bardziej społeczną osobą oraz bogatszego życia emocjonalnego.

Udział i dawanie

Czego Ci potrzeba?

Musisz znaleźć balans pomiędzy dawaniem a braniem. Zwróć większą uwagę na Twoje potrzeby oraz na potrzeby Twoich bliskich.

Co musisz zrobić?

Musisz zrozumieć, że przesadzanie nie jest dla Ciebie dobre. Poświęć czas sobie. Pielęgnuj swoje związki z ludźmi.

Co przeszkadza?

Poczucie, że musisz poświęcać się wyższemu dobru powoduje, że zaniedbujesz siebie i bliskich Ci ludzi. Twój lifestyle prowadzi do wyczerpania.

Jak inni mogą Ci pomóc?

Ludzie powinni zachęcać Cię do tego, abyś poświęcał czas również sobie. Powinni także jasno komunikować czego od Ciebie potrzebują.

Wnioski + zadanie

Wniosek jest prosty, ale nie łatwy. Życie musi być w równowadze. Jeśli przesadzasz, w którąś stronę, zaczynasz mieć problemy: zdrowotne, społeczne, psychiczne. Mam nadzieję, że poznałeś dziś siebie dokładniej.

Jeśli zorientowałeś się, że jedna z potrzeb dominuje i potrzebujesz równowagi, to zrób następujące ćwiczenie:

  • weź coś do pisania – nie rób ćwiczenie tylko w myślach, zapisz je,
  • pomyśl o tym jak konkretnie możesz zrealizować porady, które właśnie przeczytałeś,
  • zapisz wszystko o czym myślisz,
  • daj sobie czas, jeśli Ci zależy na zmianie, musisz się zaangażować,
  • powodzenia!

Jeśli chcesz przeczytać więcej na temat 6 potrzeb ludzkich przejdź na tę stronę.

Źródło: http://robbinsmadanescoachtraining.com/text/interpretation.pdf (usunięty).

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip