Psycholog i psychoterapia to słowa, które u wielu osób wzbudzają lęk i inne negatywne emocje. W artykule rozwieję mity związane z tymi tematami. Dowiesz się przede wszystkim, co to jest terapia poznawczo-behawioralna, dla kogo jest przeznaczona oraz co daje psychoterapia indywidualna.

Wpływ dzieciństwa na dorosłe życie jest znacznie większy, niż większość z nas sądzi. Zdecydowanie nie jest to temat, który można lekceważyć. Całe szczęście coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie z tego sprawę. Niestety mało kto potrafi poradzić sobie z problemami, które wywodzą się właśnie z dzieciństwa. Na domiar wszystkiego życie nie jest bajką i często kładzie nam kłody pod nogi.

Problems never stop; they merely get exchanged and/or upgraded. (…) True happiness occurs only when you find the problems you enjoy having and enjoy solving.

Mark Manson, The Subtle Art of Not Giving A F*ck: A Counterintuitive Approach To Living A Good Life

Co daje psychoterapia indywidualna

Nie ma człowieka bez problemów. Każdy z nas przechodzi trudniejsze momenty, kryzysy, nie radzi sobie z emocjami. To normalne. Często próbujemy sami sobie z tym poradzić. Czasem zwracamy się do najbliższych o pomoc lub wsparcie. Gdy jednak problemy utrzymują się przez dłuższy czas lub pojawiają się objawy kliniczne (problemy ze snem lub apetytem, obniżony nastrój, lęki, zamartwianie się, obsesyjne myśli, natręctwa), należy zdać sobie sprawę, że rozmowa z najbliższymi, mimo że poprawia samopoczucie, nie rozwiązuje niczego.

To właśnie moment, w którym przyda się pomoc profesjonalisty. Psychoterapia jest zarówno skutecznym narzędziem do leczenia objawów, jak i sposobem na lepsze zrozumienie swoich emocji oraz potrzeb. Zdecydowanie się na konsultację psychologiczną, to objaw dojrzałości oraz odpowiedzialności.

Niestety ludzie mają w nawyku unikanie problemów. Rozpraszają się pracą, jedzeniem, alkoholem oraz innymi używkami. Wmawiają sobie, że nie jest aż tak źle, podczas gdy ich problem ciągle rośnie. Staje się coraz bardziej przytłaczający i wpływa na kolejne sfery życia.

Gdy gotujemy się we własnym sosie, trudno obiektywnie spojrzeć na siebie. Trudno udzielić sobie pomocy. Tu wkracza właśnie wykwalifikowana osoba, która przerobiła wiele podobnych przypadków oraz rozumie mechanizmy rządzące ludzkim umysłem.

Rozmowa z psychoterapeutą jest bezpieczna. To człowiek, który nie zdradzi Twoich tajemnic, nie jest w kontakcie z Twoim otoczeniem i nie uczestniczy w Twoim codziennym życiu. To osoba, która spojrzy na wszystko z dużego dystansu. Wskaże Ci toksyczne osoby, zachowania, myśli i emocje oraz sposoby na poradzenie sobie z nimi.

Siła psychoterapii poznawczo-behawioralnej

Terapia poznawczo-behawioralna, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się analizą tego, co myślisz i robisz. Zapomnij więc o stereotypie osoby leżącej na wygodnym fotelu i opowiadającej bez końca o swoim dzieciństwie oraz snach. Terapia poznawczo-behawioralna oczywiście odnosi się do dzieciństwa, ale skupia się głównie na życiu obecnym.

Tego rodzaju psychoterapia słynie na całym świecie ze swojej skuteczności, dowiedzionej licznymi badaniami. Jednym z jej odgałęzień jest terapia schematów, zaproponowana przez Jeffrey’a Younga. Napisał on wiele książek na ten temat. Jedną z najpopularniejszych jest Program zmiany sposobu życia. Książka kierowana jest do szerokiej publiki i opisuje jedenaście typowych pułapek życiowych, sposoby ich rozpoznania oraz leczenia.

Czasem dostaję wiadomości od ludzi, którzy mają jakiś problem (np. niedowartościowanie lub duży stres), z pytaniem, czy jestem w stanie polecić im jakiegoś coacha. Słuchanie coachów i czytanie książek nie da Ci takich efektów jak rozmowa z psychologiem. Chyba że ów coach nim będzie. Jeśli jednak naprawdę nie stać Cię na wydanie kilkuset złotych miesięcznie, to spróbuj zdobyć wspomnianą powyżej książkę.

Reasumując

Mam nadzieję, że wiesz już, co daje psychoterapia indywidualna i że faktycznie pomaga. Jestem wielkim zwolennikiem walki ze swoimi demonami. Niestety ich częstym źródłem jest dzieciństwo i niezbyt świadome wychowanie. Jeśli po przeczytaniu tego posta, choć w małym stopniu sądzisz, że psychoterapia może być dla Ciebie, to zachęcam do spróbowania jej. Jeśli po pierwszych wizytach jednak stwierdzisz, że to nie dla Ciebie, zmarnujesz najwyżej kilkaset złotych i trochę czasu. Myślę, że warto tyle zaryzykować, aby powalczyć o siebie.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip