Dziś obalimy mit, który ludzie uznają za powszechny fakt psychologiczny. Wydaje nam się, że emocjonujące wydarzenia z naszego życia pamiętamy doskonale i wyraźnie. W rzeczywistości wmawiamy sobie kłamstwa. Oto eksperyment, który tego dowiódł.
Czy przeżyłeś kiedyś coś niemal traumatycznego? Zapewne doskonale pamiętasz każdy szczegół z tamtego dnia. Zapach ludzi, ich twarze, co wtedy robiłeś. Twoje wspomnienia są bardzo wyraźne i jesteś pewien, że wszystko pamiętasz dobrze.
Czyżby?
Eksperyment, który obalił mit
Ulric Neisser – naukowiec zajmujący się pamięcią i wspomnieniami, dzień po katastrofie wahadłowca Challenger, kazał zapisać swoim studentom na kartce wszystko co pamiętają z tamtej chwili. Co robili, gdzie byli, z kim, itp. Z pewnością była to wielce emocjonująca chwila nie tylko dla obywateli USA, ale całego świata. Wydawałoby się, że wypaliła się w umysłach ludzi dosyć dokładnie.
Trzy lata później Neisser poprosił studentów o to samo. Okazało się, że ponad 90% informacji różniła się od raportów sprzed 3 lat. Połowa raportów różniła się w 2/3 od pierwowzorów.
Co dalej?
Wniosek z tego taki, aby nigdy nie ufać ludzkie pamięci w 100%. Oczywiście często nie mamy wyboru, ale nawet najbardziej przekonujące relacje ludzi prawdopodobnie będą niepoprawne.
Kiedyś psychologowie sądzili, że skoro wspomnienia związane z emocjonującymi przeżyciami są tak wyraźne, to muszą być prawdziwe. Okazuje się, że to nieprawda. Dodatkowym faktem, który zmylił naukowców jest to, że emocje przetwarzane są w części mózgu, która znajduje się bardzo blisko hipokampu – części odpowiadającej za pamięć.
Miej na uwadze również swoje wspomnienia. Mimo, iż będziesz przekonany, że było tak jak to widzisz w swojej głowie, to prawdopodobnie jesteś w błędzie.