Ponad rok temu opublikowałem krótką serię artykułów zatytułowaną Psychologiczne ciekawostki. Jako, że bardzo spodobała się czytelnikom, postanowiłem odgrzać ten temat. Zaczynamy.

Uzależnienie od poszukiwania

Czy czasem czujesz jakbyś uzależnił się od pisania sms’ów, tweetów, czy też na FB? Czy zdarzyło Ci się usiąść przy komputerze, aby znaleźć szybko jakąś informację, a pół godziny później uświadomiłeś sobie, że czytasz i szukasz zupełnie czegoś innego, ciekawszego? To tylko kilka przykładów tego jak zadziałała w Tobie dopamina.

Dopamina wytwarzana jest przez różne części mózgu i stanowi kluczowy komponent różnych funkcji jak myślenie, poruszanie się, spanie, skupienie, poszukiwanie czy nagradzanie.

Dopamina sprawia budzi w Tobie chęć poszukiwania i pożądanie. Sprawia, że jesteś pobudzony i wspomaga zachowania zorientowane na konkretny cel. Co ciekawe nie chodzi tylko o pożądanie rzeczy przyziemnych jak jedzenie czy picie, ale również o te abstrakcyjne jak poznawanie świata, pomysłów czy informacji.

Długo i szczęśliwie jest wbrew biologii

Chęć szukania i pożądanie motywują nas do podejmowania działań, które przynoszą nam przyjemność. Gdy ją odczuwamy jesteśmy zaspokojeni, nie chcemy już szukać, ale ten stan jest ulotny dlatego znów chcemy czegoś nowego. Jest to niekończąca się pętla, która nigdy nie pozwoli nam siedzieć spokojnie na tyłku.

Oczekiwanie jest zawsze lepsze od rzeczywistości

Badania nad ludzkim umysłem wykazały, że znacznie większą przyjemność w naszym mózgu generuje stan oczekiwania niż sam fakt otrzymania nagrody. Co więcej, produkcja dopaminy stymulowana jest także przez niepewność. Nie cieszą nas przewidywalne sytuacje. Z natury potrzebujemy czuć, że coś niespodziewanego może się wydarzyć. Jest to jeden z czynników, który np. uzależnia od hazardu.

Najbardziej uzależniają nas informacje, które docierają do nas często, ale w małych ilościach. To m.in. powód, dla którego Twitter stał się tak popularny. Na dłuższą metę przyjemne poczucie oczekiwania staje się wyczerpujące. W którymś momencie musimy poczuć zwycięstwo, inaczej poczujemy się wypaleni.

część 2

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip