Jak poradzić sobie z niepożądanymi emocjami?

Tony Robbins bardzo często na swoich seminariach i w swoich książkach, używa zwrotu: Emotion is created by motion, czyli Emocja wytworzona jest przez ruch. Co dokładnie to oznacza? Jeśli czujemy się w jakiś określony sposób, to nie dlatego, że ta emocja przyszła do nas ze świata zewnętrznego, to dlatego, że sami ją wyprodukowaliśmy. Tak. Emocje to coś co się robi. A dokładniej – robi się ciałem.

Jeśli czujesz się przestraszony i niepewnie, jak wyglądasz? Jesteś przygarbiony, czy wyprostowany? Mówisz głośno, czy cichutko? Zajmujesz przestrzeń, czy może starasz się nikomu nie wchodzić w drogę? Musisz wiedzieć, że to jak wygląda Twoje ciało, nie wynika z tego jak się czujesz. Jest dokładnie odwrotnie. To jak się czujesz, wynika z tego jak kierujesz swoim ciałem. Intrygujące, prawda?

Dawno temu nauczyłem się, jak wygląda człowiek pewny siebie. Czym się charakteryzuje. Mówi średnim tempem, głośno i wyraźnie. Zajmuje dużo przestrzeni. Jest wyprostowany. Jego ruchy są spokojne, opanowane i po prostu pewne. Oddycha równo. W swoim życiu, czułem strach tysiące razy. Przed egzaminem na prawo jazdy, przed maturą, poznaniem nowych ludzi, przed udzieleniem publicznej prezentacji itp. W takich sytuacjach, staram się często zachowywać jak człowiek pewny siebie, odważny. Stabilizuję oddech, prostuję się, rozluźniam. Za każdym razem, strach zostaje zmniejszony kilkukrotnie, a ja czuję się o niebo lepiej.

Jeśli odczuwasz jakąś emocję, to na pewno Twoje ciało układa się w określony sposób. Zwracaj na to uwagę. Jeśli tylko będziesz chciał przerwać daną emocję – zmień pozycję i zachowanie swojego ciała. Przełam swój wzorzec. Z kolei jeśli będziesz chciał wytworzyć jakąś konkretną emocję np. pewność siebie, radość lub błogi spokój, to odpowiedź także tkwi w pozycji i zachowaniu Twojego ciała.

Właśnie teraz, gdy czytasz ten post, zapytaj siebie: jak byś siedział, gdybyś teraz odczuwał totalny spokój i relaks? Przyjmij tę pozycję. Jak ułożone byłyby Twoje ręce? Twoje nogi? Gdybyś właśnie w tej chwili, odczuwał błogi spokój, to jak wyglądałby Twój wyraz twarzy? W jaki sposób byś oddychał? Zadaj sobie ponownie te pytania i zgodnie z odpowiedziami, pokieruj swoim ciałem. Daj sobie na to chwilę – właśnie teraz.

Prawdopodobnie poczułeś się świetnie. Dokładnie tak jak chciałeś. Dlatego, że świadomie pokierowałeś swoim ciałem, aby przyjęło pozycję człowieka nieziemsko zrelaksowanego. W Twoim życiu czy też świecie, nic się nie zmieniło. Wszystko jest takie, jakie było minutę temu, ale Ty czujesz się inaczej. To może oznaczać tylko jedno. Ty jesteś odpowiedzialny za własne emocje i masz na nie całkowity wpływ, za pośrednictwem własnego ciała.

Od dziś, zawsze wtedy gdy będziesz odczuwał intensywne emocje, zwracaj uwagę na własne ciało. Zwracaj uwagę na pozycję ciała innych ludzi. Pamiętaj, że tak jak możesz w poznany sposób zmienić swoje emocje, to samo możesz zrobić z innymi. Wystarczy wybić ich ze stanu w którym są. Kazać im usiąść lub wstać. Zrobić coś, lub powiedzieć coś, co wybije ich ze wzorca zachowania, jaki posiadają i w jakim są.

Od dziś masz konkretne i bardzo proste narzędzie, dzięki któremu możesz kontrolować stres, brak pewności siebie, gniew i szereg innych emocji.

Master your emotions, master your life.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip