Oto 3 pytania, na które powinieneś sobie odpowiedzieć.

Pieniądze mogą nam uniemożliwiać wykorzystanie tkwiących w nas zdolności twórczych albo pomóc nam w tym, żebyśmy je w pełni wykorzystali.

Bodo Shäfer

Dzisiejszy artykuł będzie dość krótki, ale bardzo pouczający. Przeważnie jest tak, że ta najprościej przedstawiona wiedza niesie ze sobą najwięcej mądrości. Zadam Ci trzy pytania. Jeśli się dobrze zastanowisz, wypłyną z nich 3 cele, które powinieneś sobie postawić. Dlaczego powinieneś? Ponieważ zrealizowanie ich, jest równoznaczne z upragnioną finansową wolnością.

Podejście, które Ci zaprezentuję jest filozofią Bodo Shäfera. To pisarz, mówca, przedsiębiorca. Jego twórczość skupia się głównie na temacie pieniądza i budowania majątku.

Jak wyjdę z kryzysu?

Odpowiedź na to pytanie umożliwi Ci postawienie sobie pierwszego celu – finansowej osłony. Każdego miesiąca wydajesz daną ilość pieniędzy na życie. Gdybyś uległ wypadkowi, stracił pracę, zachorował, to ile czasu zajęłoby Ci wyjście z tego dołka? 3 miesiące? Pół roku? Zastanów się teraz, a następnie pomnóż tę liczbę przez kwotę, którą aktualnie wydajesz.

W Polsce bardzo często używa się określenia pieniądze na czarną godzinę. Jeśli wydajesz aktualnie 3000 zł, a zdobycie nowej pracy zajmie Ci 5 miesięcy, to Twoją finansową osłoną powinna być kwota wysokości 15 000 zł. To pierwszy cel, który musisz przed sobą postawić.

Ile potrzebuję, aby uniezależnić się od pracy?

Jeśli zarabiasz 3000 zł miesięcznie, to żeby stać się niezależnym, potrzebujesz 36 000 zł rocznie. To oznacza, że przy stopie zwrotu wysokości 10%, musiałbyś mieć zgromadzone 360 000 zł. Przy 8% już 450 000 zł.

Właśnie takie kwoty przy odpowiednim oprocentowaniu, są w stanie dostarczyć Ci gotówki odpowiadającej Twojemu zarobkowi z pracy. Policz więc ile potrzebne jest Tobie? Zgromadzenie takiego majątku powinno stać się Twoim celem numer 2. Oczywiście tylko jeśli planujesz zostać finansowo wolnym człowiekiem.

Ile kosztują moje marzenia?

Aby odpowiedzieć na to pytanie musisz najpierw zastanowić się jakie są Twoje marzenia? Jeśli już umiesz je zdefiniować, to jesteś w stanie ocenić ich miesięczny koszt. Dom, samochód, podróże. To wszystko jesteś w stanie sfinansować kredytem.

Jeśli suma wszystkich kredytów, które miałbyś przeznaczyć na realizację marzeń wynosi np. 8 000 zł miesięcznie, to po dodaniu do tego kosztów utrzymania wysokości 3 000 zł, otrzymujemy kwotę 11 000 zł. Aby być w pełni wolnym finansowo potrzebujesz gotówki, która będzie Ci w stanie to sfinansować. Przy 8% stopie zwrotu będzie to 1 650 000 zł. Twoim ostatecznym celem powinna więc być mniej więcej taka kwota.

Oczywiście istnieje wiele dróg uzyskania pasywnego przychodu. Stopa zwrotu z funduszu, czy lokaty to tylko jedna z nich. Jeżeli szczerze odpowiedziałeś sobie na zadane przeze mnie pytania, to wiesz co masz robić. Teraz możesz napisać swój plan działania. Co krok po kroku musisz zrobić, aby realizować kolejno 3 główne cele:

  1. Zdobycie finansowej tarczy.
  2. Zbudowanie finansowego zabezpieczenia.
  3. Osiągnięcie wolności finansowej.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip