Rozwój osobisty to dziedzina, w której bardzo często mówi się o osiąganiu wyznaczonych przez siebie celów. Całe stosy książek napisano o tym, jak być maksymalnie produktywnym oraz jak najefektywniej osiągać cele. Może się więc wydawać, że brak celu w życiu jest szkodliwy.

Przeważnie odpowiedzią na pytanie Dlaczego ludzie nie wyznaczają sobie celów?, jest zestaw stwierdzeń świadczących o ludzkiej słabości i niedoskonałości, np.: nie wiedzą czego chcą od życia, boją się porażki. Ktoś, kto zastanawia się jaki jest cel życia, może więc dojść do wniosku, że powinien wyznaczyć sobie ambitny cel oraz dążyć do niego. Gdy już go osiągnie, powinien znaleźć kolejny.

Brak celu w życiu – to się nie opłaca

Takie podejście nakłada ogromny ciężar na nasze barki, ponieważ odnalezienie celu wartościowego i zgodnego z naszym sercem, jest zadaniem trudnym. Nie wspominając o tym, jak trudne jest jego osiągnięcie. Nowoczesne społeczeństwo traktuje brak celu w życiu jak odwrotność sukcesu, a więc w domyśle – porażkę. Dopóki starasz się do czegoś dążyć, możesz liczyć na uznanie innych. Nie mówiąc już o oklaskach, które spotkają Cię, gdy swój cel osiągniesz.

Posiadanie celu i dążenie do niego nie musi być złe, ale nie musi być też dobre. Zależy od tego, co nami kieruje. Światu zależy na tym, abyśmy mieli cel w życiu, abyśmy próbowali go osiągnąć i aby nam się wydawało, że właśnie to da nam szczęście. Tymczasem jesteśmy zasypywani reklamami, których jedynym zadaniem jest instalowanie w naszych głowach przeróżnych pragnień. Gdy ludzie mają cel w życiu, można na nich łatwo zarobić. Wystarczy zaproponować im produkty i usługi, które zbliżą ich do marzeń. Im bardziej czegoś pragną, tym więcej zrobią lub wydadzą, aby to dostać.

Jeśli ludziom przestałoby zależeć na zdobywaniu kolejny szczytów, to bardzo trudno byłoby ich kontrolować. Być może przestaliby podróżować, dorabiać się ładnych domów i aut. Świat podsuwa nam miliony pomysłów na to, jak być szczęśliwym. Oczywiście bez wydawania pieniędzy się nie obejdzie.

Człowiek wykarmiony powyższymi wartościami, będzie uporczywie walczył o kolejne sukcesy i uznanie innych. Im więcej osiągnie, tym więcej możliwości się przed nim otworzy. Pierwotny cel szybko zmieni się w kolejne i jeszcze większe pragnienia.

Gdy uwierzymy, że zewnętrzne czynniki dadzą nam szczęście, wpadniemy w klasyczną pułapkę. Ciągle będzie nam się wydawać, iż cel ostateczny jest na wyciągnięcie ręki. Nigdy natomiast nie uda nam się go osiągnąć, ponieważ nie ma czegoś takiego jak cel ostateczny. Gdy tylko się do niego zbliżymy, pojawi się nowa okazja. Przestanie nas interesować to, czego pierwotnie chcieliśmy. Wtedy wyznaczymy sobie kolejny cel i uwierzymy, że gdy tylko go osiągniemy, będziemy mogli być wreszcie szczęśliwi. W efekcie będziemy żyć przyszłością, która jest zawsze krok przed nami, a nie życiem, które mamy w tej chwili.

Jaki jest cel życia?

Spotkałem się kiedyś z filozofią bezcelowości, która wywodzi się ze starożytnych Chin. To prosta prawda, zgodnie z którą życie i świat są bezcelowe. Istnieją dla istnienia samego w sobie. Nie ma nic oprócz chwili obecnej. Przetrwamy nawet najtrudniejsze chwile, jeśli zdejmiemy ze swoich barków ciężar przeszłości i przyszłości. Życie płynie do przodu, ale nie posiada celu, do którego zmierza. Filozofia życia bez celu, pozwala się uspokoić, oczyścić i uwolnić umysł.

Nie zrozum mnie źle – brak celu w życiu oraz docenianie chwili obecnej, to nie to samo co bujanie w obłokach i nierobienie zupełnie niczego. Można planować swoją przyszłość będąc umysłem w teraźniejszości – obserwując siebie planującego przyszłość, doceniając wszystko co nas otacza, zwracając uwagę na własne emocje. Można myśleć o celu, mając ciągle na uwadze, że jedynym celem życia jest ono samo. To zdejmuje z naszych barków strach przed porażką i tym, że nie spełnimy oczekiwań społeczeństwa.

Co jest celem życia? Droga jest celem, nie jej koniec, ponieważ droga nie ma żadnego końca. Życie bez celu to sposób na wolność umysłu. Takiego umysłu nie da się kontrolować, dlatego im bogatsze społeczeństwo, tym bardziej stara się zniewolić ludzi pomysłami na życie. Umysł nastawiony na cel nie może być wolny. Taki może być umysł będący w chwili obecnej.

The birds in the trees go twee, twee, twee. What is it all about? Everybody tries to say, Ah, yes, it is a mating call—and quite purposeful. They are trying to get their mates by attracting them with a song. This argument is also used to explain why they have colors, and why butterflies have eye-like designs on them for self-protection.

Of course, this is an engineering view of the universe, but why do we do that? We say, Well, it is because the butterflies need to survive? But why survive? What is that for? Well, to survive.

Alan Watts

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip