Myśl jak naukowiec!

Bardzo często mamy dobre pomysły. Chcemy spróbować czegoś nowego obojętnie czy jest to przejście na dietę, założenie własnego biznesu, prowadzenie bloga, wybranie się w podróż. W tym momencie każdego z nas nachodzi uczucie lęku. Strach karmi się naszym entuzjazmem i szczęściem. Nie pozwala ruszyć do przodu i wzrosnąć jako człowiek.

Co gorsza, społeczeństwo w którym żyjemy nauczyło nas traktować każdą porażkę jak coś bardzo osobistego. Jesteśmy nauczeni utożsamiać każdy sukces i przegraną z samym sobą. To z kolei potęguje strach, powoduje powstanie jeszcze większych wątpliwości, aż w końcu dajemy sobie spokój z czymkolwiek, co miało nas uszczęśliwić i rozwinąć! Smutne!

Porażka oznacza, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy, wystarczająco bystrzy. Porażka w odchudzaniu znaczy, że nie jesteś atrakcyjny. Porażka w biznesie mówi, że nie wiesz jak to się robi. Porażka w sztuce oznacza, że nie jesteś na tyle zdolny lub kreatywny. Jaki przykry ten świat, w którym nauczono nas tak myśleć i żyć. Co gorsza Ci, którzy zaszczepili w nas te fałszywe przekonania, zostali wytrenowani jak psy Pawłowa w czasach swojej młodości. Nie możemy więc winić nikogo! Jedynie współczuć i zrobić wszystko żeby wzrosnąć i stać się większym człowiekiem, który będzie ponad tym.

Jest także inny sposób patrzenia na tę sprawę. Istnieje grupa społeczna, która charakteryzuje się czymś zupełnie przeciwnym niż do tej pory przeczytałeś. Są to naukowcy. Aktualnie jestem studentem informatyki, na wydziale fizyki i informatyki. Mam więc na co dzień styczność z ludźmi, dla których porażka jest chlebem powszednim. Każdy naukowiec, który przeprowadza eksperyment wie, że może zdarzyć się cała masa nieprzewidzianych rzeczy. Mogą być one pozytywne lub negatywne dla tego pojedynczego eksperymentu, ale każda z nich traktowana jest jako źródło danych, z którego można wyciągnąć wnioski.

Zauważ, że naukowcy nie utożsamiają się ze swoimi eksperymentami. Traktują je jako coś oddzielnego. Dlatego też obiektywnie patrzą na wyniki, co z kolei pozwala im wyciągnąć wnioski, dokonać poprawek i powtórzyć eksperyment lepiej niż poprzednio. Czyż to nie fascynujące? Czy naukowiec, którego eksperyment się nie powiódł myśli o sobie, że jest kiepskim naukowcem? Absolutnie nie! Czasem świadczy to wręcz przeciwnie! Nieudany eksperyment pokazuje gdzie popełniony został błąd, a to oznacza, że z chwilą jego wystąpienia naukowiec jest mądrzejszy o tę jedną rzecz.

Jeśli jeszcze sądzisz, że porażek się da uniknąć i wszystko musi być idealne, to radzę zmienić swoje podejście. Dostarczy Ci ono tylko rozczarowania, albo odbierze chęć do jakichkolwiek działań. O wiele lepszym jest przekonanie, że porażki są konieczną ceną, którą płacisz za swój sukces i rozwój!

Spodziewaj się najlepszego, ale bądź gotów na najgorsze! To co robisz, Twoje sukcesy i porażki nie definiują Cię, nie są Tobą! Nie myli się tylko ten kto nic nie robi.

Właśnie w tej minucie przypomnij sobie jedną rzecz, którą ostatnim czasem chciałeś zrobić, ale z jakiegoś powodu dałeś sobie spokój. Przemyśl czy podejście naukowca i kogoś kto po prostu eksperymentuje w swoim życiu, napawa Cię na nowo uczuciem pasji, ekscytacji i chęci? Czy nie masz w tej chwili ogromnej ochoty rzucić w kąt ten komputer, przy którym siedzisz i zacząć porostu spróbować czegoś nowego? Ja mam!

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip